Jump to content



copydisk απο ΙDE σε SATA


squid

Recommended Posts

Αν εχει και λειτουργικο μεσα προτιμησε το ghost τοτε φυσικα. Αν απλα εχει files μπορεις και μεσα απο win αλλα το ghost σε αυτη τη δουλεια ισως να μην εχει αντικαταστατη :p.

Link to comment
Share on other sites

Acronis true image. Έχω δουλέψει με την έκδοση 9, με την οποία έκανα μεταφορά δεδομένων και λειτουργικού από δίσκο ide σε sata. Με το ghost ο sata δεν μου μπούταρε. Ίσως όμως να έφταιγε η έκδοση του ghost που είχα.

@http://www.acronis.com/homecomputing/products/trueimage/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εκανα Partitioning / formating / initializing τον καινουριο μου raptor 36.7 μεσω windows disk manager αλλα στο partition magic 8 μου βγαζει με το που παω properties :

"Error #1611. Bad system file name. File 9 (48)" και

"Error #1611. Bad system file name. File 11 (48)"

Στο Αcronis oλα καλα. Format ξανα κλπ ολα απο την αρχη με Acronis αυτη τη φορα, κανενα λαθος. Στο partition magic ξανα το ιδιο error.

Ε? :087:

.

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανεις μια μεταφορα ενως partition σε εναν αλλο δισκο ή και partition ακομα φροντισε να ειναι active το partition. Αν πχ εχεις ενα *gho file τοτε απλα μπες στα windows formare το δισκο οπως θες και απο disk management εκει που θα βαλεις το image κανε δεξι κλικ και mark as active. Αφου του περασεις μετα το ghost image πρεπει λογικα να bootarei κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Μεταφορα πετυχε

Πως μπορω να δω τη διαφορα ταχυτητας του raptor 36.7 σε σχεση με τον PATA 133 που αντικατεστησε? Παντως χρονος φορτωματος windows για παραδειγμα μου φαινεται ιδιος. και η γενικοτερη αισθηση μεχρι στιγμης δε δειχνει να γινεται κατι πιο γρηγορα

Επισης για καποιο λογο κανει κρικ κρικ κρικ συνεχεια σε idle, για καποιο λογο δουλευει συνεχεια σαν να κανει defrag, περι τινος προκειται?

Στο device manager εχει τωρα ενα tab SCSI Properties (επελεξα AHCI και φορτωσα τους drivers του ULi Raid Controller (ASRock 929SLI32, ULI M1576/1697-1695) που εχει δυο επιλογες:

- Disable tagged queuing (ειναι τιποτε σαν το ΝCQ μηπως?)

- Disable synchronous transfers

τι βαζω σε αυτα τα δυο?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι καμια υπηρεσια Indexing?

Αν εψαχνες γρηγοροτερη εκκινηση ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ. Δεν θα δεις διαφορα με τετοιο μικρο raptor,μονο με 74-150.

RAID ηθελες.

Αυτο που θα δεις τωρα ειναι ελαχιστα πιο γρηγορα να γινεται η περιηγηση στον explorer,η αναζητηση στον σκληρο δισκο και γενικα σε προγραμματα που διαβαζουν συνεχεια μικρα αρχεια.

Σε παιχνιδια ελαχιστα πραγματα,ισως και τιποτα.

Γενικα ο 34ρης ραπτορ ειναι οτι χειροτερο κατα τη γνωμη μου.

Πολυ ακριβος,πολυ μικρος,και πολυ πιο αργος απο αυτο που περιμενεις.

Συγνωμη αν σου τη χαλαω αλλα και εγω ειχα παρει εναν τετοιο και τον πουλησα μετα απο 3 μερες

Υ.Γ. Τα παραπανω σε σχεση με SATA.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα δεις διαφορα με τετοιο μικρο raptor
Βλέπεις αλλα πολυ μικρή...
Γενικα ο 34ρης ραπτορ ειναι οτι χειροτερο κατα τη γνωμη μου.

Πολυ ακριβος,πολυ μικρος,και πολυ πιο αργος απο αυτο που περιμενεις.

Συγνωμη αν σου τη χαλαω αλλα και εγω ειχα παρει εναν τετοιο και τον πουλησα μετα απο 3 μερες

Εχεις απολυτο δικιο.... Και εγω στην αρχη σκευτομουν για 36 αλλα ειναι τραγικα μικρος, μετα ειπα για 74 αλλα τον βρισκω ακριβο σε σχεση με τον 150αρη και τελικα θα παω σε 150....

Link to comment
Share on other sites

τι 8α προτεινατε σαν αλλαγη του μικρου ραπτορ απο τις δυο ακολουθες επιλογες που εχω?

- WD 250 YS SATA2 16mb

- Raptor 74

(απαντησεις / μεταφορα στο http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/newreply.php?do=newreply&noquote=1&p=317813 για να μην γινω ακομη περισσοτερο offtopic)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.