Jump to content



Switch για 2 PC σε 1 monitor


javaneze:

Recommended Posts

Κυριοι γνωριζει κανεις καποια φθηνη λυση για αυτο που ζηταω μεχρι να βρεθουν χρηματα για 2ο μονιτορ...

Θελω 2 ξεχωριστα, ολοκληρωμενα κατα τα αλλα, συστηματα να μοιραζονται το ιδιο μονιτορ χωρις να πρεπει να τραμπαρω συνεχεια το καλωδιο απο καρτα γραφικων στην αλλη.

Στα eshops που κοιταξα δεν βρηκα κατι, μα δεν ξερω και πως να το ψαξω ακριβως.

Στο πλαισιο πηρα ενα τηλ και μου ειπαν για μια συσκευη που μοιραζει και πληκτρολογιο και ποντικι αλλα κοστολογειται στα 80 ευρω ! (γκαντ ντεαμ!)

Εχει κανεις κατι φθηνο υπ’οψιν του;

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Η πιο φτηνη λυση (δωρεαν) ειναι να χειριζεσαι τον δευτερο υπολογιστη μεσω του πρωτου με καποιο vlc.

VNC εννοείς, γιατί ο VLC είναι media player :p

Αυτό είναι τζαμπότατη λύση :)

Link to comment
Share on other sites

To μηχάνημα που ψάχνεις λέγεται KVM switch και για 2 pc έχει κάπου στα 25ευρώ. Στο πλαίσιο μάλλον έκαναν λάθος, αλλα για καλό και για κακό κοίτα εδώ

Αυτο εχω και εγω και ειναι μια χαρα

Με ctrl+Alt+1 ,2 πας απο το ενα PC στο άλο με μια οθονη ενα mouse και ενα keyboard.

To μονο μειον οτι εχει μονο D-SUB VGA συνδεση

Δεν υποστηριζει DVI που μπορει να εχει η LCD οθόνη σου

Link to comment
Share on other sites

VNC εννοείς, γιατί ο VLC είναι media player :p

Αυτό είναι τζαμπότατη λύση :)

Τζάμπα λύση είναι αλλα δεν είναι καθόλου το ίδιο.

Πως θα μπεις στο bios του 2ου pc ή πως θα κάνεις εγκατάσταση ένα λειτουργικό ?

Link to comment
Share on other sites

Aυτα θα τα κανεις μια φορα και τελειωσες. Για μια φορα δεν ειναι τοσο τραγικο να συνδεσεις την οθονη απο το αλλο pc.

Επειδη χρησιμοποιούσα vnc σε 4 pc που έχω στο δωμάτιο για πολλά χρόνια, έχω να πω οτι αν δουλεύεις όλα τα μηχανήματα καθημερινά τότε δε μπορείς με το vnc. Με το vnc είναι να μπεις 2-3 λεπτά να κάνεις κάτι στο άλλο μηχάνημα και τίποτα άλλο. Δε μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα με γραφικά, κρεμάει και αρκετά, υπάρχει περίπτωση να μη σου εμφανίζει παράθυρα που είναι ανοιχτα και άλλα τέτοια....

Απο τότε που έβαλα KVM switch σώθηκα και το προτείνω αν είναι να δουλεύεις σε πανω απο 2 μηχανήματα.

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι ευχαριστω για την βοηθεια και τις αμεσες απαντησεις.

Ειναι ευκολο να μου πει καποιος τι ειναι το vnc μιας και ειναι η "τσαμπα" λυση οπως αναφερετε, να την δοκιμασω πριν προχωρησω στην αγορα του KVM.

Kαι οσον αφορα το KVM switch, επειδη χρησιμοποιω mouse+keyboard ασυρματα με εναν δεκτη και για τα 2, ο οποιος συνδεεται ειτε με μια PS2 ή μια USB, εχει κανεις τετοιο configuration να μου πει αν παιζει; (οσα kvm βρηκα και στο eshop ηταν ολα με 2 ps2 μονο.)

Καλημερα!

Link to comment
Share on other sites

KVM USB 2 σε 1 στα 32 ευρώ, λίγο πιο ακριβό απο το ps/2

Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις το usb με το ασύρματο γιατι με το ps/2 θα έχεις πρόβλήματα. Επίσης μη χρησιμοποιήσεις αντάπτορα ps/2 to usb γιατι πάλι θα έχεις προβλήματα.

Για VNC δοκίμασε το TightVNC είναι αρκετά καλό...

Link to comment
Share on other sites

Ανταπτοράκι USB -> PS/2 δεν έχεις;

Δεν χρειαζεται καν ανταπτορακι. Ο ασυρματος δεκτης εχει και USB και PS2 συνδεση.

Το θεμα ειναι οτι προκειται για πακετο keyboard+mouse (συγκεκριμενα MS wireless natural multimedia blabla...) το οποιο εχει εναν ασυρματο δεκτη και για τις δυο συσκευες.

Με αυτο αναρωτιομουν αν θα υπαρχει θεμα. Επειδη τα σουϊτσακια που ειδα ειχαν ολα ξεχωριστη εξοδο για mouse & keyboard.

@backgroundman κατεβασα το tightVnc . Θα το ψαξω.

Θενκς παιδια.:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται καν ανταπτορακι. Ο ασυρματος δεκτης εχει και USB και PS2 συνδεση.

Το θεμα ειναι οτι προκειται για πακετο keyboard+mouse (συγκεκριμενα MS wireless natural multimedia blabla...) το οποιο εχει εναν ασυρματο δεκτη και για τις δυο συσκευες.

Με αυτο αναρωτιομουν αν θα υπαρχει θεμα. Επειδη τα σουϊτσακια που ειδα ειχαν ολα ξεχωριστη εξοδο για mouse & keyboard.

Επειδή έχω το ίδιο πακέτο (keyboard+mouse) σου λέω οτι θα έχεις πρόβλημα με το ps/2. Εγω αν δε βάλω μόνο το usb στο pc τότε έχει πρόβλημα το πληκτρολόγιο με τα παιχνίδια, οπου χρειάζεται να πατάς πολύ ώρα ένα κουμπί (πχ NFSU2,..). Εγώ έχω ένα kvm για 4 pc με ps/2 και έχω βάλει άλλο πληκτρολόγιο και ποντίκι, γιατί το kvm για 4pc με usb είναι πολύ ακριβό.

Πιστεύω οτι με το kvm για 2 pc με usb δε θα έχεις πρόβλημα με τα wireless.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.