Jump to content



Mobo για 939 [για o/c]


dimitris_s1442169157

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum.

Αυτή τη στιγμή έχω ένα jetway 939 agp με K8T800Pro. Ό,τι νάναι δηλαδή. Δεν υπακούει και πολυ στα ρεύματα, και ενώ π.χ οταν κλοκαρω στα 2.5Ghz, ο Athlon 64 3200+ venice bootαρει κανονικα και βγαζει και ολα τα benches [orthos, cpu stability, S&M], αν κάνω restart ή από cold boot δεν ξεκινάει καθόλου. Δεν μπορεί η μητρική να δώσει τα ρεύματα που χρειάζονται στο boot .

Το μηχάνημα είναι αυτό που φαίνεται στην υπογραφή και ο Athlon έχει τη δυνατότητα να λειτουργήσει και στα 2.8+

Mε τις kingston που έχω αν και value έχω πέσει σε πολυ καλά κομμάτια, και βγάζουν memtest στα 254Mhz με 3/3/3/8 - 1Τ και ίσως και παραπάνω καθώς δεν τις τέσταρα παραπάνω.

Θέλω την γνώμη σας για ένα mobo το οποίο να μπορεί να φτάσει τον Athlon στα όρια του σε συνδυασμό μάλιστα με την υδρόψυξη.

Σκεφτόμουν για το ASUS A8R32mvp deluxe που έχει αποδειχτεί αστέρι στο o/c αλλά 1ον δε το βρισκω πουθενά [κι όπου το βρίσκω κοστίζει ~200ευρώ] και 2ον έχω ακούσει ότι είναι λίγο δύστροπο στο o/c.

Μετά σκεφτόμουν για ένα DFI extreme αλλά γνωρίζω για τις ασυμβατότητες με τα value RAM chipακια. Εμένα ναι μεν είναι value αλλά απ' ότι φαίνεται είναι value μόνο στ' όνομα καθώς απ' τη μία η kingston βάζει ότι chipakia βρει και 2ον δεν υπάρχει value chipaki που να πιάνει τα 254 με τα παραπάνω timings..

Ακούω τις γνώμες σας λοιπόν για ένα mobo με το προφίλ που περιέγραψα παραπάνω

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική που μπορεί να σε πάει στα όρια είναι η dfi όπως είπες.Δοκιμασμένη από αρκετούς μεταξύ αυτών κι εγώ.Το πρόβλημα είναι οι μνήμες,αλλά εκεί το ρισκάρεις.Αν μπορούσες να βρείς τί τσιπάκια φοράνε μπορεί να ήσουν οκ.

Βέβαια πρέπει να έχουν βγεί αρκετά Bios από τότε που την άλλαξα,οπότε περιμένω να έχουν λυθεί κάποια προβλήματα συμβατότητας..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδη εχω δοκιμασει και Asus A8R32MVP και την DFI που εχω τωρα, θα πρότεινα αβλεπί την 2η. Τωρα για να την βρεις Ελλάδα (σε λογική τιμή) είναι δύσκολο. Την ειχα βρει στα Multidrama 240 (!!!) και τελικα την πηρα από ενα Γερμανικό κατάστημα στα 99 (με μεταφορικά!).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει λίγες μερούλες που έχω πάρει την A8R32-MVP και μπορώ να πω ότι είναι αστερι. Λίγα bug με το 0201 preinstalled BIOS τα οποία διορθώθηκαν με το τελευταίο 0602 που μπήκε. Προχθές "πέταξα" και τον venice 3200+ καθώς τελικά δεν έφταιγε το jetway mobo μου, αλλά το πιο χάλια stepping που υπάρχει για 3200+ venice [LBBLE κτλ] το οποίο για μεγαλη μου γκαντεμιά είναι αυτό που έχει και ο venice μου. Μπήκε ένας San Diego 3700+ επάνω και κλοκάρει πάνω από 3GHz και είναι και βράχος σταθερότητας.

Tα υπόλοιπα τα βλέπετε στην υπογραφή.

Ευχαριστώ παιδιά. :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει λίγες μερούλες που έχω πάρει την A8R32-MVP και μπορώ να πω ότι είναι αστερι. Λίγα bug με το 0201 preinstalled BIOS τα οποία διορθώθηκαν με το τελευταίο 0602 που μπήκε. Προχθές "πέταξα" και τον venice 3200+ καθώς τελικά δεν έφταιγε το jetway mobo μου, αλλά το πιο χάλια stepping που υπάρχει για 3200+ venice [LBBLE κτλ] το οποίο για μεγαλη μου γκαντεμιά είναι αυτό που έχει και ο venice μου. Μπήκε ένας San Diego 3700+ επάνω και κλοκάρει πάνω από 3GHz και είναι και βράχος σταθερότητας.

Tα υπόλοιπα τα βλέπετε στην υπογραφή.

Ευχαριστώ παιδιά. :)

Δηλαδή που έχεις φτάσει από OC?

Δώσε και κανένα bench από superpi, sandra.

Link to comment
Share on other sites

Oρίστε μερικά, αν και εγκατέλειψα την διαδικασία o/c νωρίς, λόγω έλλειψης χρόνου. Ο Sandy πάντως αν και σχετικά σταθερός στα 3ghz+, φαίνεται καθαρά ότι θέλει ρεύμα παραπάνω απ'το 1.62/1.63V που του δίνει max η mobo. Τώρα τον έχω περίπου στα 2.940MHz και είναι απόλυτα σταθερός. Αργότερα θα αρχίσω να τρέχω και prime, orthos κτλ σε μεγαλύτερες συχνότητες για να βρω σε ποια συχνότητα ακριβώς είναι απόλυτα σταθερός.

pifh3.th.jpgcinehb6.th.jpgmeta2qm5.th.jpg

Επίσης, θα ξανατρέξω ένα PI στην ίδια συχνότητα αλλά με το HT στο 3x καθώς καταλάθος το είχα αφήσει στο 2x όταν έπαιρνα το παραπάνω PI και απ' ότι φαίνεται κόβει λίγο από τις επιδόσεις...

edit : Oρίστε κι ένα από 3dmark05 με την καινούρια X1950pro. 3dmarklr4.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.