Jump to content



Συνδέοντας LCD TV με PC με HDMI->DVI καλώδιο


Jokal

Recommended Posts

Καλησπέρα σας :)

Θέλω να συνδέσω την LCD TV που έχω μέσω της HDMI θύρας στο PC γιατί με την κλασσική σύνδεση με το RGB καλώδιο δεν είμαι και τόσο ευχαριστημένος.

Σκεφτόμουν να αγοράσω ένα καλώδιο που να μετατρέπει HDMI σε DVI για να την συνδέσω με την κάρτα γραφικών, αλλά κάπου διάβασα ότι αυτό το καλώδιο δε λειτουργεί σε πολλές περιπτώσεις για σύνδεση με PC και έχει ως αποτέλεσμα blank screen στην TV.Οπότε θέλω να ρωτήσω αν δουλεύει μια τέτοια σύνδεση ή εάν υπάρχουν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Η συνδεσμολογία HDMItoDVI είναι εφικτή. Σε 'μενα λειτουργεί. Το HDMI στην ουσία είναι DVI+ψηφιακός ήχος, και εφόσον θέλουμε να κάνουμε χρήση μόνο του DVI πρέπει να λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Η συνδεσμολογία HDMItoDVI είναι εφικτή. Σε 'μενα λειτουργεί. Το HDMI στην ουσία είναι DVI+ψηφιακός ήχος, και εφόσον θέλουμε να κάνουμε χρήση μόνο του DVI πρέπει να λειτουργεί.

Cool :) Θα πάω να αγοράσω το καλώδιο και θα το δοκιμάσω :)

Edit

Κοίταγα τα χαρακτηριστικά της κάρτας μου και δεν είδα πουθενά να υποστηρίζει HDCP. Μήπως αυτό δημιουργήσει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα το καλώδιο αλλά δεν γίνεται τίποτα :(. Βγάζει μπλε οθόνη όταν επιλέγω την HDMI input σαν να μην μεταφέρεται το σήμα από το PC στην TV. Πιθανόν να μην υποστηρίζει η TV σήμα HDMI από PC γιάτι διάβασα ότι υπάρχουν τέτοια προβλήματα με κάποιες τηλεοράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα και συνέδεσα την TV μέσω HDMI -> DVI με το PC και έχω μία απορία.

Στην επιλογή σήματος από το Control Panel της Nvidia διάλεξα 1080i αφου σύμφωνα με το manual της TV υποστηρίζεται 1080i σήμα μέσω HDMI θύρας. Όμως με αυτή την επιλογή η ανάλυση της TV στο desktop πάει 1920*1080 τη στιγμή που η τηλεόραση έχει πάνελ για 1366*768. Όλα φαίνονται εντάξει εκτός από ένα τρεμόπεγμα στα γράμματα. Χρησιμοποίησα από το Control Panel της Nvidia τον desktop optimizer για να μην έχω overscan και τώρα έχω ανάλυση 1768*992 και όλα φαίνονται εντάξει πάνω κάτω.

Υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσω πρόβλημα στην TV επειδή χρησιμοποιώ αυτή την ανάλυση? (ενώ η ανάλυση του panel είναι 1366*768)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου λιγο περιεργο μου ακουγεται να παιζει σε μεγαλυτερη αναλυση απο οτι υποστηριζει οποιοδηποτε LCD.

Mαλλον λαμβανει & σου δινει λαθος πληροφορια το NVCP υποθετω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα μια TV να παίξει μεγαλύτερη ανάλυση (upscale) απλά η σάρωση δεν είναι progressive (720p,1080p) αλλά interlaced (1080i) που είναι χαμηλότερη σε ποιότητα από την progressive. Διάβασε το manual της τηλεόρασης λογικά θα το γράφει μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως είναι interlaced οπότε αφού υποστηρίζει 1080i σήμα σύμφωνα και με το manual υποθέτω ότι μπορώ να διαλέξω ανάμεσα σε μεγάλη ανάλυση 1080i η στην μικρότερη ανάλυση αλλά πιο ποιοτική 720p.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

βοηθηστε με γιατι δεν βγαζω ακρη: εχω μια samsung LE40A και προσπαθω να την συνδεσω με το pc μέσω HDMI -> DVI καλωδιο, η καρτα γραφικων μου ειναι η MSI N9600GT το pc βλεπει την tv αλλα η tv οχι: ''δεν υπαρχει συνδεμενη συσκευη'' γραφει οταν παταω την επιλογη hdmi απ'το control. Οταν παλι την συνδεω με την onboard καρτα γραφικων την βλεπει αλλα προφανως ειναι ολα μαυρα: ''χωρις σημα''. help me pls...

Link to comment
Share on other sites

Περνα τους τελευταιους drivers (185.85) και πηγαινε στο nVidia control panel εκει που λεει HDTV και θα βγαλεις ακρη, αν η οθονη σου εχει 1366Χ768 το καλυτερο ειναι να βγαλεις 720p διαφορετικα αν σου δινει επιλογη για 1360Χ768 θα ειναι το αμεσως καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.