Jump to content



μητρική+cpu για κατεβαστήρι-file/print server


anhelito

Recommended Posts

Έχω ένα κατεβαστήρι με 600άρι celeron, αλλά δεν αντέχει πολλά. Ήδη τραβάνε 3 υπολογιστές από το δίσκο του. Επίσης τρέχει αρκετά προγράμματα κ έχει φτάσει στα όρια του. Χώρια που οι ταχύτητες επικονωνίας με το υπόλοιπο δίκτυο είναι απαράδεκτες.

Οπότε θα τον αναβαθμίσω. Ψάχνω μια μητρική η οποία να έχει ενσωματωμένη κάρτα δικτύου και να είναι φθηνή.

Όσο για επεξεργαστή δεν έχω ιδέα τη να του βάλω. Θέλω κάτι το οποίο να μη ζεσταίνεται πολύ και να μη καίει. Οπότε να πάω σε celeron ή sempron?

Απλά θέλω να φτιάξω ένα πολύ απλό συστηματάκι το οποίο να είναι οικονομικό, και να μη καταναλώνει πολύ ρεύμα.

Ακούω προτάσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

για καινουργια εξαρτηματα προτεινω για επεξεργαστη:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1038&product=869082

και για μητρικη:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1034&product=930725

συνολο 196 ευρω

παντως εγω προτεινω να πας σε κατι μεταχειρισμενο στυλ 939

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι too much αυτό το hardware? Τα μεταχειρισμένα απόρρίπτονται γιατί :

1. δεν σου εγγυόνται τπτ

2. Είναι αρκετά ακριβά και καμία φορά δεν είναι καν ευκαιρίες. Με κάτι παραπάνω παιρνεις καινούριο κ εγγυημένο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

απο τη μερια μου θα σου προτεινω τα παρακατω

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559941

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526665 (Εχει ενσωματαωμενη vga)

βεβαια θα χρειαστεις και ddr2 μνημες, πιστευω οτι 1 dimm 512 ειναι αρκετο.

ο δικος μου fileserver (υπογραφη) ειναι κατι αντιστοιχο σε 939 βεβαια και ειμαι απολυτα ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

@mike είναι αξιόπιστη η asus έτσι? O επεξεργαστής δε πιστεύω να ζεσταίνετε υπερβολικά. Θέλω να το έχω σχετικά αθόρυβο το σύστημα

@panoc η μητρική φαίνεται πολύ καλή. Πράγματι. Αλλά γιατί να μη πάω σε λύσης celeron/semptron Που είναι πιο οικονομικές? Η ισχύς του επεξεργαστή πιστεύω πώς θα περισσεύει για τις χρήσεις που θα του κάνω. Έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

ειναι αξιοπιστη.την εχει ενας φιλος μου+ηταν ευχαριστημενος.και η μητρικη που ελεγε ο panoc ειναι καλη,απλα δεν ηξερα αν θες ενσωματωμενη vga.δεν ζεσταινεται ευκολα μην ανησυχεις εχει+cool n' quiet για πιο αθορυβο κιολας.καταναλωνουν λιγοτερο αλλα ειναι λιγο πιο ακριβοι,δες: http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=1&category=57860003

Link to comment
Share on other sites

@panoc η μητρική φαίνεται πολύ καλή. Πράγματι. Αλλά γιατί να μη πάω σε λύσης celeron/semptron Που είναι πιο οικονομικές? Η ισχύς του επεξεργαστή πιστεύω πώς θα περισσεύει για τις χρήσεις που θα του κάνω. Έτσι δεν είναι?

Να πας γιατι να μη πας, απλα δε βρηκα ΑΜ2 sempron σε μια γρηγορη ματια.

Οπως και να εχει μη παρει μητρικη που δεν εχει gigabit επανω, μπορει να θεωρεις οτι δε σου χρειαζεται αλλα μολις το δεις μετα δε το αποχωριζεσε!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα gigabit θα χρειαστεί. Ο κύριως λόγος που κάνω την φασαρία αυτή είναι για να πιάνω πιο καλές ταχύτητες στο δικτυο με το server. Επίσης η ενσωματωμένη vga με ενδιαφέρει όσο ξεφτίλα κ αν είναι.

Το cool n quiet είναι λειτουργία των AMD? Θα με βολέψει κάτι τέτοιο μιάς κ θέλω να κάνω όσο πιο αθόρυβο γίνεται το κατεβαστήρι.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα gigabit θα χρειαστεί. Ο κύριως λόγος που κάνω την φασαρία αυτή είναι για να πιάνω πιο καλές ταχύτητες στο δικτυο με το server. Επίσης η ενσωματωμένη vga με ενδιαφέρει όσο ξεφτίλα κ αν είναι.

Το cool n quiet είναι λειτουργία των AMD? Θα με βολέψει κάτι τέτοιο μιάς κ θέλω να κάνω όσο πιο αθόρυβο γίνεται το κατεβαστήρι.

ναι ειναι λειτουργια των amd,κανει το εξης,οταν δεν εχει φορτο ο cpu πεφτει η συχνοτητα του+οταν ανεβει το φορτο την ανεβαζει,αυτο εχει αντικτυπο στην θερμοτητα+ειναι πιο αθορυβο.παρε την μητρικη του panoc τοτε ειναι καλη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για τη μητρική του panoc προορίζομαι. Έχει πολλά καλούδια. Δε θα έχει δώρο αυτό το μήνα η γκόμενα μου όπως πάει το πράγμα :-))))))))))))

ασε μην το θιξουμε αυτο το θεμα...η δικη μου βλεπεις εχει κακομαθει..τεσπα αντε καλοριζικο!!πες μας εντυπωσεις

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα κατεβαστήρι με 600άρι celeron, αλλά δεν αντέχει πολλά. Ήδη τραβάνε 3 υπολογιστές από το δίσκο του. Επίσης τρέχει αρκετά προγράμματα κ έχει φτάσει στα όρια του. Χώρια που οι ταχύτητες επικονωνίας με το υπόλοιπο δίκτυο είναι απαράδεκτες.

Οπότε θα τον αναβαθμίσω. Ψάχνω μια μητρική η οποία να έχει ενσωματωμένη κάρτα δικτύου και να είναι φθηνή.

Όσο για επεξεργαστή δεν έχω ιδέα τη να του βάλω. Θέλω κάτι το οποίο να μη ζεσταίνεται πολύ και να μη καίει. Οπότε να πάω σε celeron ή sempron?

Απλά θέλω να φτιάξω ένα πολύ απλό συστηματάκι το οποίο να είναι οικονομικό, και να μη καταναλώνει πολύ ρεύμα.

Ακούω προτάσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Είσαι σίγουρος ότι χρειάζεσαι καινούριο μηχανάκι;

Για δές πρώτα αυτό.

Πριν πας σε καινούριο μηχανάκι σιγουρέψου ότι έχεις αξιοποιήσει - ξεζουμίσει πλήρως το παλιό.

Link to comment
Share on other sites

Το freenas ΔΕΝ ειναι linux ειναι FreeBSD και την εχω δοκιμασει αρκετα.

Θα ελεγα οτι ειναι επιλεκτικη σε ethernet controllers (δε βλεπει ας πουμε τον πολυ κοινο 8139) ενω εχει και καποια προβληματα με sata controllers.

Σε παλια μηχανηματα (απο 2002 και πριν) που το εχω δοκιμασει (περιπου 5-6) και ΑΤΑ δισκους δουλέυει φανταστικα καλα.

Πλεονεκτηματα ειναι ο απλος και γρηγορος τροπος να το στησεις. Χρειαζεται μολις 40MB για εγκατασταση, μπορεις αν θες να μη το εγκαταστησεις καθολου και να το τρεχεις απο cd και το ευκολο webinterface του.

Τα μειονεκτηματα, σχεδον πανελλειπης υποστηριξη ntfs (λογικο) ακομα και σαν read-only. Δεν υποστιριζει ακομα ext3. Το μονο ουσιαστικα filesystem που μπορεις να χρησιμοποιησεις ειναι το UFS.

Εχει προβλημα με τα ελληνικα file names σε file systems πλην το ufs.

Οπως και προβλημα εχει η αναγνωση οποιοδηποτε ελληνικου αρχειου απο ext2 mounted disk.

Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ panoc.

Κατατοπιστικότατος..

Οπότε εσύ προτείνεις debian?

Προτεινω... Η λεξη δε θα ελεγα οτι ειναι προτεινω.

Δυστυψως ή ευτυψως δεν εχω δοκιμασει αλλη διανομη εκτος της debian.

Εαν εχεις εμπειρια (Εστω και λιγη) απο linux η debian θα σε αποζημιωσει στο μεγιστο. Εαν οχι και βιαζεσε ισως καλυτερα το (k)ubuntu.

Σε καθε περιπτωση ειτε debian ειτε ubuntu δεν ειναι τραγικα δυσκολα τα πραγματα. Εγω το μονο προβλημα που αντιμετωπισα ηταν ο τεραστιος χρονος που χρειαστηκα για να μεταφερω τα κοταν 4ΤΒ αρχεια μου απο ntfs σε ext3.

Πρεπει να πω οτι ο file server μου που τρεχει debian testing + gnome ειναι κτα πλυ ταχυτερος σε αποκριση σε σχεση με win20003 server + winxp που ετρεχε πριν.

Με μολις 480ΜΒ ram (τα 32 πανε στην onboard vga) ποτε δεν ειδα πανω απο 250MB χρησης ενω το swap ειναι απλα ανυπαρκτο.

Το cpu utilization ειναι επισης μηδαμηνο. Παραδειγμα οταν κατα μεταφορα αρχειων απο 1 δισκο του fs* προς ενα αλλο του fs μεσω ενος αλλου pc στα win ειχα cpu usdage κοντα στο 30% στο debian δε ξεπερναει το 5-6...

Επισης με σωστες καρτες δικτυου εχω και ταχυτερη εμταφορα αρχειων. Πλεον μεσω samba βλεπω εως και 75ΜΒ/s διαμεταγωη οταν στα win το καλυτερο που ειδα με το ιδιο hardware ηταν 55-60.

Οσον αφορα τη περιπτωη κατεβαστηρι τα πραγματα ειναι απλα, amule μεσω web interface απλα κανει τη ζωη σου πανευκολη, τo ktorrent ειναι πολυ καλο αν και θα ελεγα λιγο πιο αργο απο το bitorrent που χρησιμοποιω σε windows.

Το azureus το ξεχνας στο debian, δυστροπο και δε δουλευει καλα.

Τελος η φαση remote desktop στο linux ειτε απο linux σε linux ειτε απο windows σε linux ειναι παιχνιδακι μεσα απο το vnc.

Για οτι αλλο εδω ειμαστε.

*fs = file server.

Έχεις μήπως υπόψιν σου με τι sata controller δουλεύει?

Δυστυχως δε το εχω δοκιμασει. Παντως μπορει καλλιστα να κατεβασεισ το iso (μικρο ειναι κοντα 35ΜΒ) και να κανεις εκκινηση απο cd για να το δεις. Θα δεις αμεσως εαν σου αναγνωριζει controllers (sata & ethernet) και θα ξερεις πως να κινηθεις.

Υποψην οτι με το freenas ξεχνας τη φαση κατεβαστηρι.

το freenas ειναι μονο αυτο που λεει το ονομα του ενα λειτουργικο για free network attacked storage και τιποτε παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.