Jump to content



ελεος!!!


Recommended Posts

ρε παιδια ελεος.,,,,παταω να κλεισω τον υπολογιστη και αυτος κανει επανεκινηση.....τα εχω δοκιμασει σχεδον ολα....δεν πρεπει να ειναι θεμα software....αλλα hardware.....υπ'οψιν με το που παταω απενεργοποιηση κανει ενα κλικ στιγμιαιο που προερχεται απο το κουτι(απο πιο μηχανημα ακριβως δεν ξερω)και κανει επανεκινηση........(σσ εχω επιλεξει να κανει επανεκινηση σε περιπτωση αποτυχιας συστηματος αλλιως θα ετρωγα μπλε οθονουλα...αρα hardware problem???αλλα τι??)HELP!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τσέκαρε από το βιος μήπως τπτ δεν είναι οκ. και γω ένα διαφορετικό πρόβλημα έχω, στο "ξύπνημα" από standby κάνει boot αντί επαναφορά

το εχω δοκιμασει το bios...ολα ειναι ενταξει...ρε παιδια παλευω 2 μηνες περιπου να το λυσω..καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Δες αν υπάρχει τίποτα στο event viewer του υπολογιστή που να λέει από που προέρχεται το λάθος.

Έλενξε αν το πρόβλημα στο εμφάνισε μετά την εγκκατάσταση κάποιου προγράμματος ή update. To ρεβοοτ κατά τον τερματισμό συνήθως είναι κάποιο service που αρνείται να σταματήσει. Μπες και σε safe mode και κλείστο απο εκεί . Αν κλείσει σωστά μάλλον είναι θέμα software...

Κάνε επανεγκατάσταση του SP2 ή των περισσοτέρων drivers, πχ κάρτας γραφικών ή μητρικής μήπως οφείλεται σε προβληματική εγλατάσταση ;h corruption...

Και τέλος επανεγκατάσταση του λειτουργικού όπως έχουμε πεί σαν τελευτάια λύση όπου φυσικά δεν χάνουμε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

σε εμένα παλαιότερα έπιασε το παρακάτω:

από το Control Panel -> Power Options -> καρτέλα Advanced -> When I press the power button on my computer -> Shut Down

επίσης:

run -> Regedit

go to HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop

edit the key PowerOffActive and give it a value 1

μπορείς να κάνεις το ίδιο και στο

HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Desktop

όλα τα παραπάνω για XP Pro SP2

Link to comment
Share on other sites

σε εμένα παλαιότερα έπιασε το παρακάτω:

από το Control Panel -> Power Options -> καρτέλα Advanced -> When I press the power button on my computer -> Shut Down

επίσης:

run -> Regedit

go to HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop

edit the key PowerOffActive and give it a value 1

μπορείς να κάνεις το ίδιο και στο

HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Desktop

όλα τα παραπάνω για XP Pro SP2

τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Δες αν υπάρχει τίποτα στο event viewer του υπολογιστή που να λέει από που προέρχεται το λάθος
Αυτα βρηκα που μπορει να εχουν σχεση:

post-5766-1442174608,9898_thumb.jpg

post-5766-1442174609,0875_thumb.jpg

post-5766-1442174609,1548_thumb.jpg

με πιο πιθανο το πρωτο

Link to comment
Share on other sites

Κάνε επανεγκατάσταση του SP2 ή των περισσοτέρων drivers, πχ κάρτας γραφικών ή μητρικής μήπως οφείλεται σε προβληματική εγλατάσταση ;h corruption...

τα εκανα δεν εγινε τιποτα(υποψιν εχω SP1)

Και τέλος επανεγκατάσταση του λειτουργικού όπως έχουμε πεί σαν τελευτάια λύση όπου φυσικά δεν χάνουμε τίποτα.

repair εννοεις?αν ναι για δωσε αναλυτικες οδηγιες για το πως γινεται??(ξερω οτι ειναι απο boot το cd των xp αλλα τι κανεις ακριβως)...,,,.....για να δουμε......

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πηγα να κανω repair με boot κανονικα,προχωρησα τα βηματα,πατησα R αλλα δε μου ειχε επιλογη επιδιορθωση αλλα μονο εγκατασταση των windows στο υπαρχον διαμερισμα.......τι να κανω???

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακραίο που μου είχε τύχει παλαιότερα... Οι πρώτοι διπλοπύρηνοι Intel είχαν κάτι ασυμβατότητες με το netmod, με αποτέλεσμα να τρώει επανεκίνηση στο shut down λόγω μπλε οθόνης.

Απενεργοποίησε την αυτόματη επανεκίνηση και δες μήπως είναι μπλε οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακραίο που μου είχε τύχει παλαιότερα... Οι πρώτοι διπλοπύρηνοι Intel είχαν κάτι ασυμβατότητες με το netmod, με αποτέλεσμα να τρώει επανεκίνηση στο shut down λόγω μπλε οθόνης.

Απενεργοποίησε την αυτόματη επανεκίνηση και δες μήπως είναι μπλε οθόνη.

ειναι μπλε οθονη

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να βάλεις το sp2?

γιατι να βοηθησει αυτο????τοσα χρονια με το sp1 ηταν μια χαρα....δεν ειχα τετοια προβληματα......Παντως βλεπω να πηγαινω σε φορματ για να ησυχασω.......:022:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.