Jump to content



Ποιος Raptor ;


Cain Inc.

Recommended Posts

  • Replies 122
  • Created
  • Last Reply

Οκ, κατάστημα βρήκαμε...Να πουλάει SSD γρηγορότερα όχι από ράπτορ, αλλά από μια Sandisk Extreme SD βρήκαμε?

Από τα αντίστοιχα sites:

PQI Turbo Plus SATA - MAX:25 MB/s - 64GB - 3299$

WDC Raptor 74GB - Sustained:84MB/s - 74GB - 160$

Προσπαθείς να μας πείσεις ότι αυτό το κενό θα γεφυρωθεί (για τον τελικό desktop χρήστη), όχι σε ένα μήνα, άντε σου δίνω 6. Ή και μέχρι τα χριστούγεννα σου λέω εγώ.

lordelesar, αμα παραγγείλεις, πάρε και για μένα 3-4. Μην σε τρομάζει η τιμή. Θα κάνουμε απόσβεση από την οικονομία στο ρεύμα.

Αχού,ρε συ,εγώ έχω SATA...Δεν μου μένει άλλο IDE. Δεν θα μας κάνουν wholesale price...:040:

Link to comment
Share on other sites

Αφού ησυχάσαμε με το μαγαζί να πάμε και στα άλλα.

Εγώ βλέπω και αυτό που έδωσα στο άλλο link

SSD (Mtron)

100MB/s Sustained Read

80MB/s Sustained Write

0.1msec Random Access

18,000 IOPS

και ας αφήσουμε οποιονδήποτε μαγνητικό να καβουρδίζει. Και υπόψιν ότι μιλάμε για πρωτοεμφανιζόμενα στην καταναλωτική αγορά μοντέλα.

Ότι και να κάνουμε είτε μας αρέσει είτε όχι όποιος θελήσει ταχύτητα θα πάρει SSD είτε τώρα είτε στο μέλλον.

Και φυσικά δεν είναι ανάγκη να πάρει τον μεγαλύτερο και ακριβότερο γιατί σκοπός τους δεν είναι η προσφορά χωρητικότητας (όπως άλλωστε και των raptor-700% ακριβότεροι είναι ανά ΜΒ από τους 7200 για διαφορές ταχύτητας της τάξης του 5%) αλλά η μεγάλη ταχύτητα πρόσβασης ή αξιοπιστία και η μικρή κατανάλωση και θόρυβος.

@ Jimmy "...καρβέλια ονειρεύεται" λέει ο λαός μας πολύ σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ->

Sandisk SSD UATA 5000 1.8 Solid State Drive & Sandisk SSD UATA 5000 2.5 Solid State Drive SSD

This 32GB SSD will come in two form factors. 1.8" and 2.5". No ETA at this time

2,000,000 hr MTBF (mean time between failures) is better than a Raptor hard disk! (Raptor is 1.5M hrs)

p/n SSD5K-B8Z1-S032 is the 1.8" with ZIF connector ; p/n SSD5K-C9S1-S032 is the 2.5" with 44-pin IDE connector

For capacities other than 32GB, or for SATA or External SSDs, so other brand offerings on this page

είναι καλός.

Το θέμα είναι πόσο κοστίζει.

@ Jimmy "...καρβέλια ονειρεύεται" λέει ο λαός μας πολύ σωστά.

Δεν θα μπορώ παρά να συμφωνήσω αγαπητέ μου.

Πως πάνε οι πωλήσεις των laptop?

Link to comment
Share on other sites

Αφού ησυχάσαμε με το μαγαζί να πάμε και στα άλλα.

Εγώ βλέπω και αυτό που έδωσα στο άλλο link

SSD (Mtron)

100MB/s Sustained Read

80MB/s Sustained Write

0.1msec Random Access

18,000 IOPS

...

Μου φαίνεται μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε...Όταν σου ζήτησα μαγαζί, εννοούσα για αυτούς τους,πράγματι, πολύ γρήγορους SSD. Εσύ μου έδωσες το μόνο κατάστημα που βγαίνει στο google (ολόκληρο το google επιστρέφει ένα και μοναδικό) που λέει ότι έχει τα εξωφρενικά αργά και ακριβά πρώτα drives. Αυτούς ναι, θα τους έβαζα πάνω από, ένα, ράπτορ.

ΑΛΛΑ

Οι συγκεκριμένοι ΔΕΝ υπάρχουν στην αγορά! Τι πας να μου αποδείξεις? Ότι οι SSD είναι το μέλλον το ξέρω. Όλοι όσοι παρακολουθούν τα πράγματα το ξέρουν. Για τα λάπτοπς είναι μάλιστα το άμεσο μέλλον. ΟΧΙ όμως το παρόν. Πρώτα θα περάσουμε με hybrid drives και μετά σε γρήγορα SSD.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, οι SSD όπως κι εσύ λές είναι το μέλλον. Τα γραναζάκια μας υπηρέτησαν καλά όλα αυτά τα χρόνια αλλά κάποια στιγμή πρέπει να μας αφήσουν.

Τώρα όμως, οι SSD βρίσκονται σε νηπιακό στάδιο. Τα 100ΜΒ/s που δίνει ο Samsung είναι θεωρητικό. Γύρω στα 60 παίζει στο read και στο write πραγματικά πάσχει. Το βασικό του πλεονέκτημα είναι το access time. Πέραν τούτου, είναι εξωφρενικά ακριβός.

Πάρε ένα 74GB Raptor και θα είσαι καλυμμένος. Ενώ προτείνω ανεπιφύλακτα RAID-0 αν ο παράγοντας κόστος δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας για σένα. Και ο 36άρης καλός είναι αλλά είναι μικρός, συν το οτι έχει αρκετά χαμηλότερο λόγο GB/€.

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω 74 ράπτορα με τα μπούνια. Εμένα ακόμη με πάει ο 36ρης μου. 'Οσο για το SSD όντως είναι σε βρεφονηπιακό στάδιο ακόμη και ενδεχομένως να υπάρξουν και διάφορες 'ιώσεις' μέχρι να μεγαλώσει, να σπουδάσει, να βγεί στην παραγωγή και να είναι και αποδοτικός.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε...Όταν σου ζήτησα μαγαζί, εννοούσα για αυτούς τους,πράγματι, πολύ γρήγορους SSD. Εσύ μου έδωσες το μόνο κατάστημα που βγαίνει στο google (ολόκληρο το google επιστρέφει ένα και μοναδικό) ένα, ράπτορ.

Για πες μου πόσα καταστήματα θέλεις να σου δώσω? Αμφισβήτησες ότι κυκλοφορούνε και σου έδωσα ένα τυχαίο κατάστημα. Τώρα το ερώτημά σου είναι ότι είναι το μοναδικό?

Link to comment
Share on other sites

'Οσο για το SSD όντως είναι σε βρεφονηπιακό στάδιο ακόμη και ενδεχομένως να υπάρξουν και διάφορες 'ιώσεις' μέχρι να μεγαλώσει, να σπουδάσει, να βγεί στην παραγωγή και να είναι και αποδοτικός.

Μάλλον δεν γνωρίζεις ότι κυκλοφορούνε εδώ και πολλά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν γνωρίζεις ότι κυκλοφορούνε εδώ και πολλά χρόνια.

Κυκλοφορούνε αλλά κανένας από μας δεν τους έχει δώσει σημασία. Μήπως γιατί προς το παρόν δεν αξίζει; Από αυτή την άποψη λέω ότι βρίσκονται σε πρώιμο στάδιο, εννοώντας ότι δεν κυκλοφορούν ευρέως σε μας τους κοινούς θνητούς αφού δε μας εξυπηρετούν όπως μας εξυπηρετούν οι κοινοί θνητοί επίσης δίσκοι είτε λόγω τιμής είτε λόγω απόδοσης.

Link to comment
Share on other sites

'Οσο για το SSD όντως είναι σε βρεφονηπιακό στάδιο ακόμη και ενδεχομένως να υπάρξουν και διάφορες 'ιώσεις' μέχρι να μεγαλώσει, να σπουδάσει, να βγεί στην παραγωγή και να είναι και αποδοτικός.

Που ακριβώς αναφέρεσαι στους κοινούς θνητούς και για ποιές "ιώσεις" μιλάς?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.