Jump to content



Ποιος Raptor ;


Cain Inc.

Recommended Posts

  • Replies 122
  • Created
  • Last Reply
Που ακριβώς αναφέρεσαι στους κοινούς θνητούς και για ποιές "ιώσεις" μιλάς?

PQI Turbo Plus SATA - MAX:25 MB/s - 64GB - 3299$ ΕΚΛΕΚΤΟΣ

WDC Raptor 74GB - Sustained:84MB/s - 74GB - 160$ ΚΟΙΝΟΣ ΘΝΗΤΟΣ

Αν δεν είναι ίωση αυτή η τιμή που θωρώ τότε είναι σίγουρα αρρώστια.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μπορείς να μας εξηγήσεις για ποιό λόγο δεν είναι αρρώστεια ο Raptor όταν το MB του κοστίζει Χ7 τουλάχιστον παραπάνω σε σχέση με έναν άλλο δίσκο 7200rpm?

Η μήπως μετά από 5 χρόνια στην καταναλωτική αγορά βρίσκεται ακόμα σε νηπιακό στάδιο?

SSD Access Time <0.1ms

Raptor Access Time 8ms (μάλλον κοντά 100 φορές πιο αργός ή μου φαίνεται?)

Link to comment
Share on other sites

@ tristeno: Συγγνώμη που παρεμβένω, αλλά ο φίλος dimisd σου αναφέρει σαν αρρώστεια την εξωφρενική τους τιμή, αδιαφορώντας για τις επιδόσεις. Όσον αφορά τις επιδόσεις τους τώρα, αναφέρει επίσης ότι η ταχύτητα διαμεταγωγής του πρώτου είναι 24MB/s ενώ του δεύτερου 84MB/s. Εσύ κανονικά (άποψή μου) θα έπρεπε να σχολιάσεις αυτά, και όχι το αν ένας Raptor είναι ακριβότερος από έναν απλό 7200 rpm...

Link to comment
Share on other sites

Μα και η τιμή των raptor είναι εξωφρενική γι αυτά που προσφέρουν με την ίδια λογική και μάλιστα μετά από τόσα χρόνια που είναι στην αγορά.

Όσο για τις επιδόσεις, με χρόνους πρόσβασης της τάξης των μsec και όχι msec καταλαβαίνεις ότι και με διαμεταγωγές 10Χ παραπάνω τα μαγνητικά μέσα δεν έχουν ελπίδες.

Link to comment
Share on other sites

@ tristeno: Για να σου θέσω την άποψή μου πολύ απλά, εγώ δεν θα έδινα 3300$ για έναν σκληρό δίσκο (δεν ξέρω αν είναι σωστή η τιμή που αναφέρει ο dimisd) όσο καλός και αν ήταν, όπως δεν θα έδινα ......,.. ευρώ για να αγοράσω Ferrari, και νομίζω ότι αυτός που ρώτησε "Ποιός Raptor;" δεν ψάχνει για...Ferrari!

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Μα και η τιμή των raptor είναι εξωφρενική γι αυτά που προσφέρουν με την ίδια λογική και μάλιστα μετά από τόσα χρόνια που είναι στην αγορά.

Όσο για τις επιδόσεις, με χρόνους πρόσβασης της τάξης των μsec και όχι msec καταλαβαίνεις ότι και με διαμεταγωγές 10Χ παραπάνω τα μαγνητικά μέσα δεν έχουν ελπίδες.

Συμφωνώ μαζί σου ότι το μέλλον δεν ανήκει στα μαγνητικά μέσα, αλλά προς το παρόν όπως λένε και άλλοι εδώ μέσα τα σκήπτρα κρατάει ο ράπτορας. Πιστεύω πως δε μπορούμε να συγκρίνουμε ξεκάθαρα τα πλεονεκτήματα του ράπτορα έναντι των 7200 απλά γιατί δεν έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά. Και να θές να κάνεις τη σύγκριση MB/€, σύγκρινέ τον 74 ράπτορα με 1 σκληρό 80 sata με 16mb buffer(αν βρείς) και όχι με τον 500ρη samsung που τον πουλάνε και στα περίπτερα και θα δείς ότι οι διαφορά είναι περίπου στα 4Χ.

Link to comment
Share on other sites

@ tristeno: Για να σου θέσω την άποψή μου πολύ απλά, εγώ δεν θα έδινα 3300$ για έναν σκληρό δίσκο (δεν ξέρω αν είναι σωστή η τιμή που αναφέρει ο dimisd) όσο καλός και αν ήταν, όπως δεν θα έδινα ......,.. ευρώ για να αγοράσω Ferrari, και νομίζω ότι αυτός που ρώτησε "Ποιός Raptor;" δεν ψάχνει για...Ferrari!

Φιλικά

Ακριβώς επειδή δεν ψάχνει για Ferrari (SSD) αλλά ούτε και για cart (raptor) τον συμβουλεύω να πάρει κάτι που να τον καλύπτει όσο το δυνατόν καλύτερα και από ταχύτητα και από χωρητικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Προβλεπω οτι θα γίνε χαμος αν σας πω οτι σκευτομαι για raptor 150G....

Εγω σκευτομαι να τον τσιμπησω μιας και ο 36αρης ειναι πολύ μικρος και ο 74αρης πολύ ακριβος σε σχεση με 150αρη....

Link to comment
Share on other sites

Και να θές να κάνεις τη σύγκριση MB/€, σύγκρινέ τον 74 ράπτορα με 1 σκληρό 80 sata με 16mb buffer(αν βρείς) και όχι με τον 500ρη samsung που τον πουλάνε και στα περίπτερα και θα δείς ότι οι διαφορά είναι περίπου στα 4Χ.

Δεν κατάλαβα το σκεπτικό σου. Γιατί να μην τον συγκρίνω με τον 500 που έχει παρόμοια τιμή με τον raptor και καλύτερες επιδόσεις από τον απλό 80ρη?

Αν πάλι θέλεις να ακολουθήσουμε το δικό σου σκεπτικό:

"αν θές να κάνεις τη σύγκριση MB/€, συνέκρινε έναν ράπτορα 4GB (αν βρεις) με έναν SSD 4GB και θα δεις ότι η διαφορά είναι πολύ μικρότερη"

Σου το λέω με αυτόν τον τρόπο για να καταλάβεις ότι κάθε δίσκος είναι για άλλη δουλειά. Δεν είπαμε σε κανέναν να αγοράσει raptors για να αποθηκεύει τις φωτογραφίες και τις ταινίες του, όπως δεν είπαμε και σε κανένα που θέλει να δουλεύει γρήγορα η βάση δεδομένων στον server του να πάρει τον samsung από το περίπτερο.

Οι raptors έχουν βρεθεί στην μέση πια και δεν μπορούν να καλύψουν τους δυο αυτούς διαφορετικούς τομείς (σε ταχύτητα δεν μπορούν να συναγωνιστούν ούτε κατά διάνοια τους SSD και σε χωρητικότητα έχουν χάσει το παιχνίδι εδώ και χρόνια) σε τέτοιο βαθμό που να δικαιολογούν το κόστος απόκτησής τους.

Link to comment
Share on other sites

Eιναι απλο αυτο που λεει ο τριστενο.

Θελεις γρηγορο αυτοκινητο? 1η επιλογη ειναι να αγορασεις φερραρι, 2η επιλογη να αγορασεις ενα station wagon που εχει πολυ χωρο για οικογενεια και μπαγκαζια.

Η 3η επιλογη (πχ. να αγορασεις ενα sti με 50κ) δεν υφισταται καθως ουτε σου δινει την ταχυτητα της φερραρι ουτε σου δινει το χωρο του station wagon. Η αναλογια χωρου/τιμης του sti και του station wagon δινει σαφες προβαδισμα στο δευτερο.

Link to comment
Share on other sites

Προβλεπω οτι θα γίνε χαμος αν σας πω οτι σκευτομαι για raptor 150G....

Εγω σκευτομαι να τον τσιμπησω μιας και ο 36αρης ειναι πολύ μικρος και ο 74αρης πολύ ακριβος σε σχεση με 150αρη....

Για να μην κουράζεσαι διάβασε λίγο αυτό

http://www.anandtech.com/storage/showdoc.aspx?i=2949&p=10

και μετά αποφάσισε

Link to comment
Share on other sites

3η επιλογή "Η Ferrari του φτωχού"

Το είπα και παραπάνω "...καρβέλια ονειρεύεται"

Aν επιλεξει καποιος τη φερραρι του φτωχου γνωστη και ως φιατ κουπε που σιγουρα ειναι χειροτερο απο το sti.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα θα ήταν το quote να αναφέρεται στο σωστό άτομο. Άλλος ανέφερε 3η επιλογή.

Δεν σε καταλαβαίνω... :087:

Νόμιζα ότι εννοούσες ότι ανάμεσα στους πανάκριβους και τέλειους SSD και στους φτηνούς και ταπεινούς Raptor υπήρχε και μια άλλη κατηγορία, την οποία νόμισα ότι υπερασπιζόσουν.

Συγγνώμη για την παρεξήγηση :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.