Jump to content



Cpu full load


Rhondia

Recommended Posts

Να ρωτησω κατι..

Εχω ενα amd 3500 am2 orleans

m2n-e mb

καρτα γραφικών δεν εχω..:022: μου καηκε η 1950 μου και τωρα εχω προχειρα πανω μια 6200 σκετη απάτη!

Πρόσεξα κατι ομως, οτι το cpu δουλευει 100% μονιμα σχοδον σε ολα τα παιχνίδια..

Δεν ξερω αν το εκανε και πριν.. μπορει και να το εκανε..

Ακομα και στο worms world party το παιχνιδι κολλαει αρκετα στο menu και παντα το cpu στο 100.

Δεν ειναι θεμα spyware γιατι το κοιταξα απο task manager και ειναι αυτη η εφαρμογή μου χρησιμοποιει ετσι το cpu.

Το worms πχ δεν το ειχα δει καθολου με την 1950 να δω αν δουλευει αλλιως.

Σε οτι παιχνιδι και αν παιζω ο cpu ειναι μονιμα full-load...

Ετσι πρεπει να δουλευει?

Μήπως το κανει μονο τωρα λογω της καρτας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν όντως οφείλεται σ'αυτό.Η λειτουργία είναι να χρησιμοποιεί η κάρτα και τη RAM του συστήματος,επομένως μπορεί να χρησιμοποιείται κι ο επεξεργαστής.Δεν έχω δουλέψει με τέτοια κάρτα,άρα μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Να είστε όλοι καλά!

Σχεδόν πάντα φίλε μου το CPU δουλεύει στο Full. Πόσο μάλλον τώρα που το load το παίρνει το CPU, λόγω της αδύναμης κάρτας γραφικών. Επίσης αυτό που λέει ο deadlock7 μου ακούγεται πολύ σωστό καθώς στο laptop μου (Aspire 1650z) επειδή η VGA δανείζεται κάποιες φορές RAM από τη RAM σου συστήματος ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες το CPU, λόγω Full Load.

Link to comment
Share on other sites

λογικο ειναι να δουλευει 100% στα παιχνιδια.

το κολλημα μπορει να οφειλεται και στην καρτα.6200 δεν ειναι και καμια της προκοπης για παιχνιδια κλπ κλπ.

η Turbocache δυνατοτητα δεν νομιζω να φταιει,μιας και σπανια γινεται χρηση της σε παιχνιδι.κυριως σε 3D προγραμματα θα ενεργοποιηθει.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντησεις

παντως η καρτα διαβάζεται μονιμα σαν 256 οποτε μπορει να τα παίρνει μονιμα τα υπόλοιπα 192 Mb ram απο το σύστημα..

Οτι κ αν ειναι δεν θα ειναι για πολύ.. παμε για μια 8800 τωρα..ελπίζω μεσα στο μήνα

Edit

Διαβασα πολλα για την 8800 εδω μεσα οποτε τρωει φόλα

Σε ενα pc με P4 2.8 με ατι x1300 ολα παιζουν ρολοι (το worms και το trivial persuit σε μενα ψιλο-σέρονται στα μενου ενω στο αλλο μηχάνημα πανε κομματια χωρις το παραμικρό) και με χρηση cpu περιπου 70-80%..

Δε μπορω να καταλαβω τι κανει το pc να σερνεται σε ΤΟΣΟ απλα παιχνίδια!

Φίλος με παρομιο pc με το δικο μου (Α64 3500 @2.2 s939 και 2 G Ram και 7900 GT 256) του κανει τα ιδια

και στο worms και στο trivial κολλαει λιγο το μενου και 100% load!

Μήπως το ολο θεμα ειναι οτι οι 64bit επεξεργαστες δεν αποδιδουν στα 32 bit??

Τι αλλο να σκεφτω?

Link to comment
Share on other sites

απο τις πρωτες κινησεις, αλλα εξ'αλλου το κανει και σε αλλον A64..

Το θεμα ειναι γιατι παιζουν καλυτερα σε presccot 2,8..

Στο super-pi ο παλιο Ρ4 στο 1Μ εχει κοντα 50'' και ο A64 εχει κοντα 30''..

Παρολαυτα ζορίζεται αποιρως περισσοτερο ο A64 σε 2 υπολογιστες που εχω δει..

Link to comment
Share on other sites

Χμ... έχεις την δυνατότητα να βάλεις άλλη VGA (κατά προτίμηση ταχύτερη) να δεις αν στο κάνει πάλι;

Πάντως εμένα ο 64άρης 3500+ που είχα έπαιζε μια χαρά. Και ειδικά επειδή έχω το Worms έπαιζε άψογα χωρίς κολλήματα. Μήπως απλά έχεις πέσει σε προβληματικό hardware?

Link to comment
Share on other sites

αλλα απο την στιγμή που λειτουργει (εστω και ετσι).. ποιος θα μου το αλλαξει?

Αυτή είναι καλή ερώτηση ομολογώ... Χμμμ... κανείς!

Νομίζω ότι θα έπρεπε να ξεκινήσεις από την VGA να δεις μπας και σε φρενάρει αυτή... Και μετά πας ψάχνοντας προς board μεριά & CPU (αν και δεν νομίζω)...

Πιστεύω ότι κατά VGA πρώτα πρέπει να ψαχτείς (αν δεν το έχεις κάνει ήδη)...

Υ.Γ. Από θερμοκρασίες η VGA πως πάει; Μπας και σου κάνει κανα throttling?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.