Jump to content



ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ


GVC

Recommended Posts

Κόσμε εκλεκτέ θέλω να μου λύσετε μια δυο "αποριουλεω" περί "υδροψιξις".Βασικά έχω βαρεθεί αυτές τις ανακαλύψεις του σατανά τους ανεμιστήρες!!!Λέω μετά το πάσχα να προχωρήσω σε ένα σύστημα "ιδροψιξις" αν και από cooling gallery vlepeo ότι τους "ριμαδοανεμιστιρες" δεν πρόκειται να τους ξεφορτωθώ εύκολα.Το ερώτημα μου είναι ότι αν βάλω ένα σύστημα υδρόψυξη και εν καιρό θελήσω να κάνω μια anvathmisi(επεξεργαστή,μητρική και κάρτα γραφικών) θα κάνει το σύστημα που θα έχω χρησιμοποιήσει η θα θέλει αλλαγή όλο το σύστημα "ιδροψιξις" η μερικά μέρη του?Και κατά δεύτερον αν μπορείτε να μου προτείνεται κανένα σύστημα "ιδροψιξις".Αυτά που έχω στο pc δεν είναι και tpt σημαντικό και από ότι μου έχουν "ποστρει" σε αλλα θέματα που είχα απορίες μου είπαν τι δεν έχω και τρελες θερμοκρασίες,αλλα η ησυχία μου αρέσει όπως και να το κάνουμε!!!!Τώρα το pc μου έχει τα εξής τεχνικά χαρακτηριστικά:

2 RAM SUPERTALENT 512MB DDR sta 400MHz CL3

VGA PCI EXP ATI X700PRO-256MB ASUS

M/B CHAINTECH ZENITH VNF4 ULTRA

CPU AMD ATH 64(Socket939) 3200+ sta 2GHZ 800/512

Kai to kouti mou einai tis chieftec to ATX BA-01B-B-B-OP

Link to comment
Share on other sites

Κόσμε εκλεκτέ θέλω να μου λύσετε μια δυο αποριούλες περί υδρόψυξης.Βασικά έχω βαρεθεί αυτές τις ανακαλύψεις του σατανά τους ανεμιστήρες!!!Λέω μετά το Πάσχα να προχωρήσω σε ένα σύστημα υδρόψυξης αν και από το cooling gallery βλέπω ότι τους ρημαδοανεμηστήρες δεν πρόκειται να τους ξεφορτωθώ εύκολα.Το ερώτημα μου είναι ότι αν βάλω ένα σύστημα υδρόψυξης και εν καιρό θελήσω να κάνω μια αναβάθμιση(επεξεργαστή,μητρική και κάρτα γραφικών) θα κάνει το σύστημα που θα έχω χρησιμοποιήσει η θα θέλει αλλαγή όλο το σύστημα υδρόψυξης ή μερικά τμήματα του;Και κατά δεύτερον αν μπορείτε να μου προτείνεται κανένα σύστημα υδρόψυξης.Αυτά που έχω στο pc δεν είναι και τίποτα σημαντικό και από ότι μου έχουν ποστάρει σε αλλα θέματα που είχα απορίες μου είπαν τι δεν έχω και τρελες θερμοκρασίες,αλλα η ησυχία μου αρέσει όπως και να το κάνουμε και γενικά λέω ασ το έχω από τώρα και για μετά,αν ειναι εφυκτό βέβαια!!!!Τώρα το pc μου έχει τα εξής τεχνικά χαρακτηριστικά:

2 RAM SUPERTALENT 512MB DDR sta 400MHz CL3

VGA PCI EXP ATI X700PRO-256MB ASUS

M/B CHAINTECH ZENITH VNF4 ULTRA

CPU AMD ATH 64(Socket939) 3200+ sta 2GHZ 800/512

Και το κουτί μου είναι tis chieftec to ATX BA-01B-B-B-OP

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζετε να αλλαξεις κατι,η υδροψυξη μπορει να μπει απευθειας+στο καινουργιο το μονο που αλλαζεις ειναι κατι backplates(ειναι αυτα που στηριζουν τα block πανω στην μητρικη).θα εχεις στανταρ βελτιωσεις στις θερμοκρασιες+πιο ησυχο pc αφου οι ανεμιστηρες για το radiator ειναι συνηθως 12αρηδες που δεν κανουν πολυ θορυβο

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σκέφτηκα ότι μια καλή λύση θα ήταν να τοποθετήσω το radiator έξω από το κουτί.Να κάνω τις απαιτούμενες τρύπες και να μην βάλω καθόλου ανεμιστήρες.Σκέφτομαι ότι και καλοκαίρι που οι θερμοκρασίες είναι πιο ψιλές το πολύ να ανεβεί η θερμοκρασία στους 23-25 βαθμούς,αφού λογικά θα έχει την θερμοκρασία περιβάλλοντος.Τώρα αν δω ότι δεν πάει καλά η όλη κατάσταση κοτσάρω και δυο ανεμιστήρες τις zalman που έχω ακούσει ότι είναι από τους πιο αξιόπιστους και τους πιο αθόρυβους!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σκέφτηκα ότι μια καλή λύση θα ήταν να τοποθετήσω το radiator έξω από το κουτί.Να κάνω τις απαιτούμενες τρύπες και να μην βάλω καθόλου ανεμιστήρες.Σκέφτομαι ότι και καλοκαίρι που οι θερμοκρασίες είναι πιο ψιλές το πολύ να ανεβεί η θερμοκρασία στους 23-25 βαθμούς,αφού λογικά θα έχει την θερμοκρασία περιβάλλοντος.Τώρα αν δω ότι δεν πάει καλά η όλη κατάσταση κοτσάρω και δυο ανεμιστήρες τις zalman που έχω ακούσει ότι είναι από τους πιο αξιόπιστους και τους πιο αθόρυβους!!!!!!

Ψυγειο χωρις ανεμιστηρες απλα το ξεχνας.

Η λογικη σου ειναι λαθος, το νερο θα φτασει την θερμοκρασια της cpu μεσα σε λιγα λεπτα αφου τιποτα δεν θα το ψυχει και η θα κλεισει το pc η θα καψεις τον επεξεργαστη.

Καλοκαιρι παιζει να μην προλαβει να μπει καν στα windows.

Link to comment
Share on other sites

Ψυγειο χωρις ανεμιστηρες απλα το ξεχνας.

Η λογικη σου ειναι λαθος, το νερο θα φτασει την θερμοκρασια της cpu μεσα σε λιγα λεπτα αφου τιποτα δεν θα το ψυχει και η θα κλεισει το pc η θα καψεις τον επεξεργαστη.

Καλοκαιρι παιζει να μην προλαβει να μπει καν στα windows.

Δεν είναι απόλυτο αυτό.Εγώ παίζω καθημερινά COD2 με vcore στα 1,55 και με κλειστό τον ανεμιστήρα στο ψυγείο μου και δεν έχω κανένα πρόβλημα.Max θερμοκρασία αυτές τις μέρες που έχει νορμάλ καιρό, είναι οι 39-40 βαθμοί.

Tο καλοκαίρι δε, αν δεν παίζω games πάλι κάνω η δουλειά μου χωρίς ανεμιστήρα ανοιχτό.Φυσικά όμως σε games, τον βάζω μπροστά.

Εξαρτάται πάντα από το πόσο ζορίζεις το cpu.

Link to comment
Share on other sites

Μιλαω για ενα πληρες λειτουργικο pc full load, οχι idle κλπ.

Τωρα αν ο αλλος εχει ορεξη να βαζει και να βγαζει ανεμιστηρες αναλογα με τι θα κανει στο pc ειναι αλλο παπα-ευαγγελιο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.