Jump to content



Πρόβλημα με 7600 GS


ksot

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, μόλις πήρα την Albatron 7600 GS AGP, όταν πάω να παίξω κάποιο παιχνίδι 3D παιχνίδι και μερικές φορές βίντεο ή με πεταει στην επιφάνεια εργασίας ή πετάει μαύρη οθόνη και παγώνει το σύστημα ή κάνει restart.

Πέρασα τους τελευταίους Drivers αλλά τίποτα.

Είναι χαλασμένη η κάρτα, δεν επαρκεί το PSU ....?

Τι μπορεί να συμβαίνει και κυρίως τι μπορεί να γίνει για να διορθωθεί το πρόβλημα ?

Το υπόλοιπο μηχάνημα είναι Athlon XP 2200+(Thoroughbred), 512 Ram, μητρική QDI Kudoz 7, ένας σκληρός 160Gb, ένας σκληρός 40Gb, 2 DVD-RW, PSU 350 noname.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν και νομίζω ότι οι 7600gs δεν έχουν 4-pin molex βύσμα πάνω, βλέπω στην φωτό που δίνεις ότι παίρνει εξωτερική παροχή. Αν ναι, εχεις δώσει ρεύμα στην κάρτα;

Αν ναι νομίζω ότι το τροφοδοτικό σου δεν επαρκεί. Πάρε βρε αδερφέ ένα της προκοπής! :D

Επισης, ενδεικτικά σε ρωτάω... όταν κάνει restart μήπως ακούγεται ένας ήχος σαν "κλακ" από το τροφοδοτικό;

Link to comment
Share on other sites

Ναι την σύνδεσα κανονικά με ένα καλώδιο, σαν αυτό που έχουν οι δίσκοι και τα DVD-Roms

Για το "κλάκ" δεν ξέρω

Τώρα αν είναι τροφοδοτικό ποιο προτείνεις, λίγο φθηνό αν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έπαθα με μια agp7300le, με τέτοια μηνύματα. Δοκίμασα άλλο τροφοδοτικό και έκανε τα ίδια. Τελικά την έχω για rma γιατί κάτι κλάκ ακούγονταια πό την κάρτα γραφικών. Δοκίμασε με άλλο τροφοδοτικό πρώτα γιατί είναι το πιο προφανές και αν συνεχίσει στείλτην πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό που σου προτείνει ο candyman το έχω κι εγώ και πετάει. Είναι φοβερό ... και αθόρυβο ;)

Η 7600GS έχει σχετικά χαμηλή κατανάλωση ρεύματος. Πρέπει να είναι κοντά στα 26W αν και μπορεί να την μπερδεύω με την PCIX version. Πάντως σε κάθε περίπτωση δεν έχει μεγάλη κατανάλωση ισχύος.

Μήπως η ψύκτρα της δεν ακουμπάει καλά. Μια 7600GS που είχα για λίγο στα χέρια μου είχε passive heatsink και ένας θεος ξέρει πως εξασφαλιζόταν η καλή επαφή με το chipset. Τσέκαρε αν πατάει καλά και η ψύκτρα του HSI αφού έχεις έκδοση AGP αν διάβασα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λογική η σκέψη αλλά αν ήταν η ψύκτρα θα ανέβαζε θερμοκρασίες και θα έλεγε ότι το throttling γίνεται λόγω ζέστης, όχι λόγω ανεπαρκούς παροχής.

Πάντως καλού κακού ας το τσεκάρει αν και δεν πιστεύω.. Όλα δείχνουν ανεπαρκή παροχή. Με ένα 350άρι OEM τροφοδοτικό που έχει δεν νομίζω ότι αρκεί.

Και θα έχει "πέσει" σίγουρα αφού από ότι φαίνεται μάλλον δεν είναι και καινούργιο!

Η 7600gs έχει κατανάλωση που σε μερικές εκδόσεις (ανάλογα τον κατασκευαστή) φτάνει και σε peak 150w και όχι 26w. Σκέψου ότι αν θέλει ΚΑΙ εξωτερική τροφοδοσία (μερικές θέλουν) μπορεί να τραβάει max 75w από το 4pin molex και άλλα 75 από το bus.

Συνήθως δεν είναι τόσο πολύ βέβαια, μία μέση κατανάλωση για δαύτες είναι γύρω στα 50w-65w idle, 100+ σε load (μερικοί ισχυρίζονται και παραπάνω, δες τους πινακες), αλλά γενικά δεν νομίζω ότι το τροφοδοτικό αυτό δίνει τόσο φορτίο σε μία τάση, και να τροφοδοτεί και το υπόλοιπο pc. Χλωμό το κόβω...

post-4990-1442174615,785_thumb.gif

post-4990-1442174616,1088_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως την έχω σε αυτο το τροφοδοτικό και δεν έχω τέτοια προβλήματα http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700413 είμαι άνετα και αθόρυβα!!!Αλλά την pci έκδοση,ίδιες πάνω κάτω θα είναι pci και agp!Δεν νομίζω οτι χρειάζεται να ξοδευτής και πάρα πολυ για τροφοδοτικό αν τελικά είναι αυτό το πρόβλημα,αφού αν κάνεις αναβάθμιση καλή λογικά θα χρειαστεί να αλλάξεις σχεδόν τα πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω ότι μάλλον φταίει το case!!!!!!!! :D Ελεος! :D

Το ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ είναι η τροφοδοσία! Γιατί να ξεκινήσει το ψάξιμο ανάποδα; Είδε κανείς τι τροφοδοτικό έχει ο άνθρωπος; Ούτε Geforce 4 Ti δεν θα τροφοδοτούσε (που λέει ο λόγος)!

Αλλωστε στο δεύτερο μύνημα γράφτηκε:

Δοκίμασε με άλλο τροφοδοτικό πρώτα γιατί είναι το πιο προφανές και αν συνεχίσει στείλτην πίσω.

Να του λέμε τα ίδια πράγματα ανα 5 posts? :D :110:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κάποιες δοκιμές, ξεσύνδεσα ανεμιστήρες και DVD-rom και άφησα μόνο τους δίσκους, μετά απο αυτό δεν μου ξαναέβγαλε το μήνυμα, ωστόσο δεν κατάφερα να παίξω κάποιο παιχνίδι.Άλλαξα και απο το ΒΙΟS την τιμή "AGP strenght value" από auto σε 'ΒΑ', με τα ίδια αποτελέσματα.

Η κάρτα δοκιμάστηκε και σε άλλο PC με πιο “άδειο” σύστημα αλλά 300 PSU και δούλεψε κανονικά.

Άρα προς το παρόν, πάμε για αλλαγή PSU:)

Μήπως θα είναι αρκετό αυτό http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700413 που έχει και ο φίλος? Γιατί το μηχάνημα αυτό είναι ήδη αρκετά παλιό και ίσως δεν αξίζει να δώσω τόσα λεφτά για το HEC, καθώς μόλις μπορέσω να πάρω καινούργιο σύστημα θα μετατραπεί σε κατεβαστήρι.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε πρώτα κάποιο δυνατό PSU στο δικό σου σύστημα γιατί στο ξαναλέω πολλές είχαν αυτό το πρόβλημα. Βεβαιώσου ότι δεν έχει πρόβλημα η κάρτα.

EDIT: Μάλιστα το εξακρίβωσα κιόλας και το παρουσίαζαν οι Albatron AGP. Παλικάρι σε άλλο forum αγόρασε τροφοδοτικό καινούριο και είχε τα ίδια προβλήματα ξανά. Mάλιστα Η Club3D έχει βγάλει ένα BIOS update για την δικιά της 7600GS AGP.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο PSU για δοκιμή, γι' αυτό και πάμε σε καινούργιο.

Και λέω θα τη βγάλουμε καθαρή με το THERMALTAKE ή το HEC είναι must?

EDIT:Δηλαδή λες να κάνω πρώτα RMA την κάρτα

Link to comment
Share on other sites

Αφού θες να ρισκάρεις να κάνεις περιττά έξοδα πάω πάσο. Πρίν κανένα μήνα πήρα το Thermaltake που λες αλλά το 550W και δεν μου γεμίζει το μάτι, έχω ακούσει και πολλά και με έχουν επηρρεάσει βασικά. Μια καλή επιλογή είναι αυτό κατά την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κάποιες δοκιμές, ξεσύνδεσα ανεμιστήρες και DVD-rom και άφησα μόνο τους δίσκους, μετά απο αυτό δεν μου ξαναέβγαλε το μήνυμα, ωστόσο δεν κατάφερα να παίξω κάποιο παιχνίδι.Άλλαξα και απο το ΒΙΟS την τιμή "AGP strenght value" από auto σε 'ΒΑ', με τα ίδια αποτελέσματα.

Είναι προφανές ότι το τροφοδοτικό σου είναι στα όρια. Κατ'αρχήν είτε η κάρτα έχει πρόβλημα είτε όχι, τροφοδοτικό θα χρειαστείς έτσι κι αλλιώς.

Το strenght value να το ξανατσεκάρεις με την αλλαγή τροφοδοτικού ξανά, στο τονίζω αυτό!

Όσο για τροφοδοτικό... Όχι Thermaltake TR2 ή True power. Μόνο τα Toughpower αξίζουν, αλλά ξεκινάνε σε μεγαλύτερο wattage. Για το σύστημα σου 500-550w είναι αρκετά.

Σε αυτό το wattage η καλύτερη λύση τιμής/απόδοσης είναι μακράν το HEC και κανένα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.