Jump to content



Νέο pc και μνήμες


dominator1442169151

Recommended Posts

Σε DX9 λένε διάφοροι ότι είναι πιο γρήγορη η 7600gt. Μάλιστα βελάζουνε οι διάφοροι 'experts' για τα 128bit memory bus width της 8600gt. Βέβαια οι "experts" είναι ιδιαίτερο γνώρισμα του λαού μας, ίσως γι'αυτό να προοδεύουμε και τόσο έναντι των άλλων "κουτόφραγκων".

Επανέρχομαι... Αν λοιπόν θες να έχεις DX10 θα πας σε 8600gt (και Vista.. grrr).

Το αν όντως υφίσταται διαφορά σε επιδόσεις υπέρ της 7600gt σε DX9 δεν το ξέρω από πρώτο χέρι γιατί δεν έχω την πολυτέλεια να κάνω συγκριτικά τεστς.

Το θέμα είναι -κατά την άποψη μου- ότι αν έχει σωστή αρχιτεκτονική το τσίπ, ίσως τα 256bit στο δίαυλο να μην είναι και τόσο απαραίτητα. Δεν θα μπώ σε λεπτομέρειες, αλλά προσωπικά εγώ θα πήγαινα σε DX10 VGA μόνο και μόνο για να μην ξανακάνω αναβάθμιση VGA σε 6 μήνες πάλι (ακόμα και αν έχανα π.χ. 5-10 frames σε DX9 σε σχέση με μία π.χ. 7600gt). Όπως και να έχει δεν νομίζω να είναι τόσο αργή σε επιδόσεις. Έχουμε κολλήσει στα Mhz και στο εύρος του διαύλου λες και δεν μετράει τίποτε άλλο στα processing units!

Πάντως για να έχεις ένα δείκτη σύγκρισης, η 8800 Gts υπερδιπλάσια απόδοση από μία 7600gt (και μιλάω σε ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ και όχι στα ημι-άχρηστα benchmarks). Aν υπολείπεται σε επιδόσεις σε κάποια games έναντι της 7600gt εγώ πιστεύω ότι φέρουν ευθύνη τεράστια το ελλειπές -προς το παρόν- implementation των οδηγών (η γνωστή Nvidia).

Παρ'όλα αυτά εγώ είδα ότι γενικώς στα περισσότερα games η 8600gt είναι ελαφρώς ταχύτερη μιας 7600gt.

Δες και το link εδώ: http://www.guru3d.com/article/Videocards/426/19

Εγώ δεν πιστεύω ότι μια 7600gt θα είναι πιο γρήγορη εν τέλει από μία 8600gt και ας έχει 256bit δίαυλο. Αυτά κατ'εμέ είναι υπεραπλουστεύσεις και μάλιστα επικίνδυνες.

Με αυτήν την λογική τότε γιατί να μην είναι πιο γρήγορη και μία Geforce 6800 από μια 8600gt; Κι αυτή 256bit memory bus είχε!! ;)

Το 'έλεος' το παραλείπω...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Αφού στήνει καινούριο μηχάνημα το λογικό είναι να επενδύσει σε νέα τεχνολογία. Η σειρά GF 7 είναι αρκετό καιρό στην αγορά και είναι πλέον παλιά και καλώς ή κακώς σιγά - σιγά θα παραχωρήσει τη θέση της στη σειρά GF 8. Καλύτερα λοιπόν να πάρει μια GF 8 που σε κάποιο βάθος χρόνου θα του γλυτώσει μια από τις αναβαθμίσεις της κάρτας γραφικών. Τώρα ακόμα και μια μικρή υστέρηση στις επιδόσεις συγχωρείται αφού έχει δυνατότητες DX 10 και για τα παιχνίδια είναι το μέλλον είτε μας αρέσει είτε όχι.

Η μόνη ένσταση είναι :033: ότι μπορεί το DX10 να είναι μέχρι στιγμής μόνο για Vista (ειδικά για να δικαιολογηθεί η παράλογη αγορά αυτού του νέου λειτουργικού) αλλά κανείς δεν ξέρει αν στο μέλλον δε βγει κάποιο update ή patch για τα windows XP ώστε να γίνουν συμβατά με τέτοιες κάρτες. Οπότε άσχετα με το αν θα χρησιμοποιήσει Vista ή XP εγώ πάλι την GF 8 θα του πρότεινα.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη ένσταση είναι ότι μπορεί το DX10 να είναι μέχρι στιγμής μόνο για Vista (ειδικά για να δικαιολογηθεί η παράλογη αγορά αυτού του νέου λειτουργικού) αλλά κανείς δεν ξέρει αν στο μέλλον δε βγει κάποιο update ή patch για τα windows XP ώστε να γίνουν συμβατά με τέτοιες κάρτες.

Συμφωνώ μαζί σου 100%. Το θέμα είναι ότι η M$ έχει βάλει σκοπό να μας περάσει όλους σε Vista και διαψεύδουν κατηγορηματικά ότι θα βγει DX10 για XP (αλλωστε τα XP δεν έχουν WDDM support και τα πράγματα περιπλέκουν λίγο).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι οι διαφορές δεν είναι τόσο τραγικές μέχρι να σκεφτείς το DX10 (και ας βασιζόμαστε σε φήμες και υποθέσεις κτλ.)

Το να επενδύσεις σε νέο προιόν είναι ο σκοπός (αν σε παίρνει βέβαια οικονομικά)

Έκανα το βήμα επειδή βρήκα να σπρώξω το παλιό pc(αλλιώς ούτε λόγος) και έτσι με 500 euro πάνω στήνω καινούργιο pc.

Παρήγγειλα την ΧFΧ8600GT XXX κια νομίζω οτι πάλι πολύ μου είναι αλλά ας έρθει γιατι θα μείνει καποια χρόνια παραπάνω!

Y.G. Τα μαθήματα βρε παιδιά σε ποια κατηγορία είναι:)

Ήδη αρχίζω να μαζεύω οτι έντυπο υλικό μπορώ να βρω για διάβασμα!!!

Μα να μιλάμε , να έχετε επιχειρήματα και να μπορώ να ερμηνεύσω τα μισά(και πολλά λέω)!

Άδικο , βουρ για μελέτη

Ευχαριστώ παίδες :098:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπόν το μηχανάκι στήθηκε , στην αρχή με ένα άθλιο λειτουργικό , αλλά τώρα μετά απο επανεγκατάσταση φαίνεται να στρώνουν τα πράγματα.

Λιγο στήσιμο στο δίκτυο και λογικά πρέπει να σταματήσω να βλέπω σφάλματα στη διαχείρηση.

Επανέρχομαι με νέα στοιχεία!!:033:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , το pc πάει σφαίρα(δεν πρόλαβα ακόμα να το φορτώσω όπως είχα κατά νου για να δω διαφορές).

Χρησιμοποιώντας το PcProbeII(software διαχείρησης της μητρικής) παίρνω ενδείξεις θερμοκρασίας για μητρική 42-43 βαθμούς C και για CPU 43-44(αυτά μετά την προσθήκη ενός ακόμα ανεμιστήρα-εδώ νομίζω οτι ένα κουτάκι λίγο πιο φαρδύ θα ήταν...κουτί για την περίπτωση, αφού παίζει λίγο στρίμωγμα μέσα).

Ανοίγοντας το PCProbe στο configuration παίρνω (ελπίζω να ανέβηκε η Pic)

Τώρα , έχω βάλει και δεύτερο fan (CHASSIS-κανονικά 3Pin πάνω στη μητρική με ανάλογη ενδειξη)) αλλά δεν βλέπω να επιτηρείται .Απο την ταχύτητα του εκτιμώ οτι παίρνει μικρή τάση.

Υπάρχει τρόπος να αυξήσω τιος στροφές στο CHASSIS2 (αυτή η τιμή threshold τι πραγματικά σημαίνει?)

Οι Intel είναι μάλλον λίγο πιο θερμιδοβόλοι απο τους ΑMD?

Τώρα αν ανέβαζα και τις τιμές voltage σε CPU και RAM μάλλον θα φαινόταν το παρθένο της υπόθεσης :005: αλλά με τον καιρό , να διαβάσω και τίποτα:120:

post-4346-1442174634,5159_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.