Jump to content



Νέο pc και μνήμες


dominator1442169151

Recommended Posts

Χαιρετώ την κοινότητα , πρώτο μου post για σύνθεση pc και λέω να αλλάξω γειτονιά (απο Intel σε AMD) όχι οτι είχα πρόβλημα με τον παλιό P4 2,4 northwood αλλά τώρα η...άλλη γειτονιά νομίζω συμφέρει :035:

Οι απαιτήσεις είναι μάλλον ελάχιστες(σε σχέση πάντα με αυτά που διαβάζω στo forum!!!!)

Ένα traktor dj , κάποια μετατροπή dvd , και dc++ , no games , no image/video editing etc.

Asus Socket AM2 M2N4-SLI Lan Audio Raid 73 euro

AMD Athlon 64 X2 6000+ Dual Core Socket AM2 2000 MHz Box 221 euro (μάλλον είναι η καινούργια μειωμένη τιμή)

Aeneon 1024 MB DDR2 Non ECC CL3 533 MHz x 2 53 χ 2 euro ήήήήήήήηή

Elixir 1024 MB DDR2 Non ECC CL4 667 MHz x 2 52 χ 2 euro ήήήήήήή

Kingston 1024 MB DDR2 Non ECC CL5 667 MHz χ2 57 2 euro !!

nVidia GeForce 7600GT 256MB PCI-E TV-Out Dual DVI (Captiva) 104 euro

τροφοδοτικό το παλιό μου 420w

hdd οι παλιοί maxtor 200 και wd 320 ide

Nec DVD±RW AD-7173A Dual Layer Labelflash Technology White 33euro

LG LCD 19'' L194WT-SF Silver/Black 203 euro αλλά την βρήκα και στα 190 euro

κάρτα ήχου creative x-fi xtreme music και αυτή απο το παλιό pc

Η απορία βέβαι έχει να κάνει με το θέμα της μνήμης.

Η asus παίρνει απο 533 και πάνω αλλά η επιδίωξη είναι dual channel

Ψάχνω πάνω απο 4 ώρες και δεν βγάζω άκρη με το θέμα συμβατότητας μνημών με CL 3 ή 4 .:100:

Αν γνωρίζει κάποιος κατι ας ρίξει ένα post(την μητρική την διάλεξα γιατί αν δεν κάνω λάθος μπορώ να χρησιμοποιήσω και SATA δίσκο αργότερα ή μήπως όχι μαζί με τους ide???)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Απ'ότι βλέπω , αν δεν παίξει κάνα εξωφρενικό pc ,φαντάζομαι μάλιστα παρθένο με πολύ χώρο για υπερχρονισμούς και push to the limit γενικά καταστάσεις , δεν ...παίζει ενδιαφέρον θα έλεγα!!!:022:

Αnyway ας μείνει η απορία για τις μνήμες λοιπόν:

Με τις λίγες γνώσεις που έχω και παο αυτά που διαβάζω το cas latency όσο κατεβαίνει τόσο καλύτερα (right??).

Απο την άλλη η συχνότητες λειτουργιες όσο ανεβαίνουν τόσο καλυ΄τερα , πάλι(right again??).

Όσο όμως ανεβαίνουν οι συχνότητες τόσο ανεβαίνει και το cl.

Άρα για την ASUS που έχω επιλέξει (υποστηρίζει dual channel) να πάρω το ζευγάρι Kingston ή Aeneon(πρώτη φορά την είδα αυτή τη μνήμη και διατηρώ επιφυλάξεις)???????????

Δεν κρίνω οτι κάποιες corsair ή ocz θα πιάσουν τόπο αφού θα καταντήσουν άκαπνες κάννες .

Link to comment
Share on other sites

Λάθος. Όσο μικρότερο CL τόσο το καλύτερο. Latency είναι στην τελική! Απλά όσο ανεβαίνουν τα MHz τόσο είναι πιο δύσκολο να χαμηλώσει το CL, γι'αυτό αν δεις μνήμες με ίδια συχνότητα αλλά με χαμηλότερο CL είναι ακριβότερες. Οπότε από θέμα ταχύτητας, θεωρητικά οι Aeneon είναι καλύτερες. Αυτό που με προβληματίζει είναι η τιμή τους και το γεγονός ότι δεν τις ξέρω καθόλου σαν μάρκα. Δεδομένων των απαιτήσεών σου από ένα pc, προτείνω Kingston.

Link to comment
Share on other sites

Οι Kingston είναι εγγύηση κατά την γνώμη μου, και αφού και το OC δεν παίζει ρόλο, νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση...[/quote

Πάντως πως το εξηγείς 0 6000+ να είναι 40 euro πιο φθηνός απο τον 5400+(ΑΜ2 πάντα 2000 Mhz)

http://www.visionstudio.gr/makepc2.asp?system=7

Και αν κατάλαβα καλά , για να μην παίζουν αμφιβολίες περί dual channel , αρκεί να υποστηρίζει η ΜΒ και οι μνήμες να είναι ίδιες.(right???)

Που θα πάει candyman διαβάζοντας μαθαίνεις πολλά(στο Forum εννοώ)

:033:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχει γίνει κάποιο λάθος στο site.

Οσο για το περι μνημών και dual channel είσαι σωστός.:098: :098:

edit:Και στο eshop υπάρχει κάτι αντίστοιχο λόγο νέας παρτίδας 3800X2 (απο ότι ξέρω) αλλά στο vision το νέο είναι ακριβότερο. :021: :021:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την κοινότητα , πρώτο μου post για σύνθεση pc και λέω να αλλάξω γειτονιά (απο Intel σε AMD) όχι οτι είχα πρόβλημα με τον παλιό P4 2,4 northwood αλλά τώρα η...άλλη γειτονιά νομίζω συμφέρει :035:

Οι απαιτήσεις είναι μάλλον ελάχιστες(σε σχέση πάντα με αυτά που διαβάζω στo forum!!!!)

Ένα traktor dj , κάποια μετατροπή dvd , και dc++ , no games , no image/video editing etc.

Asus Socket AM2 M2N4-SLI Lan Audio Raid 73 euro

AMD Athlon 64 X2 6000+ Dual Core Socket AM2 2000 MHz Box 221 euro (μάλλον είναι η καινούργια μειωμένη τιμή)

Aeneon 1024 MB DDR2 Non ECC CL3 533 MHz x 2 53 χ 2 euro ήήήήήήήηή

Elixir 1024 MB DDR2 Non ECC CL4 667 MHz x 2 52 χ 2 euro ήήήήήήή

Kingston 1024 MB DDR2 Non ECC CL5 667 MHz χ2 57 2 euro !!

nVidia GeForce 7600GT 256MB PCI-E TV-Out Dual DVI (Captiva) 104 euro

τροφοδοτικό το παλιό μου 420w

hdd οι παλιοί maxtor 200 και wd 320 ide

Nec DVD±RW AD-7173A Dual Layer Labelflash Technology White 33euro

LG LCD 19'' L194WT-SF Silver/Black 203 euro αλλά την βρήκα και στα 190 euro

κάρτα ήχου creative x-fi xtreme music και αυτή απο το παλιό pc

Η απορία βέβαι έχει να κάνει με το θέμα της μνήμης.

Η asus παίρνει απο 533 και πάνω αλλά η επιδίωξη είναι dual channel

Ψάχνω πάνω απο 4 ώρες και δεν βγάζω άκρη με το θέμα συμβατότητας μνημών με CL 3 ή 4 .:100:

Αν γνωρίζει κάποιος κατι ας ρίξει ένα post(την μητρική την διάλεξα γιατί αν δεν κάνω λάθος μπορώ να χρησιμοποιήσω και SATA δίσκο αργότερα ή μήπως όχι μαζί με τους ide???)

η μητρικη και η cpu που εχεις επιλεξεις ερχονται συνολο στα 300 ευρώ.

Αν περιμενεις μια εβδομαδα μπορεις να εποφεληθεις απο τις νεες τιμες της intel και με 200 ευρω να αγορασεις εναν 4300 και μια μητρικη 965.

Ο 4300 με πολυ χαλαρο ο/c ξεπερνα σε επιδοσεις τον 6000.....και σου μενουν και 100 ευρω στην τσεπη.

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος ζητάει λογικά πλαίσια και δεν έχει σκοπό όπως φαίνεται να κάνει OC. Θα προτιμούσα να είχες αποφύγει την πρόταση "Ο 4300 με πολυ χαλαρο ο/c ξεπερνα σε επιδοσεις τον 6000" γιατί το βλέπω να εξελίσσεται πάλι στο γνωστό πια flame thread AMD<->Intel/stock clocks<->OC κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος ζητάει λογικά πλαίσια και δεν έχει σκοπό όπως φαίνεται να κάνει OC. Θα προτιμούσα να είχες αποφύγει την πρόταση "Ο 4300 με πολυ χαλαρο ο/c ξεπερνα σε επιδοσεις τον 6000" γιατί το βλέπω να εξελίσσεται πάλι στο γνωστό πια flame thread AMD<->Intel/stock clocks<->OC κλπ...

Δεν εχω καμια προθεση να οδηγησω την κουβεντα εκει που λες απλα αναφερω την προσωπικη μου αποψη (τι θα επρατα αν ημουν στην θεση του φιλου που ανοιξε το thread).

Tωρα για την επιμαχη προταση την ανεφερα για να στηριξω την αποψη μου.

Ο 4300 ειναι περιπου ιδιος με εναν 4200-4400 χ2 amd στα default ρολογια με πολυ μεγαλα περιθωρια o/c.

Kαι τελος οταν λεω χαλαρα εννοω με αεροψυξη και default ταση παντα δηλ σε λογικα πλαισια:001:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες για τα χρήσιμα posts , το θέμα του o/c όχι οτι με αφήνει αδιάφορο αλλά στην παρούσα φάση μένει στην άκρη του μυαλού μου.

Tsif απο Ηράκλειο Κρήτης???? .Είμαι Κνωσσού αν είσαι εδώ κάτω.

Το λάθος στο vision είναι πιθανό , αλλά μάλλον η μικρή αναμονή ίσως βοηθήσει οικονομικά .

Σκέφτηκα την AMD γιατί απο ότι διαβάζω θεωρούνται κορυφή σαν multimedia επεξεργαστές.

Πάντως η διαμάχη :094: μεταξύ Intel και amd φαντάζομαι εντοπίζεται στα περιθώρια overclocking και μάλλον η ζυγαριά κλείνει προς intel.

Αν μπορεί κανείς ας ρίξει κανά Link για x64 xp sp2 , έχω φάει τον κόσμο αλλά τίποτα.:040:

Ευχαριστώ όλους και επανέρχομαι λίαν συντόμως

:101:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες για τα χρήσιμα posts , το θέμα του o/c όχι οτι με αφήνει αδιάφορο αλλά στην παρούσα φάση μένει στην άκρη του μυαλού μου.

Tsif απο Ηράκλειο Κρήτης???? .Είμαι Κνωσσού αν είσαι εδώ κάτω.

Το λάθος στο vision είναι πιθανό , αλλά μάλλον η μικρή αναμονή ίσως βοηθήσει οικονομικά .

Σκέφτηκα την AMD γιατί απο ότι διαβάζω θεωρούνται κορυφή σαν multimedia επεξεργαστές.

Πάντως η διαμάχη :094: μεταξύ Intel και amd φαντάζομαι εντοπίζεται στα περιθώρια overclocking και μάλλον η ζυγαριά κλείνει προς intel.

Αν μπορεί κανείς ας ρίξει κανά Link για x64 xp sp2 , έχω φάει τον κόσμο αλλά τίποτα.:040:

Ευχαριστώ όλους και επανέρχομαι λίαν συντόμως

:101:

Εφόσον δεν σε ενδιαφέρει o/c πάρε έναν X2 o 6000 είναι ΤΟΥΜΠΑΝΟ... :005: :005: :081: :081:

Ναι είμαι απο Ηράκλειο Κρήτης (έχεις PM)

Oσο για το link δεν έχω ιδέα...

EDIT:για δες και εδώ και εδώ....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν λέω να πάρω και ένα τροφοδοτικό της προκοπής (και εκεί οι απόψεις διίσταντε ) ,μάλλον αυτό πρέπει να είναι κουτί,

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700141

Διαβάζωντας σχεδόν όλα τα πρόσφατα posts για μητρικές άρχισα να σκέφτομαι ,μήπως να σπρώξω κάτι παραπάνω????

Έχω επιλέξει αυτήν

Asus Socket AM2 M2N4-SLI Lan Audio Raid στα 73 euro ,

μήπως να διάλεγα κάτι άλλο (προτάσεις παιδιά - ρίχτε) στα λογικά πλαίσια που λέγαμε παραπάνω!!!!!

Να μην παίζουν θέματα ασυμβατότητας και λοιπά , που μάλλον πολλοί έχουν αντιμετωπίσει.

Πω πω , πάντως τέτοιο πρίζομα και ψάξιμο δεν έχει ξαναγίνει (o/c χμμμμ , κατεβάζω ήδη οδηγούς αλλά παιδιά θα πέσει πολύ ερώτηση:112: )

Άντε να δούμε ....επανέρχομαι:101:

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις σκοπό να κρατήσεις το πισι σου καιρό προτείνω για μητρική την Abit Κ9Ν Ultra.

Για μνήμες προτείνω ή Trancend 1gb X2 533 @118 ή 2Χ1 667 Crucial @113

Kαι οι δυο ανεβαίνουν και μπορείς να τις δουλεψεις στα 800 τις πρωτες μαλιστα σιγουρα και με 4άρια.

Για να το κάνεις αυτό ομως θελεις 2,1βολτ στις μνημες ενω η Asus που θες να παρεις δινει μεχρι 1,9.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις σκοπό να κρατήσεις το πισι σου καιρό προτείνω για μητρική την Abit Κ9Ν Ultra.

Για μνήμες προτείνω ή Trancend 1gb X2 533 @118 ή 2Χ1 667 Crucial @113

Kαι οι δυο ανεβαίνουν και μπορείς να τις δουλεψεις στα 800 τις πρωτες μαλιστα σιγουρα και με 4άρια.

Για να το κάνεις αυτό ομως θελεις 2,1βολτ στις μνημες ενω η Asus που θες να παρεις δινει μεχρι 1,9.

soulclaimer , έδωσες μάλλον φίλε , πολύ φως στην υπόθεση μητρικής.

Η ΑΒΙΤ που προτείνεις , νομίζω τα έχει όλα με μικρό παραπάνω κόστος.

Και τους παλιού IDE μπορώ να βάλω και νέους SATA an χρειαστεί και...δυνατότητες για παραπάνω παίζουν (τι ΄εγινε ρε παιδιά το κόλλησα και γω το o/c virus?????:033: )

Κλείνει και το θέμα της μητρικής , τροφοδοτικό κατέλληξα στο Heroichi Που προτείνει ο guru(candyman - έχει επιχειρήματα όπως και να το δεις)

Στις μνήμες τώρα είπα για Kingston λόγω του επώνυμου-εε λίγι πιο αξιόπιστου ίσως αλλάκαι οι Trancsend αφού περιμένουν λίγα παραπάνω volts (ούτε καν)για να απωγειωθούν έχουν και αυτές λόγω να επιλεγούν!!

Ευχαριστώ φίλε μού δωσες φόρα ....:063:

Link to comment
Share on other sites

Οι Transcend είναι εξίσου αξιοπιστες και ποιοτικές με τις Kingston.

Μονο που αν δεις και το κλινκ που σου δωσα οι δευτερες ανεβαινουν λιγότερο

Δωσε μου ένα λινκ για τις Transcend γιατί δεν τις βρίσκω(τις συγκεκριμένες-για αγορά εννοώ):confused:

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.