Jump to content



Τί λειτουργικο ??????


tsif

Recommended Posts

Καθώς το pc ετοιμάζετε ένα πρόβλημα κάνει την παρουσία του ΕΠΙΛΟΓΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΥ..

Λοιπόν αρχίζοντας απο το βασικό ...

1.Microsoft ?? α)XP home β)XP pro

2.Ελεύθερη διανομή κάτι σε opensuse 10.2 - kubuntu 6.06

To σύστημα θα χρησιμοποιηθεί από αρχάριο χρήστη (την γυναίκα μου) για :

1.Παρουσιάσεις φωτογραφιών

2.Χρήση OpenOffice

3.Εκτυπώσεις προσφοράς

4.Ιντερνετ

5.Αναπαραγωγή video αρχείων

1)Θα έχω πρόβλημα αν εγγαταστήσω τα home (να πάρω το δισκάκι που έχω σπίτι γνήσιο και να το εγγαταστήσω μαζί με το ταμπελάκι )??? λόγο του ότι θα είναι κατάστημα ?? ή θα πρέπει να "σκάσω" 131E στα attachment.php?attachmentid=15258&stc=1&d=1177015791

2)Θα χρειαστεί μεγάλη κούραση να βάλω linux για να δουλέψει το συστηματάκι drivers, usb , ήχος βίντεο???

Ευχαριστώ προκαταβολικά

post-3234-1442174630,1055_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καθώς το pc ετοιμάζετε ένα πρόβλημα κάνει την παρουσία του ΕΠΙΛΟΓΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΥ..

Λοιπόν αρχίζοντας απο το βασικό ...

1.Microsoft ?? α)XP home β)XP pro

2.Ελεύθερη διανομή κάτι σε opensuse 10.2 - kununtu 6.06

To σύστημα θα χρησιμοποιηθεί από αρχάριο χρήστη (την γυναίκα μου) για :

1.Παρουσιάσεις φωτογραφιών

2.Χρήση OpenOffice

3.Εκτυπώσεις προσφοράς

4.Ιντερνετ

5.Αναπαραγωγή video αρχείων

1)Θα έχω πρόβλημα αν εγγαταστήσω τα home (να πάρω το δισκάκι που έχω σπίτι γνήσιο και να το εγγαταστήσω μαζί με το ταμπελάκι )??? λόγο του ότι θα είναι κατάστημα ?? ή θα πρέπει να "σκάσω" 131E στα attachment.php?attachmentid=15258&stc=1&d=1177015791

2)Θα χρειαστεί μεγάλη κούραση να βάλω linux για να δουλέψει το συστηματάκι drivers, usb , ήχος βίντεο???

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Εκτιμώ οτι αφού πρόκειται για επαγγελματική χρήση πρέπει να έχεισ original , για σίγουρα κάνε μια ερώτηση στο λογιστή σου("Αν έρθει το ΣΔΟΕ και μου ζητήσει απόδειξη αγοράς τι γίνεται?")

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι ακριβώς είπαν Jimmy-Fox και Mike-Κάμποσο.

Linux amd64 is the way.

Από 50% έως 100% πιο γρήγορο (στο ίδιο σύστημα) απ' ό,τι τα XP.

Και φυσικά σε τομείς όπως αποκρισιμότητα, SMP συμπεριφορά, load balancing, διαχείριση μνήμης, multi-user υλοποίηση, ασφάλεια κλπ. είσαι σε πολύ υψηλά επίπεδα.

Φυσικά θα βάλεις Linux amd64.

Link to comment
Share on other sites

Φάγαμε "πόρτα" με το kubuntu :022: :022: :022:

Δυστυχώς δεν κατάφερα να εγκαταστήσω το cd .Κολλούσε στο mount του σκληρού αν (κατάλαβα καλά αυτό που μου είπε ο manolis).Κατεβάζω τώρα και το suse και βλέπουμε.

Το μηχάνημα έρχεται αύριο και ελπίζω να προλάβω να πάρω μια γεύση.....

Αυτά..

Link to comment
Share on other sites

ειδα το suse 10.3 alpha 3

και ηταν τελειο

δεν εχει να ζηλαψει τπτ απο τα windows

μαλλων τα windows εχουν να ζηλεψουν και πολλα μαλιστα

πληρη συμβατοτητα με microsoft office , user friendly

στο προτεινω ανεπιφυλακτα

www.opensuse.org

Link to comment
Share on other sites

ειδα το suse 10.3 alpha 3

και ηταν τελειο

δεν εχει να ζηλαψει τπτ απο τα windows

μαλλων τα windows εχουν να ζηλεψουν και πολλα μαλιστα

πληρη συμβατοτητα με microsoft office , user friendly

στο προτεινω ανεπιφυλακτα

www.opensuse.org

Nαι μια χαρά ειναι απλώς δεν ειναι τελειως λινουξ. Αλλα παλι free είναι και μια αλλαγή απο τα win...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα σου προτεινα να εγκαταστησεις και XP και Suse(Ειδατε marketing!! Ουτε η Microsoft-Novell να ημουν). Σαν απλος χρηστης βλεπω οτι χρειαζονται προς το παρον και τα δυο. Ελπιζω οχι για παντα, αλλα σιγουρα για τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες πες τι πρόβλημα υπήρξε με το kubuntu μπας και βγάλουμε τι φταίει.

Το suse είναι πολύ καλό για κάποιον που πρωτοξεκινάει για πάρει μια "γεύση" απ'τον κόσμο του linux. Εξίσου καλό είναι και το mandriva (πάντα για άτομα που έρχονται απ´τα παραθύρια).

Link to comment
Share on other sites

Αρχάριος και Linux

Καλή υπομονη παλικαρι

.............

2)Θα χρειαστεί μεγάλη κούραση να βάλω linux για να δουλέψει το συστηματάκι drivers, usb , ήχος βίντεο???..........

Θα ειναι Plug and pray

WinXP pro

Link to comment
Share on other sites

Αν θες πες τι πρόβλημα υπήρξε με το kubuntu μπας και βγάλουμε τι φταίει.

Το suse είναι πολύ καλό για κάποιον που πρωτοξεκινάει για πάρει μια "γεύση" απ'τον κόσμο του linux. Εξίσου καλό είναι και το mandriva (πάντα για άτομα που έρχονται απ´τα παραθύρια).

bootαρε κανονικά απο το cd.Με έβγαζε να επιλέξω εγγατάσταση(δεν θυμάμαι τα υπόλοιπα τι έγραφαν) είχε επιλογές f1 .... f2 .....f3....f4......f5....

πάταγα εγκατάσταση έβγαζε ένα παράθυρο και έγραφε loading linux ... τερμάτιζε 100 % μετά έβγαζε πάνω ψηλά στην οθόνη κάτι πράσινα θαμπά πολύ μικρά γράμματα και τελίτσες.

Αλαζε οθονη έγραφε κάτι mout disk αν θυμάμαι καλά (σε μπλέ οθονη) και μετα μου πέταγε μια μαύρη οθονη και κολούσε εδώ.Ο κέρσορας αναβόσβηνε και μπορούσα να γραψω ότι ήθελα ..

attachment.php?attachmentid=15262&stc=1&d=1177130699

post-3234-1442174630,292_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από 3-4 μέρες αποτυχίας κατέβασα και έβαλα το attachment.php?attachmentid=15283&stc=1&d=1177534945 με την τεχνική υποστήριξη του devilcry :098:

Πρώτη εντύπωση ΘΕΤΙΚΟΤΑΤΗ.

Αρκετά φιλικό και απλό.Για αυτό που το θέλω είναι μια χαρά.Αναγνώρισε αμέσως φωτογραφική μέσω usb και ελπίζω το ίδιο να κάνει με το fax-printer,

καθώς και με το ασύρματο keyboard-mouse.

Y.Γ:Το keyboard-mouse είναι της Μ$ καλό ε ?? microsoft για να δουλεύεις τα linux....

post-3234-1442174630,9726_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:046: Έτσι όπως τα λές,θα νομίζουν ότι είμαι και κάνας Hacker.Νο0b είμαι και εγώ όπου συνάντησα τα ίδια προβλήματα εγκατάστασης.Σου ευχομαι να χαρείς το free καινούργιο σου λειτουργικό σύστημα, στο ολοκαινουργιο pc-ακι της γυναίκα σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά φιλικό και απλό.Για αυτό που το θέλω είναι μια χαρά.Αναγνώρισε αμέσως φωτογραφική μέσω usb και ελπίζω το ίδιο να κάνει με το fax-printer,

καθώς και με το ασύρματο keyboard-mouse.

Με το καλό Τsif. Καλοδούλετο το ubuntάκι :001::033:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.