Jump to content



Πρόβλημα με 1950χτχ


Rhondia

Recommended Posts

Χαιρετω

Εχω μια x1950xtx και ενω δουλευε κανονικά 2 βδομάδες ξαφνικά σε οτι παιχνίδι και αν βαλω μετα απο λίγα δευτερόλεπτα κρασάρει τα σύστημα και κανει restart μονο του..

Οταν δε βαλω καποιο παιχνίδι ολα ειναι καλα.. το προβλημα εγινε την δευτερη μερα που εβαλα τους 7.4

Μια μερα επαιζε κανονικα με αυτους, αλλα σημερα δεν θελει να λειτουγησει

Ξαναεβαλα τους 7.3 αλλα τίποτα.. σε 3d περιβάλον δεν μπορει να τρεξει η κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

απο θερμοκρασια ειναι καλα, και το φανακι ειναι ενταξει

Η τροφοδοσια δεν ειναι οντως καλη, εχω ενα chiftec 460W αλλα μια βδομαδα δουλευε καλα, κολλαει σε οτιδηποτε ειναι 3d (παιχνιδια, 3dmark...)

Μπορει να εχει καει κατι στην καρτα?

Link to comment
Share on other sites

ξαφνικά το θυμηθηκε?

Ξεχασα να πω οτι καποια στιγμή οταν λειτουγουσε κανονικά η κάρτα έβαλα απο το catalyst να επιλέξει στις ρυθμισεις 3d την βελτιστη ποιότητα και έβαλα το oblivion το οποιο κόλλησε με το που ανοιξε.

Σκέφτηκα οτι δεν μπορει να υποστηριξει κατι απο τα γραφικα και ξαναεβαλα απο το catalyst να επιλέγει η εφαρμογή τις ρυθμίσεις.. Μετα απο αυτο δε ξαναπαιξε ποτε τιποτα η καρτα..

Βασικά ανοιγουν ολα και μια χαρα αλλα για 5-10 δευτερόλεπτα.. μετα crash

Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι κατι διαφορετικο, πχ στο bios το pci e frequency το εχεις πειραξει ή ειναι στο auto( βαλτο στο 100)? ή ακομα μηπως ειναι θεμα μνήμης, memtest ετρεξες, απλα για να βεβαιωθεις οτι φταιει καθαρα η καρτα γραφικων?

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικο πρεπει να ειναι,απλα δουλεψε καλα για λιγο με την καρτα,και αφου ζοριστηκε αρχισε να τα παιζει.

Το εχω τυχει,το τροφοδοτικο βεβαια δουλεψε καλα σε αλλο συστημα παλι,με μικροτερο/κανονικο φορτιο.Δοκιμασε να ελαφρωσεις απο φορτιο το συστημα σου αποδυνδεοντας 1-2 πραγματα και δοκιμασε παλι,μετρησε και τις γραμμες του psu με ενα πολυμετρο.

Link to comment
Share on other sites

τα bios δεν εχουν συχνότητα για pcie, ειναι asus η mb και εχει μονο peg link overclock, το οποιο δε ξερω αν πρεπει να ειναι στο disable ή στο normal.

Οι μνημες βγηκαν εντάξει.. και αποφόρτισα απο οτι γινόταν το σύστημα αλλα τα ιδια..

Καποια στιγμή μετα απο λιγα δευτερολεπτα χαλαει η εικόνα, γεμιζει η οθονη ροζ/κοκκινα/πρασινα μεγάλα pixels και κανει restart...

Υπάρχει περιπτωση να εχει καει η κάρτα? Πως μπορώ να το δω αυτο.. αλλα γίνεται να εχει καει μονο στα 3d? Οσο ξερω εχει αλλες ταχύτητες εκει..

Δεν εχω τροφοδοτικό μεγαλύτερο για να ελεγξω το πρόβλημα και στην καλύτερη περίπτωση να παρω αλλο τον αλλο μήνα, αλλα και παλι δεν ξερω αν ειναι αυτο το πρόβλημα.. μπορει μεχρι τοτε να μου κανει παραπάνω ζημια?

Το πολύμετρο μου ειναι αναλογικό και δεν μπορεις να καταλάβεις στις λεπτομέρειες αν παει κατι στραβα, παντως ολες οι τάσεις μου φαινονται λιγο υψηλότερες οπως φαίνεται και απο το prode

Link to comment
Share on other sites

τα bios δεν εχουν συχνότητα για pcie, ειναι asus η mb και εχει μονο peg link overclock, το οποιο δε ξερω αν πρεπει να ειναι στο disable ή στο normal.

Οι μνημες βγηκαν εντάξει.. και αποφόρτισα απο οτι γινόταν το σύστημα αλλα τα ιδια..

Καποια στιγμή μετα απο λιγα δευτερολεπτα χαλαει η εικόνα, γεμιζει η οθονη ροζ/κοκκινα/πρασινα μεγάλα pixels και κανει restart...

Υπάρχει περιπτωση να εχει καει η κάρτα? Πως μπορώ να το δω αυτο.. αλλα γίνεται να εχει καει μονο στα 3d? Οσο ξερω εχει αλλες ταχύτητες εκει..

Δεν εχω τροφοδοτικό μεγαλύτερο για να ελεγξω το πρόβλημα και στην καλύτερη περίπτωση να παρω αλλο τον αλλο μήνα, αλλα και παλι δεν ξερω αν ειναι αυτο το πρόβλημα.. μπορει μεχρι τοτε να μου κανει παραπάνω ζημια?

Το πολύμετρο μου ειναι αναλογικό και δεν μπορεις να καταλάβεις στις λεπτομέρειες αν παει κατι στραβα, παντως ολες οι τάσεις μου φαινονται λιγο υψηλότερες οπως φαίνεται και απο το prode

αυτο που σου κανει ειναι απο τις μνημες της καρτας .εχεις κανει o/c ???

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω κανει oc

το catalyst απο την πρωτη στιγμή που το έγραψα, πατησα ξεκλέιδωμα στο ati overdrive αλλα δεν ανεβασα τις τιμες..

Απο την αρχη ελεγε

Κατασταση επεξεργαστη γραφικων

Ζητηθηκε 648

Τρεχον ρολοι 506

Μνημη γραφικών

Ζητηθηκε 999

τρεχον 594

Link to comment
Share on other sites

βαλε το peg link στο disable, τα περιεργα που βλεπεις στην οθονη συνηθως βγαινουν οταν ειναι πολυ κλοκαρισμενη η καρτα(ισως και ο συνδυασμος με το μικρο τροφοδοτικο)...δες σε τι συχνοτητα τρεχει η καρτα στο 3d(ati tool) και πια ειναι η default του κατασκευαστη.Αν η καρτα εχει καει, δεν θα ειχες γενικα εικονα.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω κανει oc

το catalyst απο την πρωτη στιγμή που το έγραψα, πατησα ξεκλέιδωμα στο ati overdrive αλλα δεν ανεβασα τις τιμες..

Απο την αρχη ελεγε

Κατασταση επεξεργαστη γραφικων

Ζητηθηκε 648

Τρεχον ρολοι 506

Μνημη γραφικών

Ζητηθηκε 999

τρεχον 594

ναι η καρτα δεν εχει καει. καλυτερα απενεργοποιησε το overdrive και δοκιμασε .υποθετω οτι τους τους drivers τους εβγαζες σωστα (με drive cleaner κ.λ.π) πριν περασεις τους αλλους

Link to comment
Share on other sites

ΑτιΤοοl

core 648

mem 999

Η ΑΤΙ και η Sapphire λενε οτι ειναι στα 2000 η μνημη και ειναι GDDR4

Σε ολα τα αναλυτικά χαρακτηριστικά την δινει με 2000 αλλα στο site της αριστερα την δινει με 1550, αν πατησεις ομως προδιαγραφες την δινει παλι με 2000

http://www.sapphiretech.com/gc/products/products_overview.php?gpid=161&grp=3

εχω καταλαβει οτι ειναι λογικο να την βλέπει ως 1000 επειδη ειναι GDDR4 και οχι 3

Ο πυρινας ειναι 650 επισημα

Link to comment
Share on other sites

ΑτιΤοοl

core 648

mem 999

Η ΑΤΙ και η Sapphire λενε οτι ειναι στα 2000 η μνημη και ειναι GDDR4

Σε ολα τα αναλυτικά χαρακτηριστικά την δινει με 2000 αλλα στο site της αριστερα την δινει με 1550, αν πατησεις ομως προδιαγραφες την δινει παλι με 2000

http://www.sapphiretech.com/gc/products/products_overview.php?gpid=161&grp=3

εχω καταλαβει οτι ειναι λογικο να την βλέπει ως 1000 επειδη ειναι GDDR4 και οχι 3

Ο πυρινας ειναι 650 επισημα

δοκιμασες χωρις overdrive????

Link to comment
Share on other sites

τις τιμες δεν τις εχω πειραξει στο overdrive, τωρα δε ξανακλειδώνει..

βγαλε τους drivers -μπες σε safe mode και βγαλε οτι εχει σχεση με ati με το driver cleaner.επανεκκινηση και βαλε τους 7.1 χωρις CCC που κατα την γνωμη μου πανε και καλυτερα .πριν τους βαλεις βγαλε και atitool atitray k.λ.π.κανε μια δοκιμη και πες μας

Link to comment
Share on other sites

το εβαλα και απο bios στα 100 to pcie και απενεργοποιησα το peg link

δεν εχω καποιο drive cleaner, κανω απεγκατασταση απο add/remove με το προγραμμα της ati, δωστε μου καποιο λινκ απο ενα καλο drive cleaner

http://www.overclock.net/downloads/138459-driver-cleaner-pro-1-5-a.html

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι το τροφοδοτικό, το είχε πάθει και ένα φίλος μου με την ίδια κάρτα, την είχε σε πάνω σε ένα 420w TAGAN δούλεψε για μια δυο μέρες καλά ακόμα και αρχίσαν τα προβλήματα.Έβαλε μετά 600αρι τροφοδοτικό και όλα ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.