Jump to content



Κουτί πάνω απο 200mm W


dominator1442169151

Recommended Posts

Αφού παρακολούθησα όλα τα θέματα περί cases , ρίχνω και γω μερικές απορίες.

Μετά την αναβάθμιση , και με την προσθήκη ενός ακόμα 12άρη στο πλάι(πατέντα:098: ) μπορεί να έπεσε η θερμικρασία στους σκληρούς αλλά το pcprobe της ASUS εξακολουθεί να μου δείχνει 40-42 βαθμούς C ΜΒ και 40-44 CPU.

Έχω πειστεί οτι το στριμό**** AKASA (180 mm W) δυστυχώς σκοτώνει οποιοδήποτε airflow και προσανατολίζομαι σε κουτί πάνω απο 200mm(βρήκα μέχρι 220)

Κσι καλώδια άλλαξα(με κυλινδρική πλεξούδα για τους σκληρούς) και με 2 12άρηδες + 1 8άρι πίσω(12 σπρώχνει αέρα μπροστά απο τους σκληρούς , 12 και 8 αναροφούν).

Η μητρική εξακολουθεί να ψήνεται(μερικές φορές αδυνατεί να δει την κάρτα ήχου(no audio device found και πιστεύω οτι είναι απο την θερμοκρασία).

Βρίσκεται κάτω απο την VGA και μακριά απο οποιοδήποτε ρεύμα αέρα)

No design , απλά λειτουργικό(άντε το πολύ διαφάνεια στο πλάι:063: )

Ιδέα?????????????

Link to comment
Share on other sites

E6600 c2d , p5ne-sli , xfx 8600 gt xxx, x-fi xtreme music , 2x1gb geil 800 cl4

Βρήκα αυτό

http://www.megamarket.gr/yeongyangyy5603usbfw-p-5706.html

το μέγεθος με ενδιαφέρει και βασικά η χωροδιάταξη στο εσωτερικό για σωστό airflow

http://www.megamarket.gr/thermaltakemiddlecasevb1000bwssoprano-p-21764.html?page=2

better eeee?

Link to comment
Share on other sites

Kαλυτερο απο αυτα ειναι αυτο

Chieftec CX-03

αλλα δε φταει το κουτι σου για τις θερμοκρασιες με τοσους ανεμιστηρες.

Νομιζω οι θερμοκρασια της μητρικης σου ειναι μια χαρα(και εγω τοσους εχω)

Οσο για τις θερμοκρασιες του επεξεργαστη μηπως δεν εχεις βαλει καλα την παστα?

Εχεις αλλαξει cooler?

Link to comment
Share on other sites

Πάστα δεν έβαλα έξτρα

Η συσκευασία box είχε τρεις λωρίδες , δεν τις πείραξα καθόλου.

Σκέφτηκα να βάλω άλλη περισσότερη αφού καθαρίσω την παλιά, αλλά με δεδομένο default λειτουργία χωρίς clockάρισμα προς το παρόν σκέφτηκα οτι θα είναι ok.

υπόψιν οι τιμές θερμοκρασίας για το επεξεργαστή είναι σχεδόν σε ρελαντί.

Δοκίμασα convert σε divx , εγγραφή με nero , και το traktor dj να παίζει και ...απλά κοιμόταν σχεδόν.

Τώρα φαντάζομαι οτι αν φορτώσω κάνα παιχνίδι ή τρέξω benchmark μάλλον θα ανέβει καμιά δεκαριά παραπάνω.

Λες να αλλάξω πάστα?Η ψύκτρα είναι μαμά μαζί με τον επεξεργαστή

Πάω να τσεκάρω ένα κουτί και επανέρχομαι

Link to comment
Share on other sites

Δεν περιγραφεις καλα το συστημα. Αποτι καταλαβα εχεις:

1) 1 12ρη μπροστα να βαζει.

2)1 12ρη + 1 8ρη πισω να βγαζουν

Αποριες:

1) Το τροφοδοτικο βγαζει αερα εξω? Εχει ανεμιστηρες?

2) Ο πατενταρισμενος πλαινος που εβαλες ο 12ρης ειναι αυτος που λες οτι βαζει αερα μπροστα στους σκληρους? Ή ειναι εξτρα 12ρης απο το πλαι?

Περιεγραψε αναλυτικοτερα πως ακριβως εχουν οι ανεμιστηρες μεσα στο κουτι.

Να ανφερεις ποιοι ρυθμιζονται για την ενταση τους.

Αφησε ανοιχτο το πλαινο κανα μισαωρο και πες μας παλι τις θερμοκρασιες που εχεις.

Εχεις λιγο προβλημα στην θερμοκρασια του επεξεργαστη,η μητρικη ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ένας 12άρης εμπρός(βάζει) συνδεδεμένος στη μητρική με στροφές απο 650-720rpm (δεν βρήκα δυνατότητα ρύθμισης-εκτιμώ οτι μένουν χαμηλά οι στροφές για περιορισμο αεροδυναμικών θορύβων.Μπροστά απο τους σκληρούς)

Ένας 8άρης πίσω (βγάζει) συνδεδεμένος πάνω στη μητρική και αυτός αλλά δεν είναι ελέγξιμος(το αντίστοιχο socket της μητρικής παραμένει κενό και δεν έχω βρει τρόπο να το ενεργοποιήσω ούτε απο το pcprobe της ΑSUS ούτε απο BIOS).Παίρνει δηλαδή ρεύμα απο εκεί αλλά το πρόγραμμα ελέγχου της μητρικής μου δίνει στροφές 0.

Άνοιξα το κουτί στο πλάι κάτω απο τις γρύλιες εξαερισμού που βλέπoυν CPU και έβαλα έναν 12άρη που του δίνω 12V απο εξωτερική πηγή αφού απο το τροφοδοτικό οι στροφές ήταν πολύ λιγότερες λόγω τάσης.

Και οι δύο ανεμιστήρεςς που συνδέονρτια στη μητρική κανονικά με 3Pinες συνδέσεις.

Σκέφτηκα να βάλω ένα απλό θερμόμετρο κάτω στο κουτί , μήποως και τά χει παίξει ο sensor της ΜΒ εκτός και αν είναι κοντά στο chip της μητρικής αλλά και πάλι ο 12άρης είναι ακριβώς απέναντι και ρουφάει αέρα στελνοντας ςτον έξω.

Το Heroichi έχει έναν ανεμιστήρα που ρουφάει άερα απο έξω προς τα μέσα (ο μικρός) , ομεγάλος δουλέυει μόνο σε περίπτωση overload.

Ακόμα ψάχνομαι να σου πω γιατί όποιον και να ρώτησα με ΜΒ ASUS παίζουν απο 25-30 βαθμούς C.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.