Jump to content



o/c σε E4300 με Gigabyte S3


LosRe

Recommended Posts

Είπα και εγώ λοιπόν να δώ τι ψάρια πιάνει ο 4300 μου με στοκ ψύχτρα. Προς το παρόν απογοητεύτηκα. Μνήμες έχω supertalent 667. Έβαλα για αρχή 6x333 (περίπου 2Ghz) αντί για 9x200 (1.8Ghz). Έτσι έβαλα τον διαιρέτη 1:1 με σκοπό να ρίξω έπειτα τα timmings όσο περισσότερο γίνεται. Βάζω λοιπόν orthos και τι να δώ? Χτύπαγε 75άρες για πλάκα! Είναι φυσιολογικό να πιάνει τόσα μόνο με 200Mhz διαφορά? Απ'ότι καταλαβαίνω κάτι πρέπει να παίζει με την τάση. Την έχω αφήσει στο auto οπότε μάλλον η μητρική δίνει πολύ χωρίς λόγο. Πείτε μου πως να προχωρήσω? Κάνω κάτι λάθος ή απλά έχω πέσει σε κακό κομμάτι (πολύ κακό)?

untitledby2.th.jpg

untitled2rf9.th.jpg

EDIT: Tελικά κάτι πρέπει να παίζει με την τάση. Πρέπει η μητρικη να δίνει πολύ Vcore γιατί το έβαλα manual τώρα 1.325V και παίζει κάτω από 67-68 max temp. Τί τάση λέτε να δώσω? Ποιά είναι η default?

EDIT 2: Οrthos και Easytune γιατί έχουν σκαλώσει και δείχνουν 3Ghz?

Link to comment
Share on other sites

Eννοείται πως θα δώσεις χειροκίνητα τάση,γιατί στο auto μερικές μητρικές δίνουν τρελές τιμές.Πάντως αν σε stock καταστάσεις έχεις τόση θερμοκρασία με 1.35vcore κάτι δεν πάει καλά.Μήπως να ξανάβαζες την ψύκτρα?

Τα MHz του επεξεργαστή να τα βλέπεις μόνο με Cpu-z.Πολλά προγράμματα διαβάζουν λάθος..

Link to comment
Share on other sites

dellman θα ήθελα μή tower γιατί δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις. Απλά θέλω να φτάσω 3Ghz με όσο το δυνατόν καλύτερη ψύξη. H Thermaltake που προτείνει ο tacticalcube138 (αυτή χωρίς το led) τι λέει? Είναι καλή? Μπαίνει στην μητρική μου ?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου με την ιδια συνθεση (4300+gigabyte) o 4300 ειναι orthos stable στα 3,2ghz 1,4325V ΑΠΟ bios (θερμοκρασιες 30c idle 60 full load) παντα με στοκ ψυκτρα.(η gigabyte κανει vdrop οποτε σε full load εχω 1,39-1,40V)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

έβγαλα την ψύχτρα της cpu έβαλα AS5 και την έβαλα ξανά ΣΩΣΤΑ. Temps? 28-29 idle και 50 (!) σε load...τί γίνεται ρε παιδιά? Οι c2d έχουν καλή θερμική συμπεριφορά μόνο στους άλλους? Βάζω για δοκιμή 266Mhz (2.4Ghz), τρέχω orthos και χτύπησε 60άρια...

Link to comment
Share on other sites

για να εχεις αλλο ενα μετρο συγκρισης,

ο δικος μου 4300, με 1,45 ρευμα(abit drop @ 1,40) στα 3330(370x9) ειναι 33 βαθμους(43 συμφωνα με core temp 0.95) και system temp 30..

φοραει tuniq tower 120 και σε orthos πιανει 60αρια(70αρια συμφωνα με core temp,το οποιο παντα μετραει +10 βαθμους απο ολα τα υπολοιπα μετρο-προγραμματα)

επισης ο δικος μου 4300(οπως και αρκετοι αλλοι απο οτι ποσταρει ο κοσμος) εχει συμπτωματα στραβου καπακιου και προφανως και επηρεαζει τη θερμικη του συμπεριφορα..

Link to comment
Share on other sites

Μπαινω σφηνα εδω για να μην ανοιγω νεο therad, μιας και αφορα το ιδιο chipset & CPU.

Παρακαλω τη βοηθεια λοιπον σας μιας και τελειως νεος στο αθλημα.(Νομιζα οτι θα τα καταφερνα χωρις προβλημα......):102:

Μ/Β gigabyte 965g-ds3 (on board graphics) με C2D 4300.

Αλλαζω, απο το Bios μονο το 9χ200 σε 9χ 266. Ολα τα αλλα stock, και

αρνειται να boot-αρει. Προφανως κανω κατι λαθος αλλα δυστυχως συγκεντρωμενα ολα τα βηματα δεν τα βρηκα και ετσι εχω χαθει λιγακι.

Επισης προσπαθω με το προγραμμα της Gigabyte μεσω WIndows αλλα ενω

το προγραμμα λεει 2,394 το CPU-Z λεει αλλα. Και βεβαια μολις τρεχω το Orthos δεν αντεχει ουτε 3 λεπτα.

Επισης, ποτε πρεπει να πειραξω το ρευμα, ( Εχω δει ενα πινακακι σε

καποιο αλλο tread το οποιο λεει 9χ340 και V 1,325) αλλα θελω να παω βημα-βημα και κυριως να καταλαβαινω τι κανω. Μετα, οι διαιρετες τι εινα και πως τους αλλαζω αν πρεπει.

Απ οσο εψαξα δεν βρηκα καποιο post υπο μορφη ¨τυφλοσουρτη¨, οπως για παραδειγμα βρηκα για τα δυκτια.

Τελος, με τις μνημες (Kingston Value Ram 667 1x1 gb)δεν πρεπει να κανω κατι ? Ετσι θα τις αφησω στο ταπεινο 667 ( ασε που το CPU Z λεει 333, κοροιδο με πιασανε?).

Νομιζω οτι το παρακανα, και τα ειπα ολα μαζεμενα...... Εν πασει περιτπωσει καθε βοηθεια θα ηταν χρησιμη.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.