Jump to content



Restart,restart και πάλι restart


paolo6

Recommended Posts

Έχω μια MSI NX7600 GS (NVIDIA GEFORCE 7600 GS) σε ένα Ε 6300 με MSI mobo (neo f) και τροφοδοτικό q-tec 400w.Όποτε πάω να παίξω ένα παιχνίδι μετά από λιγη ώρα μου κάνει restart. Σημειώνω ότι έχω δοκιμάσει όλους τους drivers που μπορούσα να βρω και από το site της nvidia, της msi κτλ,έχω βάλει εναν τεράστιο ανεμιστήρα (οικιακό) να φυσάει πάνω στην κάρτα και έχω βγάλει όλα το παραπάνω watts (δευτερο σκληρό,καρτα ήχου κτλ).Δεν έχω πειράξει μνήμες και bios.Το παράξενο είναι ότι όταν δεν παίζω παιχνίδια όλα είναι καλά παρα το γεγονός ότι βλέπω αρκετές ταινίες με προβολή στην τηλεόραση μου.Καμία ιδέα :115: κανεις;Ευχαριστω πάρα πολυ για το χρόνιο σας

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι το τροφοδοτικό..

400άρι έχω εγώ με το πανάρχαιο PC μου (οι δίσκοι και η κάρτα ήχου δεν καταναλώνουν τόσο πολύ ρεύμα..)

Πριν το αλλάξεις όμως, δοκίμασε να βάλεις καινούριους drivers της GPU σου..

Link to comment
Share on other sites

Ο Mad σου λεει οτι μαλλον η δυναμη του τροφοδοτικου σου μαλλον δεν φτανει και εγω το ιδιο θα ελεγα. Γι αυτο και στο κανει σε παιχνιδια επειδη εκει υπαρχει μεγαλυτερη αναγκη για watt αρα βαραει κοκκινο το τροφοδοτικο.

EDIT: Επειδη τωρα ειδα το post του soul παιζει να ειναι και θερμοκρασιες για τον ιδιο λογο παλι οτι στα παιχνιδια και ειδικα τα τελευταια τα pc ζοριζονται πιο πολυ αρα εκτος απο watt περισσοτερα ανεβαζουν και θερμοκρασια

Επισης κοιτα εδω http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=1292 . Μπορεις να δεις τι τρωνε απο watt τα συστηματα του pc σου

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει έναν ανεμιστήρα οικιακό αρκετά μεγάλο να χτυπάει πάνω της.Κάποια στιγμή είχα βάλει κάποιους drivers που έδειχναν την θερμοκρασία της και δεν πήγαινε πάνω από 40-45 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ngf υπολογισα τα watts και βγαίνουν 325 χωρίς όμως το monitor.(?)Αναφέρεσαι στη θερμοκρασία του επεξεργαστή soul;Είναι 41 της cpu και 29 στο system σύμφωνα με το core center της msi.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ngf υπολογισα τα watts και βγαίνουν 325 χωρίς όμως το monitor.(?)Αναφέρεσαι στη θερμοκρασία του επεξεργαστή soul;Είναι 41 της cpu και 29 στο system σύμφωνα με το core center της msi.

Βάλε και της οθόνης, συνυπολόγισε και το ότι τα 400w του τροφοδοτικού σου μπορεί να περεκλίνουν λιγάκι και όσο περνάει ο καιρός πέφτει η απόδοσή του τότε ενδεχομένως να μην είναι αρκετό για το ρεύμα που του ζητάει το pc. Εκτός αυτού σου κάνει άλλα συμπτώματα κι εκτός παιχνιδιού; Σου κολλάει καμιά φορά τπ ποντίκι, το πληκτρολόγιο. Σου έχει εμφανίσει black screen από το πουθενά και επαναφορά σε 3 sec;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά να "βάλει και της οθόνης"; Η οθόνη από το τροφοδοτικό παίρνει ρεύμα; Θα μας τρελλάνετε;

Υ.Γ. Καλά ότι το Q-tec δεν βγάζει με τίποτα 400w είναι δεδομένο. Και βασικά δεν τα έβγαζε ΠΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά να "βάλει και της οθόνης"; Η οθόνη από το τροφοδοτικό παίρνει ρεύμα; Θα μας τρελλάνετε;

Υ.Γ. Καλά ότι το Q-tec δεν βγάζει με τίποτα 400w είναι δεδομένο. Και βασικά δεν τα έβγαζε ΠΟΤΕ.

Mea culpa Candyman η οθόνη μετρά όταν σε μερικές περιπτώσεις έχει κάτσει πάνω στο τροφοδοτικό, έχεις δίκιο. Ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι τι να σου κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Mea culpa Candyman η οθόνη μετρά όταν σε μερικές περιπτώσεις έχει κάτσει πάνω στο τροφοδοτικό

Σωστά λες (κι εγώ όταν διάβασα το ποστ σου κατάλαβα που αναφερόσουν) αλλά αυτό έχω να το δώ πολλά χρόνια! Αλλωστε τα σημερινά τροφοδοτικά δεν έχουν θηλυκό Υ-Pin βύσμα για τροφοδοσία οθόνης πια.

Πάντως πολύ πιθανόν (κατά τις εκτιμήσεις μου περίπου 97,36%) να φταίει το τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογιστής δουλεύει άψογα τους 6 μήνες που τον έχω.Όλα άρχισαν όταν αποφάσισα να ασχοληθώ με παιχνίδια στο ps πιο πολύ για να δω αν η κάρτα μου λέει τίποτα.Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο τροφοδοτικό που να με καλύπτει σε λογική τιμή. Το κακό είναι ότι όταν πήρα τον υπολογιστή ήθελα μεγαλύτερο τροφοδοτικό αλλά οι πωλητές μου είπαν ότι ο core 2 duo έχει 40% λιγότερη κατανάλωση οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα μεταξύ Enermax, Tagan

Αντε πάλι.

Εσύ reo διάβασε εδώ και αύριο με τον κηδεμόνα σου.

Εσύ paolo6 δες το ίδιο λινκ στην 3η σελίδα. Δες ένα στα 450+ watt περίπου να είσαι οκ για τώρα.

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=31902

Link to comment
Share on other sites

Αντε πάλι.

Εσύ reo διάβασε εδώ και αύριο με τον κηδεμόνα σου.

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=31902

Κε Διευθυντά, δεν ήταν ανάγκη να ασχολειθείτε εσείς ο ίδιος με την συγκεκριμένη περίπτωση. Θα μπορούσα και εγώ σαν απλός αναπληρωτής καθηγητής να τον "μαλώσω".

ΥΓ::046: :046: :046:

Link to comment
Share on other sites

Κε Διευθυντά, δεν ήταν ανάγκη να ασχολειθείτε εσείς ο ίδιος με την συγκεκριμένη περίπτωση. Θα μπορούσα και εγώ σαν απλός αναπληρωτής καθηγητής να τον "μαλώσω".

Χαχαχαχαχα, καλό!!!! Ακαδημαϊκέ αναπληρωτή Artking, είδα το ποστ και δεν κρατήθηκα... Ήταν πειρασμός! :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.