Jump to content



Gigabyte S3 Volts?


gerogero

Recommended Posts

Θα ήθελα να με βοηθήσετε με τα volt της μητρικής μου.

Αυτό το link: http://forumz.tomshardware.com/hardware/Core2Duo-Overclocking-Guide-v1-ftopict197995.html

δίνει mch και fsb volt συγκεκριμένες τιμές αλλά εγώ στην Gigabyte p965 s3 rev3.3 που έχω, δείχνει ανέβασμα +0.1, +0.2 και +0.3 volt χωρίς να λέει ποιο είναι το default.

Ξέρει κάποιος από εδω μέσα ποιά είναι τα default voltages?

Link to comment
Share on other sites

Καλά μόλις τώρα βρήκα μια άκρη. Ανεβάζοντας τελικά το (G)MCH σε +0.3 χάνονταν το pci-e x16 και πήγαινε χ1 με αποτέλεσμα από 5000 να πηγαίνει 3800 το score της κάρτας γραφικών στο pcmark 05. Όχι ότι ξέρω τί είναι το mch αλλά δεν είναι παράλογο? Σε +0.2 λύθηκε τελικά αλλά μου έφαγε 3 ώρες μόνο αυτό το πρόβλημα (νόμιζα ότι παίζει κάτι με τα 100mhz fixed που έβαζα αντί το auto που ήτανε...). Πού να φανταστώ ότι έχει πρόβλημα η μητρική με τα volt.

Εάν πράγματι το Mch είναι άσχετο με την κάρτα γραφικών τότε φταίει η μητρική :( αλλιώς φταίει ο προαναφερθέν οδηγός που ακολούθησα (γιατί ο τυπάς να ανακατέψει το εν λόγω volt αφού δεν κάνουμε την gpu αλλά την cpu overclocking:011: ).

Πάντως πάνω από 1.4 τα volt δεν κάνανε τίποτα κι έτσι έμεινα στα 3330 (9χ370) σταθερά με volt fsb +0.2 και mch +0.2.

Τώρα δοκιμάζω τις μνήμες (2x1gb corsair 800 4-4-4-12 1.8v) από 740mhz με πολλαπλασιαστή 2 σε 984mhz με πολλαπλασιαστή 2.66 5-5-5-15 για να δώ εάν θα σηκώσει σταθερά...

Κανένα λάθος? Καμιά άλλη πρόταση?:)

Link to comment
Share on other sites

Καλά μόλις τώρα βρήκα μια άκρη. Ανεβάζοντας τελικά το (G)MCH σε +0.3 χάνονταν το pci-e x16 και πήγαινε χ1 με αποτέλεσμα από 5000 να πηγαίνει 3800 το score της κάρτας γραφικών στο pcmark 05. Όχι ότι ξέρω τί είναι το mch αλλά δεν είναι παράλογο? Σε +0.2 λύθηκε τελικά αλλά μου έφαγε 3 ώρες μόνο αυτό το πρόβλημα (νόμιζα ότι παίζει κάτι με τα 100mhz fixed που έβαζα αντί το auto που ήτανε...). Πού να φανταστώ ότι έχει πρόβλημα η μητρική με τα volt.

Εάν πράγματι το Mch είναι άσχετο με την κάρτα γραφικών τότε φταίει η μητρική :( αλλιώς φταίει ο προαναφερθέν οδηγός που ακολούθησα (γιατί ο τυπάς να ανακατέψει το εν λόγω volt αφού δεν κάνουμε την gpu αλλά την cpu overclocking:011: ).

Πάντως πάνω από 1.4 τα volt δεν κάνανε τίποτα κι έτσι έμεινα στα 3330 (9χ370) σταθερά με volt fsb +0.2 και mch +0.2.

Τώρα δοκιμάζω τις μνήμες (2x1gb corsair 800 4-4-4-12 1.8v) από 740mhz με πολλαπλασιαστή 2 σε 984mhz με πολλαπλασιαστή 2.66 5-5-5-15 για να δώ εάν θα σηκώσει σταθερά...

Κανένα λάθος? Καμιά άλλη πρόταση?:)

Το πρόβλημα το έχω αντιμετωπίσει στην P5B κι εκεί μια λύση ήταν το ρεύμα στο chipset (vmch) να μην ξεπερνά το 1.6.Προφανώς κάτι αντίστοιχο έχει κι η s3.Eγώ νομίζω οτι τα 370 τα έχεις και με stock ρεύματα,αλλά εσύ αποφασίζεις!Όπως είπα η δική μου μέθοδος είναι να δίνεις όπου χρειάζεται ρεύμα..

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα το έχω αντιμετωπίσει στην P5B κι εκεί μια λύση ήταν το ρεύμα στο chipset (vmch) να μην ξεπερνά το 1.6.Προφανώς κάτι αντίστοιχο έχει κι η s3.Eγώ νομίζω οτι τα 370 τα έχεις και με stock ρεύματα,αλλά εσύ αποφασίζεις!Όπως είπα η δική μου μέθοδος είναι να δίνεις όπου χρειάζεται ρεύμα..

Ok φίλε μου θα το δοκιμάσω κατεβάζοντας ρεύματα.

Ακόμη κι αν δεν πιάσει 3.3 αλλά 3.2 ghz αλλά χωρίς ρεύματα έξτρα τότε θα το κρατήσω κι έτσι...:)

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα πηγα σε εναν φιλο μου που ειχε 6320 και την S3 rev2.0

Απο το το 1ο boot του εχωσα 450mhz x 7 = 3,15ghz τσιμπημα λιιιιγο ρευμα σε mch και fsb +0,1 both δλδ και το απαραιτητο ρευμα στον επεξεργαστη..

Περιττο να σου πω οτι χωρις πολυ ψαξιμο (3 second δουλεια δηλαδη)ετρεξε ορθος κανονικοτατα :)

Link to comment
Share on other sites

Ένας άλλος τρόπος λύσης ήταν ν'ανεβάσεις λιγάκι το Pci-e frequency,πχ 105.Δοκίμασέ το!

Το oc το καθορίζεις εσύ ανάλογα με τις ανάγκες σου..

Έχει κάποια σχέση το pci-e? Αν ναι ποιά φίλε μου? Δεν μπορώ να φανταστώ τί σχέση έχει με τον επεξεργαστή... Αν όντως βοηθήσει να το κάνω!:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δοκίμασα με default ρεύματα και μπόρεσα να τον πάω μόνο 345 χ 9 (3105):022:

Βρήκα όμως έναν άλλο οδηγό στο hardforum με gigabyte μητρικές και core 2 duo και κατόπιν διαβάσματος πέταξα ένα ανεμιστηράκι πρόχειρα πάνω στο mch (northbridge). Τώρα είμαι default όλα τα ρεύματα εκτός mch (+0.1v) και 400χ8 (3200) σταθερά...:)

Συνεχίζω το ψάξιμο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αφού την πήρα στα χέρια την μητρική και την αντικατέστησα (RΜΑ) έμαθα το μάθημά μου και τα έχω στα default τώρα. Είναι μέχρι να με ξαναπιάσει ή να ξεχάσω πόσο μού 'λειψε το pc για 10 μέρες...:087:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.