Jump to content



Γνώμες για SLI: 7900gs vs 8600gt


Candyman1442169163

Recommended Posts

Λοιπόν θέλω τις γνώμες σας...

Αν και το μηχάνημα μου πάει αρκετά καλά και δεν έχω παράπονο σκέφτομαι να αναβαθμισω τις vga. Επειδή έχω watercooling για SLI και επειδή γουστάρω γενικώς SLi θα πάω σε ζευγαράκι πάλι (γκοφρέτα με vga). :D

Είμαι ανάμεσα σε 8600gt ή 7900gs λόγω κόστους. Επειδή μάλλον θα φάνε και oc και δεδομένου ότι προς το παρόν δεν με απασχολεί το DX10, τι προτείνετε; Μιλάμε προφανώς μόνο για αυτές τις δύο, αλλά δέκτές και άλλες προτάσεις πάντα όμως σε nvidia.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να μην μπεις στον κοπο για sli... Το sli αξιζει μονο με δυο απο τις καλυτερες καρτες τις αγορας ή αν βρεθει δευτερη σε πολυ καλη τιμη....Αγορασε μια 8800GTS 320 στα χρηματα των δύο και θα εισαι αρχοντας :-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι η 8800gts σε DX9 είναι ταχύτερη από δύο 7900gs. Πρέπει να είναι στα ίδια επίπεδα. Δεν έχω κοιτάξει σε SLI τι κάνουν αλλά μία 7900gs φτάνει σε 3d mark 06 γύρω στα 2000 marks (άρα λογικά οι δύο θα είναι γύρω στα 4000) και η 8800gts είναι και αυτή γύρω στα 4000. Σε υψηλές αναλύσεις όμως πιστεύω το SLI ανοίγει τις διαφορές. Ξέρω ότι δεν είναι απόλυτος οδηγός το 3d mark αλλά το αναφέρω ενδεικτικά.

Επίσης σε 3d max και τέτοιου είδους εφαρμογές το SLi είναι χάρμα οφθαλμών και είναι ακόμα ένας λόγος που το θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι η 8800gts σε DX9 είναι ταχύτερη από δύο 7900gs. Πρέπει να είναι στα ίδια επίπεδα. Δεν έχω κοιτάξει σε SLI τι κάνουν αλλά μία 7900gs φτάνει σε 3d mark 06 γύρω στα 2000 marks (άρα λογικά οι δύο θα είναι γύρω στα 4000) και η 8800gts είναι και αυτή γύρω στα 4000. Σε υψηλές αναλύσεις όμως πιστεύω το SLI ανοίγει τις διαφορές. Ξέρω ότι δεν είναι απόλυτος οδηγός το 3d mark αλλά το αναφέρω ενδεικτικά.

Επίσης σε 3d max και τέτοιου είδους εφαρμογές το SLi είναι χάρμα οφθαλμών και είναι ακόμα ένας λόγος που το θέλω.

Η 8800 GTS είναι πολύ καλύτερη από 2χ7900GS. Στο 3dmark06 από reviews που διαβάζω πιάνει γύρω στα 8k+(εδώ η 8600GTS έπιανε 5k+, και η δικιά μου 7600GT ΟΥΤΕ καν με dual core έπιανε 2000+)... Θα μου πεις, αυτοί βάζουν και τρομερές cpu, ωραία κόψε 1000-1500, πας 6500-7000. Ορίστε από guru3d: http://www.guru3d.com/article/Videocards/416/12/ , και έχω δει πολλά παρόμοια reviews. Εδώ έχω δει τη μικρή 8800 σε review να ξεπερνάει μεχρι και τις 1600Χμπλα μπλα αναλύσεις τις 2Χ7900GTX, όπου από κει και πέρα φυσικά έχανε, γιατί είχε λιγότερη μνήμη από το συνδυασμό των άλλων σε SLi, πράγμα που ρουφάνε οι μεγάλες αναλύσεις. Συνεπώς αν ξεπερνάνε σε frames τη μία 8800, θα είναι σε πολύ μεγάλες αναλύσεις, όπου τα games θα είναι πια unplayable...

Κατά τη γνώμη μου, 2Χ8600GT, αφού σκοράρει και παραπάνω στο 3dmark(στο κάτω κάτω SLi και bench freak είναι δύο έννοιες αλληλένδετες έτσι :) ?)

Link to comment
Share on other sites

H δικιά μου 7600GT ΟΥΤΕ καν με dual core έπιανε 2000+)

οfftopic: Με μονοπύρηνο η δικιά μου χτυπάει 3000+ άνετα...

Πάντως εγώ αυτή τη στιγμή αν θα έπαιρνα καινούργια κάρτα γραφικών θα έπαιρνα την 8800gts.

Link to comment
Share on other sites

Necro{Demon}: Καλά τελικά ο καθένας στο νετ λέει ότι νούμερα θέλει; Κοίτα εδώ να δεις...

http://www23.tomshardware.com/graphics_2007.html?modelx=33&model1=707&model2=712&chart=308

Τελικά μάλλον σε 8600gt θα πάω.

Μήπως ήταν πιο πρώιμο το review αυτό? έχω δει τουλάχιστον άλλα 2-3 reviews με τα νούμερα που σου είπα, αλλά το καλύτερο θα ήταν μάλλον να επισκεφθείς το topic των 3dmark scores και να δεις τι έχουν βάλει τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.