Jump to content



Τελικά δε με θέλουν οι οθόνες μου... help me!!!


Makis Hourdakis

Recommended Posts

Λοιπόν, έχω μια CRT 14" HP Ergo 1024 και μια επίσης CRT 14" Compaq V570. Καμία δε λέει να μου κάτσει. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

[HP ERGO 1024]

Η παραπάνω, εκτώς του οτι είναι μπαούλο, έχω δυο άλλα προβλήματα.

1. Μια στις τόσες, το άσπρο το δείχνει κάπως κίτρινο και συνεπώς αλλάζουν όλα τα χρώματα προς το κίτρινο.

2. Τις προάλλες ανοίγω το PC, δουλεύω, το κλείνω, βγαίνω για λίγο από το δωμάτιο και όταν γύρισα, η οθόνη βρόμαγε καμένο. Την ανοίγω, έπαιζε μια χαρά αλλά βρόμαγε. Από την επομένη και μετά όλα καλά κι όλα ωραία.

[COMPAQ V570]

Αυτή η οθόνη έχει άλλο κουλό, που πάλι έχει σχέση με το χρώμα. Πριν κάνα χρόνο, εγώ ο μαμάκας, την ώρα που καθάριζα το δωμάτιό μου, μου ήρθε και "σκούπισα" την οθόνη με την ηλ. σκούπα (στην πιο χαμηλή σκάλα). Από τότε έκανε το ίδιο με τη HP, μόνο που τα χρώματα πήγαιναν προς το μπλέ. Τέσπα, τη χώνω σε μια ντουλάπα, τη βγάζω μετά από έξι μήνες, όλα τέλεια. Μετακομίζουμε και όλος χαρά πάω να βάλω την οθόνη. Την ανοίγω... όλα μπλέ. Ξαναμπαίνει στη ντουλάπα. Σήμερα, μετά από μερικούς μήνες, τη βάζω πάνω όλα καλά. Μετά από κάνα μισάωρο λειτουργείας, να σου πάλι μπλέ. Τέσπα τώρα είμαι με την Compaq και θέλω να τη φτιάξω μέχρι να αλλάξω οθόνη γιατί ρε παιδιά η άλλη είναι μπαούλο και έχει πολύ πιο κύλο τζάμι. Το πιο περίεργο είναι οτι στο μενού ρυθμίσεών της τα βγάζει όλα κανονικά από χρώματα. Η κάρτα είναι σίγουρα ΟΚ οπότε το πρόβλημα εντοπίζεται μάλλον στα ηλεκτρονικά της οθόνης. Έχω δίκιο; Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, βρήκα το κλειδί της! Τι σου κάνουν τελικά οι συναναστροφές με "άσχετους"!!! Μου 'λεγε μια φορά ένα παιδί ότι είχα πρόβλημα η τηλεόρασή τους και προσπαθούσε ο θειός του που είναι ηλεκτρολόγος να τη φτιάξει. Δεν μπορούσε και τελικά της παίζει μια και αρχίζει και παίζει. Ε,λοιπόν κι εγώ την αρχίζω στις γρήγορες (την κουνούσα δεξιά αριστερά βασικά) και έφτιαξε. Το help me συνεχίζει να υφίσταται όμως γιατί πιθανότατα είναι προσωρινή η λύση...

Επίσης τελικά ούτε στις ρυθμίσεις ήταν σωστό το λευκό. Τώρα λες και την έριξα στο Ariel!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μάγκες, βοήθεια! Η "περίοδος χάριτως" όπου η οθόνη έφτιαχνε με κάνα δυο χτυπήματα τελείωσε. Τι να κάνω; Παρατήρησα οτι έχει πρόβλημα συγκεκριμένα νε το κόκκινο. Δηλαδή το πρόβλημα είναι πως το κόκκινο το βγάζει μαύρο και συνεπώς όποιο χρώμα έχει μέσα του κόκκινο, βγαίνει χάλια. Any ideas;

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως δεν είναι μέσα στην εγγύηση οπότε ίσως η καλύτερη λύση είναι να ανοίξεις την οθόνη μόνος σου και να δείς απο πρώτο χέρι αν έχει κάποιο πρόβλημα. Επι τη ευκαιρία κάνε της και έναν καθαρισμό μήπως φτιάξει, προσοχή όμως ειδικά με το ρεύμα!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω σκεφτεί μιας και μάλλον έχει ξεκολλήσει κάποια κόλληση από μέσα απλώς δεν προχωράω γιατί δεν έχω ξανανοίξει οθόνη και απ'ότι ξέρω γίνεται ένα ψιλοχάος εκεί μέσα... ’σε που πρέπει να μείνω και λίγο χωρίς PC ( lol! )

Link to comment
Share on other sites

πιθανον θα ηταν να εχει φυγει απο το πολυ κλοτσομπουνι, το καλωδιο του κοκκινου χρωματος που συνδεεται στο "πυροβολο" στον καθοδικο σωλήνα -μεσα- στην οθονη, ?? , αν ειναι κατι τετοιο ομως , θελει κατσαβιδι , και δεν σου το προτεινω , γιατι εχει αρκετα μεγαλες τασεις μεσα της ακομη και κλειστη(για καποιο διαστημα).

Εμενα αποτε μου εκανε κατι τετοιο γιατι ειχα τσακισει το καλωδιο κοντα στο βυσμα και ειχε κοπει το , του κοκκινου, και διαρκως το κουναγα μεχρι να βρω ..χρωμα , τα ιδια καθε μερα μεχρι που σιχτιρισα.. και το εφτιαξα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Το έχω σκεφτεί μιας και μάλλον έχει ξεκολλήσει κάποια κόλληση από μέσα απλώς δεν προχωράω γιατί δεν έχω ξανανοίξει οθόνη και απ'ότι ξέρω γίνεται ένα ψιλοχάος εκεί μέσα... ’σε που πρέπει να μείνω και λίγο χωρίς PC ( lol! )

Ούτε εγώ αλλά τώρα άρχισα να το σκέφτομαι :innocent:

Πέρα απο την πλάκα, να προσέχεις πολύ αν ανοίξεις την οθόνη. Μπορεί να έχει πυκνωτές που αργούν να εκφορτιστούν (και καταλαβαίνεις οτι δεν είναι και ότι καλύτερο να αγγίξεις κάποιον απο αυτούς...)

Link to comment
Share on other sites

Η τηλεοραση μου καποια στιγμη αρχισε να γινεται μαυρη στο ασχετο, της εχωνα χαστουκια και εφτιαχνε, αυτο για καμια βδομαδα. Μια μερα ειχε πονεσει το χερι μου να την βαραω και ακομα μαυρο εδειχνε, οποτε την ανοιγω... κοιταω απο δω απο κει, ειμαι ασχετος δε μου φαινοταν τιποτα χαλασμενο. οποτε ακουω απο ενα πυκνωτακι ενα ζζζζζζ (μπορει να κοιμοταν δε ξερω...) οποτε κουνουσα το πυκνωτακι προς συγκεκριμενη μερια εφτιαχνε, οποτε εβαλα ενα κομματακι απο φελο ετσι που να το κραταει εκει που επρεπε και δεν εχει ξαναχαλασει εδω και 5-6 μηνες!

Στησε αυτι μπας και ειναι κατι τετοιο!

...ελπιζω να μην ειναι πολυ ακυρη η ιστοριουλα μου!:tomato: :wassat: :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για το οτι αργούν να αποφορτιστούν οι πυκνοτές της δεν το ήξερα και καλά που μου το είπατε!!! Τέσπα. Πόση ώρα μπορεί να θέλει; Καμιά ώρα είναι ασφαλές διάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis

πιθανον θα ηταν να εχει φυγει απο το πολυ κλοτσομπουνι, το καλωδιο του κοκκινου χρωματος που συνδεεται στο "πυροβολο" στον καθοδικο σωλήνα -μεσα- στην οθονη, ?? , αν ειναι κατι τετοιο ομως , θελει κατσαβιδι , και δεν σου το προτεινω , γιατι εχει αρκετα μεγαλες τασεις μεσα της ακομη και κλειστη(για καποιο διαστημα).

Εμενα αποτε μου εκανε κατι τετοιο γιατι ειχα τσακισει το καλωδιο κοντα στο βυσμα και ειχε κοπει το , του κοκκινου, και διαρκως το κουναγα μεχρι να βρω ..χρωμα , τα ιδια καθε μερα μεχρι που σιχτιρισα.. και το εφτιαξα

Ακριβώς αυτό σκέφτομαι κι εγώ φίλε μου. Γι'αυτό λέω ίσως να έχει ξεκολλήσει καμιά κόλληση. Επίσης έχω ακριβώς τα ίδια συμπτόματα. Το καλώδιο το είχα κοιτάξει παλιότερα για τον ίδιο λόγο αλλά δεν είχα βρεί τίποτα ύποπτο...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα για το αν έχει τέτοιους πυκνωτές δεν είμαι σίγουρος. Σε ένα site το διάβαζα. Εσύ απλά πρόσεχε πολύ σε περίπτωση που έχει. Αν ξέρει κάποιος πιο σχετικός ας μας πεί σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Μάκη την κιτρινίλα την έχει αποκτήσει (πλεόν) μόνιμα, η δική μου 17αρα Apple.

Δε την πάω για φτιάξιμο γιατί θα πάρω tft, αλλά έχω την εντύπωση οτι το πρόβλημα είναι οτι δε φωτίζονται σωστά τα μπλέ pixel.

Πάρε μια προέκταση vga καλώδιο και βάλε την compaq μόνιμα στη ντουλάπα.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν πρόκειται αυτή τη φορά να την ξαναβάλω τόσο εύκολα στην ντουλάπα. Θέλω να τη φτιάξω για τους εξής λόγους:

1. Είναι πολύ μικρή μπροστά στην HP

2. Είναι σαφέστατα πιο όμορφη και πάει με τα γύρω πράματα (’σπρη με πολλές καμπύλες η HP, μαύρο & ασημί η Compaq και λίγο πιο "κοφτή")

3. Έχει σαφέστατα πιο μικρή καμπύλη στο γυαλί οπότε γυαλίζει λιγότερο

4. Είναι πιο φωτεινή πράγμα που χρειάζομαι μιας και πίσω και δίπλα υπάρχουν παράθυρα.

Θα παλέψω να τη φτιάξω παρόλο που μάλλον φέτος θα πάρω επιτέλους μια TFT. Μια δεύτερη οθόνη πάντα χρειάζεται κάπου...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.