Jump to content



1TB Ethernet Hard disks


zillakarpen

Recommended Posts

Πριν μερικές μέρες λόγω επιτακτικής ανάγκης(τα ξαναπάμε αυτά τόπος στα νιάτα :)) αναγκάστικα να πάρω το TOSHIBA G30-10B και να αφήσω πίσω το υδρόψυκτο Desktop μου sniff sniff.Επειδή γενικά μου αρέσουν οι σειρές ταινών αναγκαστικά χρειάζομαι και αρκετό Χώρο από Gbs.επειδή όμως δεν θελω να κουμπώνω και να ξεκουμπώνω όλη την ώρα external disks σκέφτηκα να ψάξω για οτιδήποτε έχει σχέση με Ethernet έτσι ώστε να μπορω να μπαίνω στα αρχεία από οπουδήποτε .

Κατεληξα σε 2 μοντελα:1. 1TB Ethernet - USB - 16MB Cache MAXTOR

2. 1TB Ethernet My Book World Edition WD

Όμως ψάχνοντας περισσότερο ανακάλυψα ότι δεν υποστηριζaν από Vista :(

Μάλιστα για τον WD βρήκα και σχετικό review που αναλύει το θέμα.Έτσι μένει αυτός της Maxtor όπου και επίσημα δεν αναφέρεται κάτι για Vista.Ξέρει μήπως κάποιος κάτι σχετικό η τελοσπάντων μια λύση με την οποια θα μπορώ να έχω πρόσβαση στα αρχεία μου των σκληρών χωρίς όμως να λειτουργεί δεύτερο pc (Τη λύση LAN την έχω σκεφτεί απλά οι συγκεκριμένοι δίσκοι λιγοστεύουν τη φασαρία).

Anyway αυτα ....Thanx προκαταβολικα σε οσους απαντησουν.

Link to comment
Share on other sites

μια λύση που πιθανόν συνολικά να είναι και φτηνότερη είναι το nslu2

http://www.skroutz.gr/products/list?keyphrase=nslu2

πρακτικά είναι ένα lan/ethernet usb hub, δηλαδή έχει 2 usb και μια ethernet

Η ethernet συνδέεται στο lan σου η ακόμα και στο dsl/router σου και βάζεις πάνω στις 2 usb ότι extrenal usb δίσκο θες με απλά κλασικά usb κουτάκια

επίσης άμα ασχοληθείς λίγο με πιγκουίνο μπορείς να κανείς παπάδες μιας και κυκλοφορεί μια distro/firmware (unslug) ειδικά για αυτό

Link to comment
Share on other sites

μια λύση που πιθανόν συνολικά να είναι και φτηνότερη είναι το nslu2

http://www.skroutz.gr/products/list?keyphrase=nslu2

πρακτικά είναι ένα lan/ethernet usb hub, δηλαδή έχει 2 usb και μια ethernet

Η ethernet συνδέεται στο lan σου η ακόμα και στο dsl/router σου και βάζεις πάνω στις 2 usb ότι extrenal usb δίσκο θες με απλά κλασικά usb κουτάκια

επίσης άμα ασχοληθείς λίγο με πιγκουίνο μπορείς να κανείς παπάδες μιας και κυκλοφορεί μια distro/firmware (unslug) ειδικά για αυτό

Αυτό το σκεφτόμουν κιεγώ να το πάρω, αλλά διάβασα σε reviews ότι είναι πιο αργό από replay σε slow motion.

Από την άλλη από ότι ξέρω, επειδή τρέχει linux πάνω, μπορείς να περάσεις custom firmware και να γίνει πχ κατεβαστήρι, χωρίς να χρειάζεται pc αναμμένο.

Κιεγώ θα πρότεινα ένα NAS και θα είσαι άρχοντας. Το WD είναι καλό, και μπορείς να συνδέσεις άλλο ένα πάνω του και να φαίνεται στο δίκτυο σαν 2 ΤΒ. Αλλά επειδή το έχω δει από κοντά, κάνει ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ θόρυβο και ειδικά αυτή την εποχή ζεσταίνεται τρελά...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το σκεφτόμουν κιεγώ να το πάρω, αλλά διάβασα σε reviews ότι είναι πιο αργό από replay σε slow motion.

Από την άλλη από ότι ξέρω, επειδή τρέχει linux πάνω, μπορείς να περάσεις custom firmware και να γίνει πχ κατεβαστήρι, χωρίς να χρειάζεται pc αναμμένο.

Ε δεν είναι και πολύ αργό. Φυσικά δεν είναι και για συνεχή γραψίματα πάνω του. Πάντως χθες έκανα κάποια πειραματάκια και μπορούσα να παίξω χωρίς χαμένα frames πάνω από το δίκτυο HDDVD. Άκρως εντυπωσιακό θα έλεγα....

Πάντως αυτή τη στιγμή έχουνε βγει πολύ καλύτερες προτάσεις που όμως δύσκολα βρίσκεις στην Ελλάδα. Π.χ. Thecus N2100 και Synology Ds107 και άλλα φυσικά με Gigabit Ethernet, Sata, Usb και E-sata υποδοχές, mini-pci για wlan και άλλα καλούδια.

Link to comment
Share on other sites

και γιατι να μη χρησημοποιησεις το desktop σου για να στησεις ενα σοβαρο file server και να κοτσαρεις όσους δισκους θες?

και ποιο γρηγορο θα ειναι απο οποιοδηποτε nas, και ποιο παραμετροποιησημο και θα μπορεις να το εχεις για πολλαπλες χρησεις.

εαν δεν εχεις το παλιο μηχανημα, μπορεις να στησεις ενα με οσο το δυνατο φθηνοτερο hardware.

τα nas και οι usb δισκοι ειναι απλα ημιμετρα απο καποιο σημειο και μετα, και το 1ΤΒ για ταινιες (ειδικα HD) ειναι ψιχουλα.

Link to comment
Share on other sites

Panoc από άποψη κατανάλωσης ξέρεις πόσο περίπου ρεύμα καίει για 24/7 λειτουργία ο Α64 που βλέπω ότι χρησιμοποιείς ως file server? Ρωτάω γιατί πλέον με τα hd σύντομα οι εξωτερικοί σκληροί ή τα nas με δυο θέσεις sata δεν θα φτάνουν ούτε για ζήτω και θέλω να φτιάξω ένα pc για file server.

Link to comment
Share on other sites

Panoc από άποψη κατανάλωσης ξέρεις πόσο περίπου ρεύμα καίει για 24/7 λειτουργία ο Α64 που βλέπω ότι χρησιμοποιείς ως file server? Ρωτάω γιατί πλέον με τα hd σύντομα οι εξωτερικοί σκληροί ή τα nas με δυο θέσεις sata δεν θα φτάνουν ούτε για ζήτω και θέλω να φτιάξω ένα pc για file server.

το 1000αρι mustek μου, αναφερει 9% καταναλωση σε idle (που δεν ειναι idle γιατι πανω στο linux καθονται winxp pro με vmware και παιζουν το ρολο κατεβαστηριου οποτε παιζει σε 5-15% cpu usage) και 12% σε full load του cpu και καπου στο 13-15% σε full load cpu και με ολους τους δισκους να γραφουν - διαβαζουν.

αυτο ειναι περιπου 56Watt για το idle.

δε ξερω ποσο αντιπροσωπευτικο ειναι αυτο παντως.

Link to comment
Share on other sites

Ρε γμτ, αν είχαμε ηλιακή ενέργεια, ποιός θα έσκαγε για την κατανάλωση. Θα είχαμε 10 file server ;-)

Θες πολλά $$ για :

Μπαταρίες, Inverter(12v>220v) και κάμποσα ηλιακά panel, θα σου στοιχίζει περίπου 1500E+ αλλά αν έχει συννεφιά πρέπει να έχεις και εφεδρικές μπαταρίες για να μην μείνεις από ενέργεια.

Εγώ προσωπικά έχω ένα παλιό server PIII ως fileserver, για την ώρα περιμένω να μετακομίσει ο σταθμός για να τον λειτουργήσω. Το linksys nslu2 είναι πολύ ωραίο, για FTP server μπορεί να λειτουργήσει;

Link to comment
Share on other sites

Ένα παλιό P-3 (ή P-2) PC σαν file server, και είσαι έτοιμος.

Του βάζεις μόνο υπερσύγχρονο disk subsystem (έναν ή περισσότερους Silicon Image SI-3114 σε PCI) και υπερσύγχρονο gigabit ethernet subsystem (μία Realtek 8169).

Δεν καίει πάνω από 100W.

Αν εξαιρέσεις τα παραπάνω που θα σου κοστίσουν €80, τα υπόλοιπα άντε να σου κοστίσουν €70.

Συνολικό κόστος το πολύ €150, και βάζει παντού γυαλιά σε οποιοδήποτε εξωτερικό δίσκο (ακόμα και ethernet) ή λύσεις NAS της αγοράς.

Του βάζεις ένα Linux χωρίς desktop, και το μόνο που παίρνει είναι ρεύμα και ethernet.

Το βάζεις στην αποθήκη, στο πατάρι, στη σοφίτα, στο υπόγειο κλπ. Θα σε υπηρετήσει για πολύ καιρό και εσύ απλά θα ξεχάσεις ότι υπάρχει.

Η μόνη σου ασχολία με αυτό θα είναι να προσθέτεις δίσκους όταν οι υπάρχοντες γεμίζουν.

ΥΓ: Οι παραπάνω κάρτες λειτουργούν και σε μηχανάκι PCI v2.1, δηλαδή P-3 και P-2 8ετίας και βάλε.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το Desktop θα πουληθεί οποτε η αγορά καινούριων δίσκων 1T (θέλω και RAID 1)εξειπακούεται υποχρεωτική οποτε ξεκινάω με ένα καθόλου ευκαταφρόνητο ποσο ώστε να εξυπηρετηθω ανάλογα.....

by the way το vigor το ασύρματο router μου δεν φτάνει στον κάτω όροφο του σπιτιού οποτε θα χρειαστώ μια λύση και για αυτό (sorry αν βγαίνω off topic).

Τελικά ένα τόσο <<απλό>> θέμα έχει καταλήξει να είναι πραγματικός πονοκέφαλος αφού όσο πιο πολύ ψάχνομαι τόσο πιο πολύ περιπλέκονται τα πράγματα....

Τώρα που το βλέπω από άλλη οπτική γωνια αν μείνει το router μέσα στο δωμάτιο της μικρής υπάρχει θέμα ακτινοβολίας (λόγω ασυρματου) η θα πρέπει να βρω άλλη μπρίζα τηλ για αυτό?Και εφόσον βρω άλλη πως θα ξέρω ότι ο Μητσάρας δεν θα τα κάνει Π.....A όλα είτε αυτό είναι Server ,Νας.

Ααααααχ είμαι Πατέρας με απαιτήσεις τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το άφηνα για κανένα λόγο στο ίδιο δωμάτιο με παιδί. Δεν υπάρχει λόγος να εκτίθεται σε κάτι "δυνητικά" επιβλαβές.

Κοίτα για λύση homeplug αν δεν θέλεις να τραβάς καλώδια ανάμεσα σε ορόφους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.