Jump to content



Ενοχλητικό ανεμιστήρι τροφοδοτικού


vagsk1442169166

Recommended Posts

Μετά από αρκετές ώρες λειτουργίας το ανεμιστηράκι του τροφοδοτικού μου άρχισε να κάνει θόρυβο. Ο θόρυβος επαναλαμβάνεται σε τακτά χρονικά διαστήματα και δεν είναι συνεχής, πράγμα που τον κάνει εξαιρετικά ενοχλητικό.

Η εγγύηση καλύπτει τέτοιου είδους ελαττώματα στη λειτουργία; Έχει ξανασυναντήσει κάνεις παρόμοιο περιστατικό;

Προσωπικά θα ήθελα να αλλάξω τον ανεμιστήρα με άλλον της επιλογής μου αλλά αυτό θα σημαίνει την ακύρωση της εγγύησης που έχει το τροφοδοτικό. Αν και καλό το τροφοδοτικό (αυτό της υπογραφής) η εγγύηση δεν παύει να είναι ασφάλεια. Θα ήθελα να ακούσω γνώμες πριν κατασταλάξω στο πως θα αντιμετωπίσω αυτό το πρόβλημα ...

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εισαι ακομα σε εγγυηση τοτε θα το τους το πας και κανονικα πρεπει να στο αλλαξουν κιολας. Εγω σε παρομοια περιπτωση μονο που σε εμενα απλα ηταν θορυβοδες το ανεμιστηρακι δεν ασχοληθηκα και πολυ με την εγγυηση το ανοιξα αλλαξα τον ανεμιστηρακι και τελος. Αλλωστε τα αυτια μου δεν εχουν εγγυηση :p.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εισαι ακομα σε εγγυηση τοτε θα το τους το πας και κανονικα πρεπει να στο αλλαξουν κιολας. Εγω σε παρομοια περιπτωση μονο που σε εμενα απλα ηταν θορυβοδες το ανεμιστηρακι δεν ασχοληθηκα και πολυ με την εγγυηση το ανοιξα αλλαξα τον ανεμιστηρακι και τελος. Αλλωστε τα αυτια μου δεν εχουν εγγυηση :p.

Και εγώ αυτό σκέφτομαι να κάνω. Ήδη έχω κάπου φυλαγμένο ένα 12cm low noise fan που θα είναι γάντι για την περίσταση. Απλά η εγγύηση πάει περίπατο. Το PSU ήταν retail οπότε λογικά πρέπει να έχει 2 χρόνια εγγύηση και διανύει κάπου 7-8 μήνες ζωής τώρα. Διστάζω λίγο γιατί είναι κρίμα να χάσω την εγγύηση αλλά ειδικά το βράδυ μου έρχεται να το κοπανήσω με βαριοπούλα ...:074:

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως τα λες δε μου φαινεται για προβλημα, απλα το psu ζεστενεται και ανεβαζει στροφες στο ανεμηστηρι του, αφου κρυωσει τις ριχνει και κλπ.

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως τα λες δε μου φαινεται για προβλημα, απλα το psu ζεστενεται και ανεβαζει στροφες στο ανεμηστηρι του, αφου κρυωσει τις ριχνει και κλπ.

Μάλλον δεν το έθεσα σωστά. :087:

Το τροφοδοτικό δεν ανεβάζει στροφές επειδή ζεσταίνεται. Ο θόρυβος ακούγεται από την δική μου εμπειρία σαν να έχει φθαρεί το ρουλεμάν του ανεμιστήρα. Ακούγεται προσωρινά σαν να γρατζουνίζει κάποιο κινητό μέρος κάποιο άλλο ακίνητο στο εσωτερικό του ανεμιστήρα. Αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο με τον καιρό θα αυξηθεί και η συχνότητα με την οποία συμβαίνει αυτό το περιστατικό. Ο ανεμιστήρας έρχεται και με blue led οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα πρέπει να έχω απαιτήσεις και για ποιοτικό bearing στο συγκεκριμένο fan.

Το ερώτημα είναι αν καλύπτεται από εγγύηση αυτή η κατάσταση ή θα πρέπει να πάρω το θέμα στα χέρια μου και να ρισκάρω αφού θα είμαι μελλοντικά χωρίς εγγύηση. Το καλοκαίρι είναι η χειρότερη εποχή για τα τροφοδοτικά και φοβάμαι μην έχω και συνέχεια με ατυχίες...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.