Jump to content



Επικίνδυνο κουτι


Kasp3rskyJunior

Recommended Posts

Πο Πο!!!!

Γιατροί εχουν γίνει και οι ηλεκτρολόγοι. ’λλο σου λέει ο ένας και άλλο ο άλλος :p

Φίλε κάνε αυτό που σου λέμε.Βάλε την πρίζ του PC Σε ένα βίσμα με τρία δοντάκια(το ένα είναι της γείωσης) και μάλλον θα είσαι ΟΚ.

Στο δικό μου σπίτι, αν καεί η λάμπα του δωματίου μου το μόνο που έχω να κάνω για να έχω φώς είναι να βάλω το PC χωρίς το βίσμα της γείωσης και να ακουμπήσω το κουτί με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

σταματας αν εχει ρελε παω πασο. μπορει ομως το παιδι να μην εχει ρελε η ι διαρροει να ειναι τοση μικρη που να μην μπορεισ να την εντοπισω το ρελε που δεν νομιζω για να μασ πει αν εχει κιολασ!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα σημερα ολα τα σπιτια εχουν ρελε. αν δεν εχει ρελε και υπαρχει διαροη ρευματος απο το κουτι τοτε πρεπει να τον χτυπαει το ρευμα καθε φορα που το ακουμπαει.

αυτος ομως λεει οτι τον χτυπισε μονο μια φορα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Ρε παιδιά μια στιγμή γιατί εμείς οι άσχετοι με τα ηλεκτρολογικά τα έχουμε μπλέξει. Η γείωση τι ακριβώς είναι?

κοιτα θα σου εξηγησω με απλα λογια και πολυ κατανοητα:

σπιτι σου ερχονται απο την ΔΕΗ δυο καλωδια ενα με 230ν και ενα με τον ουδετερο που εχει 0ν.

για να δουλεψουν οι συσκευες του σπιτιου σου χριαζεται να τις συνδεσεις και με τα δυο αυτα καλωδια.

σπιτι σου ομως υπαρχει και αλλο ενα καλωδιο που λεγεται γειωση(κιτρινο).

αυτο το καλωδιο δεν ερχεται απο την ΔΕΗ αλλα το εβαλε ο εγκαταστατης. ξεκιναει απο τον πινακα σου και καταληγει βαθια μεσα στη γη. οταν λεμε βαθια μη φανταστεις κανα πηγαδι. μια τρυπα ανοιγεις και το χωνεις εκει μεσα.

ο σκοπος του ειναι ο εξης: ολα τα εξωτερικα μεταλλικα μερη των οικιακων συσκευων τα ενωνεις με ενα καλωδιο με την γειωση. το μεταλικο κουτι απο το πισι σου ειναι ενωμενο με την γειωση του σπιτιου σου μεσω την πριζας και τα ποδαρακια ή την τριτη τρυπα που λεγαμε.

αυτο το κανουμε για τον εξης λογο: φαντασου μια τοστιερα η οποια εχει διαρροη ρευματος. διαρροη ρευματος σημαινει οτι για οποιονδηποτε λογο(υγρασια, αστοχια υλικων, ηλικια συσκευης διαβροση) η ταση απο το καλωδιο της τασης που λεγαμε μπορει να διαρευσει προς το μεταλικο κουτι της συσκευης.

αν λοιπον εχει η τοστιερα διαρροη για οποιονδηποτε λογο οταν εσυ ακουμπισεις το μεταλλικο εξωτερικο κουτι της το ρευμα θα περασει μεσα απο εσενα για να φτασει στην γη. θα περασει απο το χερι σου στην καρδια μετα θα συνεχισει προς τα κατω. αν η τιμη του ρευματος αυτου περασει τα 40 mA τοτε παθαινεις βλαβη ή πεθαινεις ακαριαια απο ανακοπη.

εδω ερχεται η γειωση να σε σωσει φιλε. το ρευμα δε θα περασει απο το χερι σου για να φτασει στη γη. θα περασει μεσα απο την γειωση της τοστιερας που λεγαμε η οποια εχει πολυ μικροτερη αντισταση απο εσενα.

και εδω αρχιζουμε το μαθημα "μελετη γειωσεων" για να βρουμε αν ειναι καλη η γειωση του σπιτιου σου. διοτι οπως καταλαβαινεις αν η γειωση του σπιτιου σου εχει μεγαλυτερη αντισταση απο εσενα ειναι αχρηστη οσον αφορα την ασφαλεια σου.

Link to comment
Share on other sites

η γειωση βεβαια σημερα σαν δυκλειδα ασφαλεια εχει αντικατασταθει απο τα ρελε.

ο μοναδικος λογος λοιπον που εχουμε σημερα την γειωση σπιτι μας ειναι για να δουλευει το ρελε ασφαλειας που μας προφηλασει απο το ρευμα και κανενας αλλος.

η γειωση ειναι απαραιτητη για να δουλεψει το ρελε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παδια για ολα αυτα που μου ειπατε. Το προβλημα λυθηκε τελικα θα παω να παρω αλλο τροφοδοτικο. Ειναι το πρωτο θεμα που βγαζω στο TheLab και ξενεροσα απ'τη υποστηρηξη σας.:worship: :worship: :worship: :worship: :worship:

P.S.YDinopoylos οσα αφορα την ορθογραφια μου κανεις ενα λαθος ξερω τελια ρωσικα και αγγλικα δεν μπορω να ξερω και τελια ελληνικα :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.