Jump to content



ΒΟΗΘΕΙΑ!!! RAID0 FAILURE....


agapios

Recommended Posts

CPU: C2D E6600 @ 3420 - Mobo: ASUS Commando - RAM: Cellshock 2g DDR2-6400 - GPU: ATI X850XT - HDDs: 2x36gb Raptor ADFD RAID0 + WD 500gb SATA2 - 2xOptiarc 7170S SATA drives - PSU: Seasonic 700W - OS: Win XP Pro SP2 Eng - Home made water cooling CPU + GPU.

Μετά από παραμονή του παραπάνω συστήματος σε κατάσταση standby για 24 περίπου ώρες, στην προσπάθεια επαναφοράς που έκανα, μου παρουσίασε την σελίδα του utility για την διαχείρηση της διάταξης RAID, γράφοντας ότι η διάταξη των 2 WD που είχα σε RAID0 είναι "failed", με κόκκινα γράμματα, Bootable: No :022:

Οι θερμοκρασίες CPU και μητρικής είναι γύρω στους 38 βαθμούς, οι δίσκοι, με το χέρι, τελείως κρύοι, αφού ήταν idle, έτσι κι αλλιώς.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ τι μπορεί να συμβαίνει και τι να κάνω, γιατί δεν έχω ξανα αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναστησε το raid ΧΩΡΙΣ να φορμαρεις τους δισκους.

Απλά επιλεγεις τους δισκους και αποθηκευεις τη διαταξη τους.

Τους δισκους τοπυς βλέπει και τους 2 επανω?

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω εγώ, γιατί μπορεί να έχει ενδιαφέρον και για άλλους φίλους. Αυτό που συνέβη, είναι ότι ο ένας WD 36GB Raptor 360ADFD, που ήταν στη συστοιχία RAID0, παρέδωσε το πνεύμα. Επειδή δεν το φαντάστηκα εξ αρχής, έγραψα το μήνυμα. Πάω για rma τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Φαντασου να εχει ολα τα χρησιμα πραγματα στο δισκο που χαλασε και στον αλλον να μν ειχε τιποτα.Αυτο θα πει γκαντεμια.

σσσσσσσσσσσ....

στο raid 0 τα δεδομενα γινονται striping, δηλαδη ενα εαν εχεις 2 δισκους Α + Β και θες να γραψεις τη λεξη ΠΟΤΗΡΙ αυτη θα φραφτει καπως ετσι : ***

Δισκος Α : ΠΤΡ

Δισκος Β : ΟΗΙ

τα Π+Ο, Τ+Η, Ρ+Ι διαβαζονται ταυυτοχρονα σε καθε "κυκλο", οποτε σε 3 "κυκλους" εχεις διαβασει ολη τη λεξη αντιθετα με τον 1 δισκο που θα ηθελε 6 "κυκλους"

***εντελως απλοϊκά.

Link to comment
Share on other sites

σσσσσσσσσσσ....

στο raid 0 τα δεδομενα γινονται striping, δηλαδη ενα εαν εχεις 2 δισκους Α + Β και θες να γραψεις τη λεξη ΠΟΤΗΡΙ αυτη θα φραφτει καπως ετσι : ***

Δισκος Α : ΠΤΡ

Δισκος Β : ΟΗΙ

τα Π+Ο, Τ+Η, Ρ+Ι διαβαζονται ταυυτοχρονα σε καθε "κυκλο", οποτε σε 3 "κυκλους" εχεις διαβασει ολη τη λεξη αντιθετα με τον 1 δισκο που θα ηθελε 6 "κυκλους"

***εντελως απλοϊκά.

A οκ panoc τωρα καταλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω εγώ, γιατί μπορεί να έχει ενδιαφέρον και για άλλους φίλους. Αυτό που συνέβη, είναι ότι ο ένας WD 36GB Raptor 360ADFD, που ήταν στη συστοιχία RAID0, παρέδωσε το πνεύμα. Επειδή δεν το φαντάστηκα εξ αρχής, έγραψα το μήνυμα. Πάω για rma τώρα....

τα ιδια και απο εδω

ενας απο τους 2 ραφτορες 74ρι τον γύρισα 4 φορες

ολη η παρτίδα ηταν προβληματική

Link to comment
Share on other sites

πιθανό να φταίει η παρτίδα...διότι το classification των ράπτορων είναι enterprise drives και αυτό σημαίνει πως αντέχουν σε κακουχίες και σκληρό περιβάλον....τώρα βέβαια δε σημαίνει πως μπορεί να μην έχει πρόβλημα καποια παρτίδα...μην ξεχνάμε πως είναι ο μονος WD με 5 χρόνια εγγύηση αντί για 3 των άλλων, έχει ψύκτρες στο casing και τα spindles είναι μικρότερα για να σηκώσουν 10000rpm. έχω στήσει στο server της εταιρίας που δουλέυω 2 150άρηδες με ανεμιστήρα να τους φυσάει φυσικά και είναι μία χαρά!

Link to comment
Share on other sites

another dead raptor....big news....

Πάντα είχα διάφορα "μυστήρια" προβλήματα, από τότε που έστησα το σύστημα. Κάποια από αυτά τα έχω γράψει κι εδώ. Δεν μου δούλεψε ποτέ απροβλημάτιστα. Είχα σκεφτεί ασυμβατότητα hardware, κι ήμουν πολύ προβληματισμένος τι να κάνω, μέχρι που τέλειωσε ο δίσκος. Όταν τον έβγαλα, έστησα λειτουργικό και βασικά προγράμματα στον άλλο δίσκο της διάταξης raid, μόνο του. Προσομοίωσα όλες τις καταστάσεις που είχα πρόβλημα μέχρι τότε, και, ως εκ θαύματος, το σύστημα παίζει μια χαρά. Νομίζω. Δεν βάζω και το χέρι στη φωτιά. Χρειάζομαι κάποιο χρόνο ακόμα. Ούτε παρατηρώ καμμιά, σημαντική τουλάχιστον, διαφορά στον χρόνο προσπέλασης ή διαμεταγωγής. Χωρίς χρήση benchmark. Μόνο από την σκοπιά του χρήστη.

Εγώ τον είχα πάρει από e-gate, στην Λ. Αλεξάνδρας, γιατί τότε ήταν το μοναδικό που είχε τους συγκεκριμένους με 16αρα cache. Ο υπάλληλος ούτε που με ρώτησε τίποτα, κούνησε το κεφάλι, τον πήρε κι αυτό ήταν. Όταν του είπα ότι έπαιζε raid0, ξανακούνησε το κεφάλι και μου είπε βαρυεστημένα "είχαμε πολλά προβλήματα". Τον ρωτάω με τι, με τους δίσκους ή με το raid; Τότε άρχισαν κάτι τηλέφωνα, ένας ψιλοπανικός, πηγαινέλα κι έφυγα.

Ευτυχώς είχα μόνο λειτουργικό και προγράμματα κι έτσι δεν πόνεσε πολύ. Άλλη μια εγκατάσταση. Το ερώτημα είναι: Στήνω raid και πάλι ή όχι;;; :120:

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

κοίτα...ε΄χω φιλαράκι με 2 ράπτορες σε raid0 για σύστημα και 2 seagate @ raid0 για δεδομένα....είναι έτσι εδώ και 1.5 - 2 χρόνια απροβλημάτιστα...απλά σιγουρέψου πως οι δίσκοι ψύχονται με κάποιον ανεμιστήρα γιατί αλλιώς μπορεί να την ξαναπάθεις. (ελάχιστες πιθανότητες αλλά ποτέ δεν ξέρεις)

Link to comment
Share on other sites

Τους φυσάει ένας 12αρης. Ειδικά το πρώτο καιρό, που είχα το κουτί συνέχεια ανοικτό για να τσεκάρω την υδρόψυξη, τους έπιανα συνέχεια και δεν ήταν ποτέ ζεστοί για ανησυχία. Κι όπως ξέρεις, με το κουτί ανοικτό, οποιοδήποτε airflow πάει περίπατο....

Τι να πω;.... :087:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.