Jump to content



3 γραμμες σε μια.πως?


fantacid

Recommended Posts

Εχω 3 τηλεφωνικες γραμμες (3 διαφορετικα νουμερα κ 3 παγια!) το ενα χρησιμοποιητε για φαξ κ οι αλλες δυο για τηλεφωνηματα.

μπορω να βαλω isdn κ να διαχειριζομαι με καποιο (ποιο?) τροπο κ τις 3 γραμμες ομως με το κερδος να πληρωνω ενα παγιο?(αυτο της isdn -προφανως)

φυσικα δε θελω να αλλαξω νουμερα(τηλεφωνικοι αριθομοι)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kanonieris

Ο (Π)ΟΤΕ δεν δίνει isdn μεχρι 4 γραμμές η λάθος άκουσα?

Σωστά τα λές, εδώ και λίγο καιρό ο ΟΤΕ δίνει ISDN μέχρι και 4 ξεχωριστές γραμμές σε 1 σύνδεση και φυσικά αυτό συμένει 1 πάγιο. :)

Λέγετε multiISDN http://www.ote-shop.gr/home/isdnbramulti.htm

Link to comment
Share on other sites

Την ISDN τη διαμορφώνεις εσύ όπως θες ,

Το βασικό πακέτο περιλαμβάνει 2 τηλ γραμμές σε μια σύνδεση

που μπορούν να μιλούν ταυτόχρονα Και μπορείς να έχεις μέχρι 8 msn

( συνδρομητηκους αριθμούς ) 2 ταυτόχρονες γραμμές = 2 κανάλια B

αν θες μπορείς να προσθέσεις κανάλια Β με το ανάλογο κόστος βέβαια.

Συνολικά μια ISDN μπορεί να έχει έως 30 κανάλια Β με 30 ταυτόχρονους

Ομιλητές ή φαχ κ.λ.π

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορείς να πάρεις μπόλικα MSN από τον ΟΤΕ , (νομίζω 10 ανά γραμμή).

Αυτα μπορείς να τα διαχειριστείς και από το NetMod αλλά και από οποιοδήποτε οικονομικό ISDN κέντρο.

Σε κάθε περίπτωση πάντως , οι κλήσεις που θα μπορούν να λειτουργούν ταυτόχρονα είναι 2. Τα νούμερα τηλεφωνου μπορούν να είναι πολύ περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις μπόλικα MSN από τον ΟΤΕ , (νομίζω 10 ανά γραμμή).

Αυτα μπορείς να τα διαχειριστείς και από το NetMod αλλά και από οποιοδήποτε οικονομικό ISDN κέντρο.

Κάθε MSN χρεώνεται χωριστα και προστίθεται στο πάγιο της γραμμής.

Σε κάθε περίπτωση πάντως , οι κλήσεις που θα μπορούν να λειτουργούν ταυτόχρονα είναι 2. Τα νούμερα τηλεφωνου μπορούν να είναι πολύ περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω fantacid 3 γραμμες στο χωρο εργασιας μου. Προσφατα περασαν οι Οτετζηδες και τους ρωτησα οτι ακριβος και εσυ, πως γινετε να εχω ενα παγιο. Μου ειπαν για τη λυση του MSN. Με λιγα λογια, απο τις τρεις γραμμες που εχω (η μια ISDN και οι δυο απλες) οι απλες θα "γινουν" MSN πανω στην ISDN. Πρακτικα θα εχω τρεις γραμμες αλλα θα μπωρουν να δουλευουν ταυτοχρωνα οι 2 μιας και το ISDN εχει δυο καναλια.

Τωρα χρηματικα παει ως εξης: 30 Ευρω ειναι το δημινο το παγιο της ISDN συν 1.5 Ευρω η μια απλη, δηλαδη, 33Ευρω!!!

Link to comment
Share on other sites

Α μπράβο , πως θα στείλεις την γραμμή στα "extensions" , τα "extensions" πρέπει κάπου να κουμπώσουν. Πρέπει με κάποιο τρόπο να ξέρει σε ποιό εσωτερικό θα στείλει την κλήση. Το εσωτερικό μπορεί να είναι IP-Phone αλλά μπορεί να είναι και μια απλή τηλεφωνική συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σε εταιρία του λες να σου βγάζει μενού ομιλίας και ανάλογα να ζητάς το εσωτερικό που θες αν όχι όπως εγώ σπίτι μου απλά του ορίζω να χτυπάει σε όλες τις συσκευές που του έχω ορίσει εγώ.;)

Εννοείτε πως όλα αυτά χρειάζονται και το zapata.conf που ξέχασα να αναφέρω πιο πάνω μαζί με τα υπόλοιπα conf.files το οποιο είναι για την isdn καρτούλα (tornado isdn modem)....

Link to comment
Share on other sites

sorry έχεις δίκιο αυτό ξέχασα να το διευκρινίσω, έχω συσκευές voip (cisco)...... οι οποιες συνδέονται σε switch.

Ανακεφαλαιώνω : isdn(netmod) > isdn tornado(pci) > pc > switch > συσκευές voip.

Αυτα, ελπιζω να το καταλαβες .....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.