Jump to content



Προβλημα με καινουργιους drivers ATI


stabill1442169214

Recommended Posts

Προσφατα θελησα να εγκαταστησω τους καινουργιους driver της καρτας γραφικων μου (SAPPHIRE RADEON X1950 PRO 256MB). Οι τελευταιοι drivers που ειχα ηταν οι 8.383.0.0 (13/6/2007, αρχειο 7-6_xp_dd_ccc_wdm_enu_48640).

Εγκατεστησα την τελευταια version (13/8/2007, αρχειο 7-8_xp32_dd_ccc_wdm_enu_50960) Μετα απο το restart που απαιτειται, αντικρυσα μια οθονη 640Χ480 με 4-bit χρωμα (κατι σαν Amiga δηλαδη!!!) :eek: :eek: :eek:

Δειτε την φωτο (ειναι χαλια, αναψε φλας και τα εσκισε ολα, παντως κατι φαινεται...) :D :D :D

bzhyylrwjnnxznhjfimt.jpg

Αναγκαστηκα να κανω system restore για να γλυτωσω το ψαξιμο εκεινη τη στιγμη...

Να σημειωσω οτι το ιδιο ειχα παθει και με την προηγουμνη version, την 7-7, μονο η 7-6 μου παει καλα!!!

Επισης, δεν μου λειτουργει πλεον το Catalyst Control Center… (κατα τ’άλλα, παιζω κανονικα παιχνιδια, δεν εχω προβληματα αλλα) . Δεν ειμαι σιγουρος απο ποια στιγμη και μετα συνεβει αυτο, απλα καποια στιγμη το διαπιστωσα.

Τωρα σκεφτομαι να κανω πληρη απεγκατασταση των drivers της καρτας και να τους βαλω απο την αρχη...

Ξερω οτι αυτο θα μου προτεινετε ολοι σχεδον, απλα αναρωτιεμαι τι ειναι αυτο...

Αναβαθμιζω ΠΑΝΤΑ τους drivers των καρτων μου και δεν μου εχει ξανασυμβει κατι τετοιο...

Πριν κανω οτιδηποτε, περιμενω τις γνωμες σας

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πως έκανες το Update στους drivers?

Ο τρόπος που χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό και δεν έχω κανένα πρόβλημα είναι ο εξής:

-1ο βήμα: Αφαίρεση από Add/Remove ότι αφορά σε ΑΤΙ (δηλ. Ati drivers, Ati Uninstall Utility και Ati Catalyst Control Center)

-2ο βήμα: Επανεκκίνηση σε safe mode και εγκατάσταση Driver Cleaner Pro 1.5 or newer. Μέσα από το πρόγραμμα αφαιρείς ότι υπάρχει σε ΑΤΙ και κάνεις επανεκκίνηση

-3ο βήμα (τελευταίο): Μπαίνεις σε κανονική λειτουργία και κάνεις εγκατάσταση τον καινούργιο driver (7.9 κατά προτίμηση).

Καλή επιτυχία. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

από το πρόγραμμα αφαιρείς ότι υπάρχει σε ΑΤΙ και κάνεις επανεκκίνηση

-3ο βήμα (τελευταίο): Μπαίνεις σε κανονική λειτουργία και κάνεις εγκατάσταση τον καινούργιο driver (7.9 κατά προτίμηση).

Καλή επιτυχία. Ελπίζω να βοήθησα.

Θα το δοκιμασω. σε ευχαριστω εκ των προτερων...:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται καπως περιεργο να μην καθονται καλα οι drivers μετα απο clean install.Αν και παλι δεν σου παιξουν οι 7.9,βαλε αυτους που παιζουν και αφου τελειωσει η εγκατασταση και βρει την καρτα περνα απο πανω τους τελευταιους.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω πραγματικα απορω. Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο, παντα αναβαθμιζα χωρις προβληματα τους drivers.

Υποπτευομαι οτι "φταιει" η προσφατη αλλαγη της m/b απο ASUS P5W DH DELUXE σε GIGABYTE P35 DS4 λογω -ασχετων με αυτο - προβληματων (μεγαλη και πονεμενη ιστορια!!!)

Απο τοτε αρχισαν τα προβληματα...

Θα προσπαθησω να κανω ενα ακομα clean install με τον τροπο που αναφερει ο φιλος πιο πανω και βλεπουμε...

(ασε που σκεφτομαι την 8800gtx, οποτε.....!!!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Δειτε την φωτο (ειναι χαλια, αναψε φλας και τα εσκισε ολα, παντως κατι φαινεται...) :D :D :D

:046:

Πρώτη φορά βλέπω τέτοια οθόνη μετά από... χμμμ... 12 χρόνια... Τότε που είχα μια κάρτα γραφικών(ο θεός να την κάνει) με 512ΚΒ(!!!) μνήμη... rofl και πάλι...

ΥΓ: Καλά ξεμπερδέματα ;)

Link to comment
Share on other sites

:046:

Πρώτη φορά βλέπω τέτοια οθόνη μετά από... χμμμ... 12 χρόνια... Τότε που είχα μια κάρτα γραφικών(ο θεός να την κάνει) με 512ΚΒ(!!!) μνήμη... rofl και πάλι...

ΥΓ: Καλά ξεμπερδέματα ;)

Εχω μια τετεια sony απο το 98 ..σκυλι..δεν εσβισε ποτε δουλευε 24/7 χωρις screen saver τκλ ..πρσφατα κατέβηκε στο υπογειο για ρολο αναπληροματικου:033: )

Link to comment
Share on other sites

:046:

Πρώτη φορά βλέπω τέτοια οθόνη μετά από... χμμμ... 12 χρόνια... Τότε που είχα μια κάρτα γραφικών(ο θεός να την κάνει) με 512ΚΒ(!!!) μνήμη... rofl και πάλι...

ΥΓ: Καλά ξεμπερδέματα ;)

Οχι μονο δεν με βοηθησες καθολου, αλλα με εκανες και ρομπα ξεκουμπωτη...!!!:022: :022: :022:

Πως τολμας και μιλας ετσι για την οθονουλα μου???:021: :021: :021: :021: :021:

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ???????????

Και μια και σε γυρισα τοσο πισω, για κοιτα και αυτο:

ljwf2tguyhxdylztmjnz.jpg

Αυτο ποσο πισω σε παει???!!!???!!!???!!!

Περα απο την πλακα, η οθονη που σε γυρισε τοσα χρονια πισω ειναι μια 17αρα SONY 200ES

2dz1nkenizjgzjzzyyz3.jpg

και με αυτη εχω δει ολα μου τα pc απο το καλοκαιρι του 1997 μεχρι σημερα. Αν δεις σε αλλο μου thread, εχω ψαχτει αρκετα για αγορα tft, αλλα οι απαντησεις με απογοητευσαν (σχετικα με την ποιοτητα απεικονισης μιλαω. Ολοι θεωρουν οτι η καλυτερη tft δεν φτανει μια καλη crt με τιποτα. Εσυ τι λες???)

Στειλε pm αν θελεις να μην φορτωνουμε αλλο το thread...

Τα λεμε...

Link to comment
Share on other sites

Δικό σου είναι το thread ό,τι θες το κάνεις! :p

Και εγώ είχα αμφιβολίες όσον αφορά τις TFT, αλλά αυτή τη στιγμή είμαι υπερευχαριστημένος από την δικιά μου, αν εξαιρέσεις το μοναδικό ελάττωμα του μάυρου χρώματος. Σε πολύ σκούρες σκηνές μιας ταινίας για παράδειγμα, η εικόνα μοιάζει λίγο να τείνει προς το αρνητικό του. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω καλύτερα. Νομίζω ότι οι περισσότερες TFT το έχουν αυτό, αν και κάτι είχε πάρει το μάτι μου για τεχνολογία μιας εταιρίας που υποθετικά το διόρθωνε αυτό. Γενικά πάντως είμαι υπέρ των TFT. Το άλλο που μπορεί να σε ενοχλεί σε μια TFT είναι η εικόνα σε μη native ανάλυση, όπου "θολώνει", αν και αυτό είναι σχετικά δύσκολο αντιληπτό σε παιχνίδια όπου μπορεί να θες να χαμηλώσεις την ανάλυση(για να παίζει με την κάρτα σου). Αυτά από μένα, ελπίζω να βοήθησα. Παρ'όλα αυτά, μπορείς πάντα να πεταχτείς σε ένα κατάστημα υπολογιστών και να δεις από κοντά την απόδοση τους.

Edit: Μόλις κατάλαβα ότι είμαι βλάκας. Εγώ μίλαγα για την κάρτα γραφικών εξ αρχής και παρά την απάντηση του MUL συνέχισα το βιολί μου. Αλλά τι περιμένεις με 3 ώρες ύπνο τις τελευταίες 36 ώρες...

Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα τρεχω με τους 7.8 στιν Sapphire x1950GT 256MB και ολα δουλευουν ρολοι. Με 7.5,7.6,7.7 ειχα παρομοια προβληματα! Τους 7.9 δεν τους εχω δοκιμασει ακομα αλλα μαλλον θα περιμενω μιας και αυτοι εχουν προβληματα απ'οτι ακουω!

Μπραβο στην AMD/ATI που και παλι δεν μπορουν να φτιαξουν κατι χωρις bugs!!!

Link to comment
Share on other sites

Πως έκανες το Update στους drivers?

Ο τρόπος που χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό και δεν έχω κανένα πρόβλημα είναι ο εξής:

-1ο βήμα: Αφαίρεση από Add/Remove ότι αφορά σε ΑΤΙ (δηλ. Ati drivers, Ati Uninstall Utility και Ati Catalyst Control Center)

-2ο βήμα: Επανεκκίνηση σε safe mode και εγκατάσταση Driver Cleaner Pro 1.5 or newer. Μέσα από το πρόγραμμα αφαιρείς ότι υπάρχει σε ΑΤΙ και κάνεις επανεκκίνηση

-3ο βήμα (τελευταίο): Μπαίνεις σε κανονική λειτουργία και κάνεις εγκατάσταση τον καινούργιο driver (7.9 κατά προτίμηση).

Καλή επιτυχία. Ελπίζω να βοήθησα.

Εγώ πάντως εδώ και πολλές εκδόσεις πάω από το Add/Remove Programs και απλά κάνω uninstall το Ati Uninstall Utility (που απ' ό,τι έχω διαβάσει η δουλειά του είναι να βγάζει ότι έχει σχέση με ATI).

Reboot και μετά εγκατάσταση του καινούργιου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως εδώ και πολλές εκδόσεις πάω από το Add/Remove Programs και απλά κάνω uninstall το Ati Uninstall Utility (που απ' ό,τι έχω διαβάσει η δουλειά του είναι να βγάζει ότι έχει σχέση με ATI).

Reboot και μετά εγκατάσταση του καινούργιου.

Μπορεί να έχεις δίκιο αλλά επειδή ήμουν παλαιότερα παθών (περίπου το 2000) με κάρτα της ΑΤΙ και τους οδηγούς τις που με οδήγησαν σε φορματ, με ότι συνεπάγεται αυτό, ακολουθώντας τον τρόπο αυτό που περιγράφεις, γι'άυτο και χρησιμοποιώ τον τρόπο αυτόν που περιέγραψα 1 χρόνο τώρα και δεν μου έχει παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα. Ούτως ή άλλως όλοι γνωρίζουμε ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι να κάνεις μία δουλειά στους Η/Υ, απλά επιλέγεις τον ασφαλέστερο και καλύτερο τρόπο που ταιριάζει σε σένα.:001:

Respect

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Λοιπόν και εγώ με την Sapphire 1950 Pro AGP, έχω πρόβλημα με τους drivers.

Ότιδήποτε παιχνίδι βάλω με Direct X, δεν παίζει. Ακόμα και τα Direct 3D Test κάνει failed. Το WoW λέει World of warcraft is was unable to start up 3D acceleration, και όλα τα games με πετάνε στο desktop.

Με τους drivers της Sapphire παίζει μόνο.

Ακολούθησα όλες τις παραπάνω συμβουλές αλλά κανένα αποτέλεσμα.

Καμιά ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα οτι drivers για AGP ΑΤι μεχρι τους 7.7 η 7.6,λογω Bug.

Το UT3 το δοκιμασε κανεις με ποιους ΑΤι drivers παιζει,δεν θελω να αποχωριστω τους 5.13 αν δεν ειναι κατι σιγουρο,βαριεμαι τις δοκιμες.

Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα οτι drivers για AGP ΑΤι μεχρι τους 7.7 η 7.6,λογω Bug.

Ω δηλαδή δεν έχω λύση ?

Οι Omega drivers λέτε να βοηθήσουν ? Είναι σπαστικό να μην μπορείς να αναβαθμίσεις τους drivers. Καμιά άλλη ιδέα αν υπάρχει ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.