Jump to content



2TB Μετα τι????


zillakarpen

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και παλι και ευχαριστω προκαταβολικα οσους απαντησουν στο θεμα που ακολουθει.

Οπως ολοι μας ετσι και γω με τις γρηγορες συνδεσεις και τα καλα που προσφερουν εχω φτασει στο σημειο αυτη τη στιγμη να εχω γυρω στα 2ΤΒ δεδομενα(2 εξωτερικοι με 1ΤΒ και 500G και το laptop 400g με αποτελεσμα να υπαρχει ενα ψιλομπερδεμα οσων αφορα την ευκολια διαχειρησης τους...εν οψη μαλιστα και ενος extra ακομα δισκου .Οποτε αν τυχον υπαρχουν λυσεις με cases(Racks λεγονται?) οπου θα εχω τη δυνατοτητα να τοποθετω δισκους SATA ας πουμε μεσα και να μπορω οποιαδηποτε στιγμη να εχω προσβαση σε ολα τα αρχεια μου χωρις βαλε βγαλε καλωδια θα ηταν κατι το ιδανικο.Το μεγεθος και η τυχον βαβουρα που θα προκαλειτε δεν θελω να υπερβαινει τα ορια μιας κρεβατοκαμαρας καθως δεν θελω να χωρισω με τη γυναικα μου(ακομα lol ).

Αν εχει κανεις υποψιν κατι ας μου υποδειξει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και παλι και ευχαριστω προκαταβολικα οσους απαντησουν στο θεμα που ακολουθει.

Οπως ολοι μας ετσι και γω με τις γρηγορες συνδεσεις και τα καλα που προσφερουν εχω φτασει στο σημειο αυτη τη στιγμη να εχω γυρω στα 2ΤΒ δεδομενα(2 εξωτερικοι με 1ΤΒ και 500G και το laptop 400g με αποτελεσμα να υπαρχει ενα ψιλομπερδεμα οσων αφορα την ευκολια διαχειρησης τους...εν οψη μαλιστα και ενος extra ακομα δισκου .Οποτε αν τυχον υπαρχουν λυσεις με cases(Racks λεγονται?) οπου θα εχω τη δυνατοτητα να τοποθετω δισκους SATA ας πουμε μεσα και να μπορω οποιαδηποτε στιγμη να εχω προσβαση σε ολα τα αρχεια μου χωρις βαλε βγαλε καλωδια θα ηταν κατι το ιδανικο.Το μεγεθος και η τυχον βαβουρα που θα προκαλειτε δεν θελω να υπερβαινει τα ορια μιας κρεβατοκαμαρας καθως δεν θελω να χωρισω με τη γυναικα μου(ακομα lol ).

Αν εχει κανεις υποψιν κατι ας μου υποδειξει.

Από κουτί θες κάτι σε CM Stacker από αυτά που μου λες έτσι ώστε να έχεις όσους δίσκους θες..

Το θέμα ειναι να βρεις μια μητρική που δε νομίζω να υπάρχει..

Edit

Τι πέταξα τώρα, cm stacker έχεις.

Άρα μπορείς να πάρεις κάποια λύση όπως το drobo

http://www.drobo.com/

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτό εδώ στο Ellada ???

Μέσω internet Σίγουρα.

Το καλό είναι ότι κάνει ότι raid θες και τον ελεύθερό του χρόνο τον περνάει αρχιοθετώντας.

εμενα γιατι μου μοιαζει με αλλο ενα NAS ?

Αν είναι αυτό που νομίζω αυτό το Nas, τότε ναι όντως υπάρχουν κ άλλα παρόμοια. Απλά για αυτό είχε πέσει πολύ συζήτηση και μου έμεινε.

Link to comment
Share on other sites

Τριχες με αυτα τα λεφτα (και με ακομα λιγοτερα δηλαδη) φτιαχνει καποιος ενα πολυ πιο δυνατο pc που παιρνει αναριθμητους δισκους και θα κανει οτι γουσταρει οπως γουσταρει.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω μολις ερωτευτηκα το DROBO αλλα..........η ολη φασαρια με τα τελωνεια δεν μου ακουγετε και καλα στο τελος.Μονο USA,CANADA παιζει....Καποτε ειχα παρει απο e-Bay εναν επεξεργαστη απο Αμερικη και ηρτηε μετα απο 3 μηνες.Ελεος δλδ.Γενικα παντως μια τετοια λυση σκεφτομουνα και γω.η Ιδεα ενος 2ο υπολογιστη δεν μου αρεσει και λογω χωρου κυριως.

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το κουτι αλλα πανακριβω, εγω ειχα δει ενα τετοιο κουτι το κουβαλουσε ενα παιδι στην θεσσαλονικη στο τει αλλα δεν των ρωτησα απο που και ποσο το

πηρε

η κανε αυτο που λεει τωρα ο διπλανος μου παρε 4-5 κουτια για εξωτερικα συνδεσα τα με ενα usb hub και κολησε τα μεταξυ τους α μην ξεχασεις και ενα πολυμπριζο :S:S

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη χωρητικότητα -> Ασφάλεια -> RAID 5

Αν θες ταχύτητες ανάγνωσης σοβαρές + εγγραφής της προκοπής (aka >10 ΜB/s) ξεχνάς τα NAS και πας ή σε serverακι με onboard raid 5 (πχ intel ich9r με μέχρι και 6 δίσκους), όπου και πάλι όμως η ταχύτητα εγγραφής άντε να πάει στα 20+ MB/s ή κάνεις το σοβαρό βήμα και βάζεις έναν hardware raid 5 controller με κόστος της ταξης των 400 € και τελείωσες.

Έχοντας περάσει όλα τα στάδια κατέληξα στο τελευταίο και ησύχασα (6 x 750 raid 5 στον Promise 8350).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις αλλα απο τη μερια μου βλεπω πιο βολικο το Drobo μιας και εχς ηδη εναν δισκο SATA 2TB .Αυτες τις μερες θα ανεβει και ενας γνωστος μου Αμερικη οποτε θα κανει και το κονε για να το παρουμε, μιας και δεν παιζει online παραγγελια .Οταν μου ερθει θα ποσταρω ξανα με review.

Thanx και παλι οσους απαντησαν

ΥΓ.Πως διορθωνετε η ματσακωνια που εχω κανει περνοντας http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=826&product=957860&tab=specs το οποιο δεν εχει drivers για Vista ακομα (Ελεος δλδ ρε Western Digital).

Link to comment
Share on other sites

Παιδες θα μπορουσε κανεις να μου απαντησει αν τυχον μπορει να δουλεψει το Drobo εδω στην Ελλαδα με βαση τη διαφορα που εχουμε στα VOLTS.Εδω εχω τα specs απο το site http://www.drobo.com/products_drobo_specifications.aspx#products_nav

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.