Jump to content



Bοήθεια για να στήσω ένα οικονομικό pc


eftihios

Recommended Posts

Θα ήθελα μια βοήθεια για να στήσω ένα οικονομικό pc 850ευρω (tower+οθόνη) .

Η χρήση του λίγο απ` όλα παιχνίδια δουλείες γραφείου και ιντερνετ.

Ξέρω ότι με αυτό το ποσό δεν μπορώ να έχω πολλές απαιτήσεις μα το μόνο που θα ήθελα η κάρτα γραφικών να έχει video in επειδή θέλω να κάνω dvd κάτι παλιές βιντεοκασέτες που έχω

Μπήκα στο πλαίσιο να δω τη παίζει μια και από κει λέω να το πάρω και σας παραθέτω μια σύνθεση

Case: Chieftec Giga GH-01BW-OP Black

Tτροφοδοτικό OCZ 600W StealthXStream

CPU : INTEL E6750

Mobo: ASUS P5K

RAM : CRUCIAL 2X1GB 800MHZ

H.D. : W.D. 120GB 7200RPM SATA2

VGA : MSI 7900 GS 512MB

DVD RW : NEC AD7173 Labelflash (Bulk) – Black

ΟΘΟΝΗ SAMSUNG SM940N

Σύνολο 868 Ε

Επειδή οι γνώσεις μου περί υπολογιστών είναι περιορισμένες θα ήθελα να ρωτήσω αν η συγκεκριμένη κάρτα γραφικών έχει video in και αν γενικά υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας με αυτά που έχω επιλέξει. Οποιαδήποτε πρόταση η αλλαγή δεκτή

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την κατηγορία τιμής θα διάλεγα AMD πλατφόρμα

πχ Athlon 64 X2 (sAM2) 5200 (2.6GHz)/2x1mb 105€

ASUS M2N-SLI DELUXE 104€

και αυτό για να πάρεις οπωσδήποτε μεγαλύτερο δίσκο τουλάχιστον 320GB.

Link to comment
Share on other sites

Για μια σύνθεση που πήρε ένας φίλος σήμερα από Μultirama :

Case: Akasa AK ZEN 01-BK

Psu: HIPER 580W

CPU: C2 QUAD Q6600 2.4GHz 8MB

RAM: 2x1GB Twinmos 800άρες

M/B: GIGABYTE GA-P35C-DS3R DDRIII

H.D.: WD 160GB SATA2

VGA : POV GF8600GT 256MB PCX

DVD-RW: SONY-NEC OPTIARC DL AD-7173S SATA

Επιπλέον εσωτερικό Card reader.

Για όλα αυτά έδωσε γύρω στα 870ε με το Φ.Π.Α χωρίς οθόνη βέβαια.

Εσύ μπορείς να βάλεις κανέναν C2D 6550 στα 1333 και να δώσεις και κανα 100άρικο ακόμα δηλαδή γύρω στα 950 και για την οθόνη.

Θα είσαι άνετος και στα παιχνίδια.

Για το video in θα πρέπει να πας σε κάποια κάρτα TV.

Σου συνιστώ να πάρεις Leadtek.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το κουτί και το τροφοδοτικό είναι υπερβολικά καλά (και ακριβά) για αυτή την κατηγορία τιμής. Εγώ θα έπαιρνα κάτι πιο φτηνό (όχι όμως και φτηνιάρικο) και με τη διαφορά θα έβαζα ένα μεγαλύτερο δίσκο (τουλάχιστον 320GB όπως είπε και ο φίλος, αν και με το video-editing και αυτός μάλλον θα γεμίσει γρήγορα). Επίσης και η 800MHz μνήμη μου φαίνεται υπερβολική, η 667MHz είναι αρκετά φθηνότερη και η διαφορά στις επιδόσεις ελάχιστη.

Η επιλογή πλατφόρμας AMD είναι άλλη μια καλή επιλογή, σε αυτά τα λεφτά θα διάλεγα και εγώ AMD, αλλά δε μπορώ να είμαι κατηγορηματικός όταν το προτείνω σε άλλο.

Ακόμη θα πρότεινα η αγορά να γίνει από e-shop, έχει μεγαλύτερη ποικιλία και συνήθως καλύτερες τιμές.

Video In έχουν ελάχιστες κάρτες γραφικών (εγώ τουλάχιστον δε θυμάμαι καμιά σύγχρονη που να έχει), οπότε η λύση της ξεχωριστής κάρτας είναι μάλλον μονόδρομος. Πάντως η κάρτα γραφικών που διάλεξες σε αυτή την τιμή είναι εξαιρετική επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το κουτί και το τροφοδοτικό είναι υπερβολικά καλά (και ακριβά) για αυτή την κατηγορία τιμής. Εγώ θα έπαιρνα κάτι πιο φτηνό (όχι όμως και φτηνιάρικο) και με τη διαφορά θα έβαζα ένα μεγαλύτερο δίσκο (τουλάχιστον 320GB όπως είπε και ο φίλος, αν και με το video-editing και αυτός μάλλον θα γεμίσει γρήγορα). Επίσης και η 800MHz μνήμη μου φαίνεται υπερβολική, η 667MHz είναι αρκετά φθηνότερη και η διαφορά στις επιδόσεις ελάχιστη.

Η επιλογή πλατφόρμας AMD είναι άλλη μια καλή επιλογή, σε αυτά τα λεφτά θα διάλεγα και εγώ AMD, αλλά δε μπορώ να είμαι κατηγορηματικός όταν το προτείνω σε άλλο.

Ακόμη θα πρότεινα η αγορά να γίνει από e-shop, έχει μεγαλύτερη ποικιλία και συνήθως καλύτερες τιμές.

Video In έχουν ελάχιστες κάρτες γραφικών (εγώ τουλάχιστον δε θυμάμαι καμιά σύγχρονη που να έχει), οπότε η λύση της ξεχωριστής κάρτας είναι μάλλον μονόδρομος. Πάντως η κάρτα γραφικών που διάλεξες σε αυτή την τιμή είναι εξαιρετική επιλογή.

Nα λοιπόν μια καινούρια σύνθεση με τις αλλαγές που προτείνατε.

Τι λέτε για αυτό

Case: Chieftec Giga GH-01BW-OP Black

Tτροφοδοτικό Forton 650W Active PFC

CPU amd Athlon 64 X2 (sAM2) 5600 (2.8GHz)/2x1mb

Mobo: ASUS M2NPV-VM (sAM2, DDR2, VGA)

RAM : CRUCIAL Ram 2GB Kit DDR2 667

H.D. : W.D. 320GB 7200RPM SATA2

VGA : MSI 7900 GS 512MB

DVD RW : NEC AD7173 Labelflash (Bulk) – Black

ΟΘΟΝΗ SAMSUNG SM940N

KAΡΤΑ TV PINNACLEPCTV 310i

Σύνολο 835 Ε

Link to comment
Share on other sites

Η M/B που διάλεξες συνιστάται σε pc γραφείου που δεν έχουν πολλές απαιτήσεις. Θα σου περιορίζει σίγουρα το σύστημα που μπορεί να πάει πολύ καλά. Δες στο eshop μιας που το Πλαίσιο ξέμεινε από mobos.

Link to comment
Share on other sites

Η M/B που διάλεξες συνιστάται σε pc γραφείου που δεν έχουν πολλές απαιτήσεις. Θα σου περιορίζει σίγουρα το σύστημα που μπορεί να πάει πολύ καλά. Δες στο eshop μιας που το Πλαίσιο ξέμεινε από mobos.

Για αυτη την μητρικη ASUS M2N4 SLI ( χωρις μεγαλη διαφορα τιμης) τι λες ?

Για την καρτα video καμια καλυτερη προταση ? Δεν μπορουσα να βρω Leadtek Την μονη που βρηκα είναι αυτή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807204

Case: Chieftec Giga GH-01BW-OP Black

Tτροφοδοτικό Forton 650W Active PFC

CPU amd Athlon 64 X2 (sAM2) 5600 (2.8GHz)/2x1mb

Mobo: ASUS M2N4 SLI

RAM : CRUCIAL Ram 2GB Kit DDR2 667

H.D. : W.D. 320GB 7200RPM SATA2

VGA : MSI 7900 GS 512MB

DVD RW : NEC AD7173 Labelflash (Bulk) – Black

ΟΘΟΝΗ SAMSUNG SM940N

KAΡΤΑ TV PINNACLEPCTV 310i

Link to comment
Share on other sites

Μην τσιγκουνευτείς ούτε € στην μητρική γιατί θα το πληρώσεις αργότερα. κατευθείαν στην http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522463

o.k. οτι πεις

Σε ευχαριστώ πολύ για το χροωο σου και τη βοήθεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.