Jump to content



Δεν παει βημα..στα win..C2D@:(


Nos-Dio1442169068

Recommended Posts

Βρε παιδιά, σε κάποια πράγματα που σχετίζονται κυρίως με διαμεταγωγή δεδομένων από και προς την RAM, ο AMD συνεχίζει να παραμένει ταχύτερος. Να διευκρινίσω ότι δεν μιλάω για το bandwidth κυρίως, αλλά για το latency.

Μπορεί σε καθαρά επεξεργαστική ισχύ ο αντίστοιχος intel να υπερτερεί, αλλά κάθε επεξεργαστής έχει τα υπέρ και τα κατά του. Γιατί νομίζετε ετοιμάζει το CSI η intel; Αφού τα ξέρουν και οι ίδιοι ότι σε αυτό τον τομέα είναι πιο πίσω...

Δεν είναι δα και μυστικό.

Φιλικά...

Δεν αντιλεγει κανενας, αλλα τα προβληματα του φιλου ουδεμια σχεση εχουν με το fsb + το Latency.

Ας είναι καλά τα windows με τα χίλια δύο προβληματα. Κάνουν έναν σούπερ σύστημα να σέρνεται! Προφαανώς θα έχει βαρύνει το λειτουργικό

spam, κακιστου ειδους μαλιστα.

Το παιδι εχει ηδη αναφερει οτι εχει κανει 1586 εγκαταστασεις και δεν εχει βαλει extra προγραμματα γιατι επειμενετε να διαφημιζετε Linux + amd?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

γιατι μερικοι σχετιζουν τη ταχυτητα της CPU με την εκκινηση που εχει το πισι στο λειτουργικο-ακομα προσπαθω να καταλαβω.

σε εφαρμογες καταλαβαινεις διαφορες πρωτίστως.Ειτε ειναι παιχνιδια ,είτε ειναι video εncoding..

ας βαλουμε ολοι τοτε win 95 να ανοίγουν αμεσως..

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα βρεθηκε και οφειλεται στην onboard καρτα δικτυου της realtek .

Μενει τωρα να λυθει ...

Ω ναι...ο εν λογω κυριος(Γιατρος) πεταξε την ιδεα...THX(και γενικοτερα ολους)

Μολις την απενεργοποιω απο το BIOS σε 8 μπαρες βλεπω τα παραθυρα και παει μια χαρα(μου πεταει κατευθειαν το msn,κλπ)\

Ολα αυτα με τον maxtor,λογικα παντα ο seagate θα εχει και καλυτερη αποδοση.Κατσε να τρεξω ενα Hdtach...

ΑΓΟΡΙΝΑΣ...ο maxtor,παλικαρι... :021:

post-155-1442174747,6688_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν δωσεις καρφωτη Ip δε θα στο κανει αυτο.

Μου το κανει

1) με καρφωτη ip

2)Με ξεκαρφωτη ip

3)Με το router

4)Χωρις το router

5)Με τους τελευταιους drivers απο realtek.

H asus μενει αλλιως καταργειται η εν λογω lan

Link to comment
Share on other sites

Αν το router έχει Wi-Fi μπορείς να καταργήσεις την onboard κάρτα δικτύου και να την αντικαταστήσεις με κάποιο USB Wi-Fi Dongle (αν έχεις βέβαια ελεύθερη PCI μπορείς απλά να βάλεις μια PCI LAN card.

Link to comment
Share on other sites

Να πώ εδώ(μιας και το 'φερε η κουβέντα) ότι η αργή εκκίνηση σε Windows οφείλεται ΚΑΙ στα CD/DVD Roms που έχουμε.......Το καθένα απ'αυτά έχει και την καθυστέρησή του.....:)

Βγάλτα από πάνω για μια δοκιμή (άσε μόνο τον/τους σκληρούς δίσκους), κάνε κάνα-δυό reboots και ξαναδές τώρα για πότε φορτώνουν τα Windows......;)

Link to comment
Share on other sites

Ειπα οτι εκανα την βλακεια να εχω βαλει cd/dvd μεσα στα οπτικα και προσπαθουσα να ανοιξω το my computer...λογικο ειναι να αργει αφου διαβαζει τα cd/dvd πρωτα.Ο hipro καταλαβα οτι εννοει να τα βγαλεις τελειως απο το ρευμα.Θα το κανω για δοκιμη αλλα ρεαλιστικα δεν εχει εφαρογη σε καθημερινη χρηση.

Το προβλημα δειχνει να διορθωθηκε με τους τελευταιους drivers της asus!!

Εβαλα office,nero,dvd decrypt-shrink,any dvd και γενικοτερα το φορτωσα πιο πολυ και με selective startup(λογικο αυτο αλλιως δεν γινεται..) παει καλα.Δηλαδη χθες ηταν ελαχιστα πιο γρηγορο.Πλεον 5 μπαρες να αναβοσβησει το kb..10 μπαρες να φορτωσει.Πιστευω η κατασταση θα βελτιωθει κατα 30% με τον seagate που προφανως ειναι πιο γρηγορος δισκος.

Link to comment
Share on other sites

Ειπα οτι εκανα την βλακεια να εχω βαλει cd/dvd μεσα στα οπτικα και προσπαθουσα να ανοιξω το my computer...λογικο ειναι να αργει αφου διαβαζει τα cd/dvd πρωτα.Ο hipro καταλαβα οτι εννοει να τα βγαλεις τελειως απο το ρευμα.Θα το κανω για δοκιμη αλλα ρεαλιστικα δεν εχει εφαρογη σε καθημερινη χρηση.

Το προβλημα δειχνει να διορθωθηκε με τους τελευταιους drivers της asus!!

Εβαλα office,nero,dvd decrypt-shrink,any dvd και γενικοτερα το φορτωσα πιο πολυ και με selective startup(λογικο αυτο αλλιως δεν γινεται..) παει καλα.Δηλαδη χθες ηταν ελαχιστα πιο γρηγορο.Πλεον 5 μπαρες να αναβοσβησει το kb..10 μπαρες να φορτωσει.Πιστευω η κατασταση θα βελτιωθει κατα 30% με τον seagate που προφανως ειναι πιο γρηγορος δισκος.

Να του βγάλεις ΚΑΙ το φις της τροφοδοσίας ΑΛΛΑ ΚΑΙ απ'την καλωδιοταινία που συνδέεται....:001:

Αυτό το λέω γιατί ΑΝ δοκιμάσεις δυό-τρία διαφορετικά DVD-Roms, θα δείς και διαφορετικό χρόνο.....:)

Υ.Γ. Καθυστέρηση στην εκκίνηση δημιουργούν ΚΑΙ οι drivers της κάρτας γραφικών.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Mου έκανε εντύπωση που περίμενες 30% από το δίσκο...

Δε μου λες, με τις υπηρεσίες που τρέχουν από μόνες τους έχεις παίξει καθόλου? Σε νορμάλ εγκατάσταση απενεργοποιώ πάντα 5-6 και βάζω στο μη αυτόματο καμιά δεκαριά

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα με LAN pci αλλα παλι τα ιδια..WiFi δεν εχω και ουτε θα αποκτησω.

Μηπως να κανω ΡΜΑ τον δισκο..οντως 30% δεν εχει με τιποτα.

Γενικα καρφωθηκα με την μητρικη...θα προσπαθησω να την αλλαξω.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα με LAN pci αλλα παλι τα ιδια..WiFi δεν εχω και ουτε θα αποκτησω.

Μηπως να κανω ΡΜΑ τον δισκο..οντως 30% δεν εχει με τιποτα.

Γενικα καρφωθηκα με την μητρικη...θα προσπαθησω να την αλλαξω.

Ουτε με router εκτος πριζας παιζει διαφορετικα με την PCI ???

Link to comment
Share on other sites

Με router εκτος τωρα που το δοκιμασα παιζει Οκ με την pci..το router το ξερεις πως θα αλλαχτει συντομα.Η pci που εχει τωρα ειναι και αυτη realtek αλλλα 10/100 και την αναγνωριζουν μονα τους τα παραθυρα.Αυτο απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου ειναι καλο..οτι δεν θελουν driver δηλαδη.Τωρα τι να πω...να την rmiασω καλου κακου...

Link to comment
Share on other sites

Πολύς κόπος μου φαίνεται το RMA. Αφού θα αλλάξεις το router περίμενε να δεις πως θα συμπεριφέρεται με το καινούριο. Αν και πάλι έχεις ... πρόβλημα, άλλαξε τη μητρική.

Για μένα τουλάχιστον η αλλαγή μητρικής είναι η έσχατη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.