Jump to content



Υδροψυξη.. Αξιζει?


graphist83

Recommended Posts

Καλησπερα

εψαξα διεξοδικα για να βρω απαντησεις αλλα δεν...

Εχω ενα συστημα P4 3,2Ghz πανω σε MSI 865pe fisr, VGA MSI 4800 GT με 2 σκληρους sata.

Εως τωρα χρησιμοποιω για την cpu (default clock) arctic freezer 4 ενα 80αρι για πισω, ενεργο συστημα για το chipset ενω η vga εχει δικο της εξειδικευμενο συστημα ψυξης. Τα επιπεδα θορυβου ειναι σχετικα χαμηλα αλλα τα καλοκαιρια με κλειστο κουτι το συστημα βραζει...Ειδικα η καρτα γραφικων που ειναι overclocked απο την MSI.

Σκέφτηκα μιας και τα κιτ υδροψυξης εχουν πεσει σε τιμες εαν αξιζε να βαλω ενα?? Για να κλεισω το κουτι να ησυχάσω.

1. Αλλα απο επιπεδα θορυβου ειναι οντως χαμηλοτερα?

2. Η αντλια δεν κανει θορυβο?

3. Θα πρεπει να φοβαμαι μετα απο κανα χρονο μηπως μετατραπει το pc σε ενυδριο?

4. Εσεις που τα ξερετε καλα μπορειτε να μου προτεινετε ενα κιτ μεχρι 120 ευρω ειτε ετοιμο ειτε επιλογες δικες σας? Κατα βαση αξιοπιστες και αποδοτικες.Να προσθεσω οτι το συστημα θα λειτουργει σε default συχνοτητα.

Ευχαριστω προκαταβολικα αναμενω τα φωτα σας.

Σας παραθετω και 1 φωτο απο το συστημα και αλλη μια απο τη καρτα για να καταλαβετε ποια ειναι.

post-4716-1442174748,102_thumb.jpg

post-4716-1442174748,1846_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ σημαντικό είναι ότι την υδρόψυξη την αγοράζεις μια φορά και την κρατάς για πάντα, καλύτερα να πάρεις μια αποδοτική με 250+ Ε παρά μια οικονομική(ειδικά αν θες και overclock). Η αντλία έχει επίπεδα ρύθμισης στροφών, οπότε το ρυθμίζεις στο ποιο χαμηλό αν θες ησυχία. Πληροφοριακά η αντλία που σου περιγράφω την είχα πάρει 70E από Πλαίσιο, είναι η Laing D5-Pump 12V D5-Vario 1/2'', έχει 5 επίπεδα ταχύτητας και μέγιστη ισχύ 1500L/h.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που μου δίνεται η ευκαιρία να σε βοηθήσω, όπως με βοήθησες και εσύ για την LCD.:001:

Λοιπόν στο θέμα μας.

Καταρχήν καλό είναι να ρίξεις 1 ματιά στα αρκετά topic που ασχολούνται με το θέμα.

Θα καταλάβεις τότε, ότι κανείς δε μετανιώνει που περνάει στην υδρόψυξη από την κλασική ψύξη.

Η καλύτερη λύση είναι το χειροποίητο σύστημα (απλά διαλέγεις τα κομμάτια και τα ενώνεις μόνος σου).Έρχεται αρκετά πιο οικονομικά και σχεδόν πάντα το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.

Σχετικά με τις ερωτήσεις σου:

1.Τα επίπεδα θορύβου είναι πάντα πολύ χαμηλά.Τώρα βέβαια αν έχεις ήδη βάλει σε όλο το pc silent fans, τότε ίσως να είναι κοντά στο θόρυβο.

2.Η αντλία για το αν θα κάνει θόρυβο, εξαρτάται βασικά από το μοντέλο και το αν θα ακουμπάει σε τοιχώματα ή όχι.Βασικά είναι και θέμα συνήθειας.Εγώ θέλω λίγο να την ακούω, για να καταλαβαίνω πώς δουλεύει κιόλας.Έχω βέβαια το άγχος μη γίνει καμιά στραβή και σταματήσει κάποτε!:033:

3.Αν τα έχεις σφίξει όλα σωστά και αφου έχεις κάνει 1 τεστ τις πρώτες μέρες για τυχόν διαροές, τότε σε γενικά πλαίσια δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

4.Εγώ με 120 είχα φτιάξει το δικό μου σύστημα με πολύ απλά υλικά.Αλλά μονο για ψύξη cpu.Δεν υπάρχιε περίπτωση στα ίδια χρήματα να βρεις και για cpu και για vga.

Αντλία προτείνω την κλασική Hydor L30 (καλύπτει 2 blocks χαλαρά) και block από 11.

Ψυγείο εγώ πήρα από κατάστημα ψυκτικών με 22€.Αν ψάξεις σε παλιότερα θέματα θα βρεις και φωτό κλπ.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι ειδήμων ακόμα επι του θέματος αλλα το ψάχνω και χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω έχω αγοράσει όλα τα parts για μια υδρόψυξη όπως ακριβώς την θέλεις φιλε,και για cpu και για vga.Δικη μου συμβουλή καλύτερα να ξεχάσεις τα 120 euro και όπως είπε και ο pokemon640 διπλασίασε το budget σου για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Μην πας σε έτοιμα συστήματα καλύτερα κομμάτι κομμάτι να στήσεις την υδρόψυξη σου,θα γλιτώσεις πολλά,και πάνω από όλα πολλές σκοτούρες και άγχος από το κεφάλι σου,και δεν νομίζω να υφίσταται ότι σε ένα χρόνο αντί για pc θα έχεις ενυδρείο.Μου λείπουνε ρακόρ για την υδρόψυξη και είδη έχω ξηλωθεί αρκετά.Έχω δώσει μέχρι τώρα γύρο στα 300+ euro.Ότι και να κανεις δες το,μελέτησε το και κύριος όπως προείπα δώσε χρήμα για όσο πιο αξιόπιστο εξοπλισμό για να μην τρεχεις.Με σωστές ενώσεις και ελεγχους όλα θα πάνε καλά,θα έχεις και τα επιθυμητά αποτελέσματα,λίγο προσοχή θέλει μονο

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ σημαντικό είναι ότι την υδρόψυξη την αγοράζεις μια φορά και την κρατάς για πάντα, καλύτερα να πάρεις μια αποδοτική με 250+ Ε παρά μια οικονομική(ειδικά αν θες και overclock). Η αντλία έχει επίπεδα ρύθμισης στροφών, οπότε το ρυθμίζεις στο ποιο χαμηλό αν θες ησυχία. Πληροφοριακά η αντλία που σου περιγράφω την είχα πάρει 70E από Πλαίσιο, είναι η Laing D5-Pump 12V D5-Vario 1/2'', έχει 5 επίπεδα ταχύτητας και μέγιστη ισχύ 1500L/h.

Ευχαριστω για τις άμεσες απαντησεις. Βασικα δεν θελω να δωσω τοσα λεφτα ειδικα για το θεμα τις ψυξης. Δεν ειναι οτι τα λυπαμαι αλλα το θεωρω ανουσιο απο την στιγμη που στο pc δεν προκειται να γινει overclock καθως καλυπτει τις αναγκες μου και σε αυτα τα επιπεδα λειτουργίας.

Χαίρομαι που μου δίνεται η ευκαιρία να σε βοηθήσω, όπως με βοήθησες και εσύ για την LCD.:001:

Ο καθενας ειναι ειδικος στο ειδος του..Με χαρα λοιπον θα ακουσω τις προτασεις σου.

Εψαξα τα topic αλλα δεν βρηκα συγκεκριμενες απαντησεις καθως δεν εχω ασχοληθει καθολου με το αντικειμενο..

Βασικα δεν ξερω εαν πρεπει να ψυξω και την καρτα. Αλλα εαν το θελησω κατα ποσο θα ανεβει το Budget?

Μπορω να χρησιμοποιησω το κιτ και για αλλο PC αμα κανω αναβαθμηση?

Ποια brand name να προτιμησω?

Τελος με ενδιαφερει να ξερω οτι θα κλεισω το καπακι του κουτιου και θα ησυχασω χωρις να βραζει ο τοπος εκει μεσα και να κολλαει συνεχεια.Θελω να πω οτι θα κανει πολυ καλυτερη δουλεια απο τα υπαρχοντα συστήματα ψυξης που εχω? (τα οποια θεωρω οτι ειναι απο τις πολυ καλες λυσεις στο χωρο τις αεροψυξης αν και παντα με καλυπταν οριακα,δεν ξερω γιατι επεσε η αποδοση τους, το pc ειναι καθαρο απο σκονη. Το μονο που εκανα ηταν να προσθεσω ενα σκληρο και να βαλω ενα psu με μικροτερο ανεμηστηρα μονο απο πισω του γιατι το αλλο καηκε)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι σίγουρα θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα.Και δεν θα έχεις ένα κουτί που θα θυμίζει κρανίου τόπος.Το αν θα κάνει η υδρόψυξη σου σε μελλοντικό pc προσωπικά πιστευω ότι είναι καθαρά θέμα socket όσο αφορά τα block,αν θα ταιριάζουν,εκτος και αν κρατήσεις τα ίδια (cpu & vga)

Link to comment
Share on other sites

Απο θερμοκρασία θα έχεις τρελά αποτελέσματα, θερμοκρασία δωματίου συγκεκριμένα, όσο για τα μελλοντικά upgrades το πολύ να αλλάξεις blocks, το κάθε block έχει 30-50-80Ε(ανάλογα το ειδός, CPU, vga, chipset). Τα blocks έχουν συγκεκριμένη συμβατότητα αλλά μπαίνουν σε πολλά sockets!(A/754/939/AM2/AM3 για AMD & 478/775 για Intel)

Την αντλία που ανέφερα έχε την ως standard για να μπορείς να ψύξεις όλο το σύστημα. Απο εκεί και πέρα Ψυγείο, σωλήνες, ράκορ μπορείς να βρείς κάτι ποιο οικονομικό όπως προανέφεραν άλλοι ποιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν ξερω εαν πρεπει να ψυξω και την καρτα. Αλλα εαν το θελησω κατα ποσο θα ανεβει το Budget?

Μπορω να χρησιμοποιησω το κιτ και για αλλο PC αμα κανω αναβαθμηση?

Ποια brand name να προτιμησω?

Τελος με ενδιαφερει να ξερω οτι θα κλεισω το καπακι του κουτιου και θα ησυχασω χωρις να βραζει ο τοπος εκει μεσα και να κολλαει συνεχεια.Θελω να πω οτι θα κανει πολυ καλυτερη δουλεια απο τα υπαρχοντα συστήματα ψυξης που εχω? (τα οποια θεωρω οτι ειναι απο τις πολυ καλες λυσεις στο χωρο τις αεροψυξης αν και παντα με καλυπταν οριακα,δεν ξερω γιατι επεσε η αποδοση τους, το pc ειναι καθαρο απο σκονη. Το μονο που εκανα ηταν να προσθεσω ενα σκληρο και να βαλω ενα psu με μικροτερο ανεμηστηρα μονο απο πισω του γιατι το αλλο καηκε)

Κοίτα εξαρτάται και το πώς το θές.

Εγώ ας πούμε που δε με νοιάζει για το κουτί να το μετακινώ και είχα και μπόλικο χώρο από πίσω, επέλεξα 1 τεράστιο ψυγείο για εξωτερική χρήση με αποτέλεσμα το ψυγείο και το τανκ με την αντλία να είναι έξω και μόνο 2 σωλήνες να μπαίνουν μέσα στο κουτί.

Έτσι γλύτωσα το πήξιμο στο εσωτερικό του κουτιού και πέτυχα πολύ καλά αποτελέσματα στη ψύξη.

Το να προσθέσεις τη vga στην ψύξη δεν είναι τίποτα.1 επιπλέον μπλοκ και μερικοί ακόμα σωλήνες.Αρκεί η αντλία που έχεις διαλέξει από την αρχή να είναι γερή.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως απο χωρο δεν εχω καθολου. Οτι μπει μεσα στο κουτι θα ειναι. Μπορω να κανω εξαιρεση με το ψυγειο.Αν και θα αλλαξω κουτι που να χωραει 120mm ανεμηστηρες.

Πολυ ωραια. Ας υποθεσουμε οτι θελω να ψυξω cpu & vga. Διαλεγω 2 block που να ταιραζουν.

Τι ψυγειο θελει? ενα 2πλο (2Χ120) κανει για να ψυξει και τα 2?

Tι αντλια χρειαζεται και για τα 2 (cpu, vga)? αρκουν τα 600 l/h? (εχω δει αυτη http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976865&product=926515&tab=marketing)

Τελος αμα προσθεσω και το chipset χαλαει το σχημα και ανεβαινουμε πολυ σε απαιτησεις? (αυτο σε αντιθετη περιπτωση δεν με καιει και τοσο μπορουμε να το εξαιρεσουμε).

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

@graphist83 λίγο ακριβή η αντλία, γιατί με λίγο ακόμα πας σε αυτή που αναφέρει ο GVC και είναι χ3 φορές ποιο γρήγορη και μπορείς να έχεις και cpu,vga,chipset+. Και στο Chipset αν βάλεις block θα απαλαγείς απο τον θόρυβο του μικρού fan.

Απο ψυγείο προτείνω το MAGICOOL Radiator 360 ST > http://www.computer-data.gr/

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως απο χωρο δεν εχω καθολου. Οτι μπει μεσα στο κουτι θα ειναι. Μπορω να κανω εξαιρεση με το ψυγειο.Αν και θα αλλαξω κουτι που να χωραει 120mm ανεμηστηρες.

Πολυ ωραια. Ας υποθεσουμε οτι θελω να ψυξω cpu & vga. Διαλεγω 2 block που να ταιραζουν.

Τι ψυγειο θελει? ενα 2πλο (2Χ120) κανει για να ψυξει και τα 2?

Tι αντλια χρειαζεται και για τα 2 (cpu, vga)? αρκουν τα 600 l/h? (εχω δει αυτη http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976865&product=926515&tab=marketing)

Τελος αμα προσθεσω και το chipset χαλαει το σχημα και ανεβαινουμε πολυ σε απαιτησεις? (αυτο σε αντιθετη περιπτωση δεν με καιει και τοσο μπορουμε να το εξαιρεσουμε).

ευχαριστω πολυ

Εφόσον ψήνεσαι για 2-3 blocks καλύτερα 1 αντλία που να βγάζει πιο πολλά l/h όπως η Hydor L30 και η οποία είναι και πιο φτηνή.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ψήνεσαι για 2-3 blocks καλύτερα 1 αντλία που να βγάζει πιο πολλά l/h όπως η Hydor L30 και η οποία είναι και πιο φτηνή.

Νομίζω ότι σε κάποιο άλλο thread έχω δει να λέει κάποιος ότι οι Hydor και οι Eheim δεν είναι αντλίες απλός σπρώχνουν το ρευστό,τώρα βέβαια κατά πόσο διαφορετική συμπεριφορά και επιπτώσεις μπορούν να υπάρχουν δεν γνωρίζω ώς προς τα επιθυμητά αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Μόνο λόγω της "αρχαίας και ζεστής" CPU θα σου έλεγα να σκεφτείς (όχι απαραίτητα να βάλεις) νερό. Μπορείς να διαβάσεις ένα εκτενές thread όπου η συζήτηση γινότανε με βάση συστήματα με σημερινούς κρύους επεξεργαστές (ψάξε για thread με τίτλο το τέλος της υδρόψυξης).

Link to comment
Share on other sites

Που είναι αυτό το thread?Δεν το βρίσκω.Πως γίνετε να "ψοφάει" η υδρόψυξη όταν είναι ένα από τα πιο αποτελεσματικά συστήματα,με οικονομικά επίπεδα φυσιολογικά και κύριος πολλοί να κυνηγάνε να φτιάξουν υδρόψυκτα συστήματα?

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι πιστεύω ότι ένα σύστημα με w/c κάνει πολύ καλύτερο από τους απλούς ανεμιστήρες και τις επικίνδυνες δύνες που μπορεί να δημιουργηθούν μέσα σε ένα κουτί.Δεν είμαστε στην εποχή του μονοπύρινου έχουμε περάσει σε διπυρήνους,μπαίνουν στην ζωή μας οι τετραπύρινοι και σκέφτομαι τι έχει να γίνει όταν πριν ένα μηνα περίπου η MSI δοκίμασε τον πρώτο 16πύρινο.Αυτή την στιγμή η υδρόψυξη είναι ένα από τα πιο αποτελεσματικά συστήματα.Έχοντας κάποιες "ελαφρές" γνώσεις από ρευστά,μετάδοση θερμότητας και τεχνολογία υλικών δεν το συγκρίνω ακόμα ούτε με το άζωτο,που έχουμε δει πολλούς να δημιουργούν συστοιχίες και διατάξεις για oc για ψύξη με άζωτο.Φυσικά όσο αναπτύσσεται η τεχνολογία κανεις δεν ξέρει τι θα δούμε παρακάτω.Και γενικά πιστεύω ότι η w/c ειναι περισσότερο αξιόπιστη από τον κλασσικό ανεμηστίρα στην περίπτωση φυσικά που κάποιος μπορεί να βάλει αρκετά και έξυπνα το χέρι στην τσέπη.Να δημιουργήσει ένα σύστημα w/c το οποίο θα ξέρει ότι τα parts που ψύχει έχουν μια συγκεκριμένη θερμοκρασία και όχι ανάλογη του περιβάλλοντος όπως κάνουν οι συμβατικοί και κατά πολλούς απαρχαιομένοι ανεμιστήρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν διάβασες το thread.΄

1) Αναφέρεται σε σύγχρονους 2 πύρηνους επεξεργαστές

2) Οι μετρήσεις και τα συγκριτικα προέρχονται από μεγάλη βάση δεδομένων

Η τελευταία σου πρόταση μάλλον είναι εκτός. Εννοείς ότι ένα σύστημα w/c δεν έχει θερμοκρασία ανάλογη του περιβάλλοντος.

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία σου πρόταση μάλλον είναι εκτός. Εννοείς ότι ένα σύστημα w/c δεν έχει θερμοκρασία ανάλογη του περιβάλλοντος.

Νομίζω ότι την εχω γράψει σωστά.Η w/c σου δίνει μια σιγκεκριμένη θερμοκρασία.Ενω με τα ανεμιστήρια έχεις ανάλογη θερμοκρασία άμεσα εξαρτηζόμενη από τον αέρα που τραβάνε από το περιβάλλον

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.