Jump to content



Υδροψυξη.. Αξιζει?


graphist83

Recommended Posts

Κάνεις λάθος. Αν έχεις 30 βαθμούς στο περιβάλλον θα έχεις τουλάχιστον τόση στο νερό. Αν έχει 10 στο περιβάλλον θα έχεις τουλάχιστον 10 και στο νερό. Ποιά είναι η συγκεκριμένη που λες?

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι αν θέλω αν έχω 20 στο cpu και 23 στην vga θα έχω.Ως γνωστόν τα ψυγεία δεν είναι τυχαία φτιαγμένα από χαλκό και αλουμίνιο.Είναι δυο υλικά ,που μπορείς να το διαπιστώσεις από στην global material database, που έχουν από τις μεγαλύτερες θερμικές αγωγιμότητες.Μπορούν να διατηρούν την θερμοκρασία τους χωρίς να είναι απαραίτητο ότι περνούν την θερμοκρασία του περιβάλλοντος.Ένα ψυγείο υδρόψυξης είναι από χαλκό για το λόγο, που έχει αναφερθεί ,τις διάβρωσης που είναι,ένα φαινόμενο πολύ μανίκι σε πολλά από τα υλικά.Οι γρίλιες όμως είναι από αλουμίνιο και έτσι πρέπει να είναι γιατί το αλουμίνιο έχει 3 φορες μεγαλύτερη θερμική αγωγιμότητα από τον χαλκό.Για αυτό είπα και πριν ότι όσο αναπτύσσεται η τεχνολογία δεν ξέρουμε τι έχουν αν δουν τα ματάκια μας!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις 30 βαθμούς στο περιβάλλον ΔΕΝ μπορείς να έχεις 20 στην CPU ή οπουδήποτε αλλού μέσα στο κύκλωμα ότι και να κάνεις, ότι υλικό και να βάλεις, όσους ανεμιστήρες και να έχεις να φυσάνε κτλ.

Υπάρχουν αρκετοί οδηγοί με τις βασικές λειτουργίες της υδρόψυξης. Μπορείς να τους διαβάσεις και θα καταλάβεις τους περιορισμούς και τις βασικές αρχές λειτουργίες.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις 30 βαθμούς στο περιβάλλον ΔΕΝ μπορείς να έχεις 20 στην CPU ή οπουδήποτε αλλού μέσα στο κύκλωμα ότι και να κάνεις, ότι υλικό και να βάλεις, όσους ανεμιστήρες και να έχεις να φυσάνε κτλ.

Υπάρχουν αρκετοί οδηγοί με τις βασικές λειτουργίες της υδρόψυξης. Μπορείς να τους διαβάσεις και θα καταλάβεις τους περιορισμούς και τις βασικές αρχές λειτουργίες.

Καλά και αν είναι και υπερχρονισμένος που αυτό ισχύει αν θες το νερό, τότε σίγουρα θα είναι παραπάνω η θερμοκρασία της cpu από τη θερμοκρασία περιβάλλοντος.Και όχι μόνο 10 βαθμούς αλλά και μέχει +20 βαθμούς.

Αλλά για μένα το ζητούμενο δεν είναι να συγκρίνεις τη θερμοκρασία περιβάλλοντος και της cpu.Αλλά τη θερμοκρασία της cpu με αέρα και το κέρδος με τη χρήση νερού.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά για μένα το ζητούμενο δεν είναι να συγκρίνεις τη θερμοκρασία περιβάλλοντος και της cpu.Αλλά τη θερμοκρασία της cpu με αέρα και το κέρδος με τη χρήση νερού.

το αυτο,θα συμφωνησω με τον viper,αλλα πανω απολα (για μενα τουλαχιστον)θεωρω οτι η υδροψυξη ειναι για το μερακι μας!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η πραξη λεει οτι με μια σωστα στημενη υδροψυξη εχεις απο 15 εως 20 βαθμους κατω απο οτι εχεις με ενα συστημα με αερα.Απο εκει και περα οταν ξεκινα καποιος καλο ειναι να παρει τα εξης: 1)Μια αντλια hydor L30 ειναι πολυ δυνατη και φτηνη για αυτα που σου προσφερει,μην ξεχνατε οτι οι αντλιες αυτου του τυπου(οπως και η eheim)δεν ειναι φτιαγμενες για να δουλευουν σε pc αλλα σε ενυδρεια,παρολα αυτα δεν ειχα κανενα προβλημα με την l30 που ειχα στην πρωτη μου υδροψυξη.Για να φτασει σε σημειο να μην αποδιδει σωστα η συγκεκριμενη αντλια πρεπει το κυκλωμα που θα εχεις να ειναι πολυυυυυ μεγαλο.2)Τα μπλοκ(cpu,gpu,chipset)υπαρχουν στην αγορα παρα πολλα,η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να παρεις κατι σε μεσαια χρηματα,γιατι οι διαφορες που θα δεις με τα πολυ ακριβα δεν ειναι τετοιες που να δικαιολογουν τα παραπανω χρηματα(30 euro για 1 βαθμο ειναι παρα πολλα!!!).3)ψυγειο,τουλαχιστον διπλο(2χ12cm ανεμιστηρες)του οποιου η τοποθετηση πρεπει να γινει με τετοιο τροπο ετσι ωστε να παιρνει φρεσκο αερα(απο το δωματιο)και οχι να ειναι μεσα στο κουτι ανακυκλωνοντας τον αερα που εχει μεσα γιατι σε αυτη την περιπτωση οι θερμοκρασιες που θα δεις μετα απο μια ωρα χρησης θα ειναι περιπου ιδιες με αυτες του αερα.4)Πολυ σημαντικο οσο και αν δεν του φαινεται ειναι το τανκ του νερου,οσο μεγαλητερο τοσο το καλυτερο γιατι παιρνει περισσοτερο νερο αρα μεγαλητερο κυκλωμα νερου με αποτελεσμα να αλλαζει θερμοκρασια ποιο δυσκολα.

Αν θα σε βοηθησει,δες και σε αυτο http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=28237 πως εχω το κουτι μου τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα με προσοχη ολα οσα ειπωθηκαν παραπανω και ανελυσα και το thrent που postare ο tristeno. Μπορω να πω οτι οι περισσοτερες αποριες μου λυθηκαν.

Τo συμπερασμα μου ειναι χωρις να ειμαι ειδιμονας στο θεμα το τονιζω: Μιας και ειμαι κατοχος prescott 3,2 Ghz, ενος πολυ ''καυτου'' επεξεργαστη και ο αερας δεν μπορει να με καλυψει, και μιας και δεν εχω stock ψυκτρα αλλα την arctic freezer 4 που ειναι θηριο, καθως και 2 ανεμηστηρια στο κουτι 1 chipset και τελος 1 και η VGA μπορώ να πω οτι εχω εξαντλησει τα περιθωρια του αερα. Εκτος και εαν βαλω πολυστροφους - θορυβώδεις ανεμηστηρες.

Αρα το κομματι της υδροψυξης με συμφερει καθως η πλατφορμα μου ειναι παλια και η αλλαγη της με κατι ποιο σύγχρονο θα μου κοστιζε αλλαγη επεξεργαστη, μνημων, μητρικης αλλα δυστηχως και vga καθως εχω agp.

Τονιζω οτι αυτο το PC καλυπτει τις αναγκες μου καθως κανω σχεδον τα παντα με αξιοπρέπεια (εκτος απο βαρια games που δεν παιζω αλλωστε).Αρα με τον τροπο σκεψης μου καταλήγω: οτι τα 120 , 150 ευρω της υδροψυξης θα μου λυσουν το προβλημα στο τωρινο pc και θα μπορει να μεταφερθει ευκολα και στο μελλοντικο οταν....

Στο τεχνικο θεμα τωρα. Φιλε coolmind η hydor L30 εφοσον την ειχες πως ηταν σε επιπεδα θορυβου? Σηκωνει cpu, vga αντε και το ταπεινο μου chipset?

Οσον αφορα το ψυγειο, αμα βαλω ενα 2Χ120 πισω στο κουτι με 2 120αριδες και βαλω και στο καπακι του κουτιου εναν 80αρι με πατεντα να στελνει φρεσκο αερα πανω στο ψυγειο, δεν θα κανω δουλεια?

Τελος αμα μου κατεβασει τις θερμοκρασιες τοσο πολυ μπορει να μπω στο πειρασμο να τσιμπισω λιιιγο το fsb και να κερδισω και γω κατι. (Παει ο prescott 3,2Ghz @3,4 ανετα?).

Link to comment
Share on other sites

Τι κουτι εχεις;αν μπορεις να βαλεις καμια φωτο για να το δουμε.H hydor ηταν μια χαρα ακομη και με τα τρια(1cpu+2gpu)block και ενα διπλο ψυγειο,και θα σε καλυψει για 2+χρονια.Οταν της εβαλα και το δευτερο διπλο ψυγειο αρχησε να ριχνει την ροη της σταδιακα,και να ζεστενεται παραπανω απο το φυσιολογικο,οσο για τα επιπεδα θορυβου της,εχουν να κανουν και με τον τροπο που θα την στηριξεις.Προς θεου μην την βιδωσεις στο κουτι καλυτερα να την κολησεις καπου με τις βεντουζες της,η να την τοποθετησεις σε μια αυτοσχεδια βαση με μονωτικο υλικο οπως εχω κανει εγω και με τις δυο αντλιες που ειχα.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεις κουτι και ισως και ενα τροφοδοτικο.Το vga block που εχεις βρει μπορει να κανει για την καρτα γραφικων σου αλλα θα χρειαστεις και καποιες ψυκτρες για τις μνημες της,που λογικα θα φανουν οταν αφαιρεσεις την μαμα ψυκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.