Jump to content



Αγορά οθόνης 20-22"


hawk24

Recommended Posts

Παιδια γειά χαρά!Σκέφτομαι να να αλλάξω την 17αρα LCD της SONY που έχω crystal bright με μια μεγαλύτερη.Μιλάω πάντα για wide επιλογή.Το θέμα είναι να πάω στις 20" 'η στις 22" ?Η κύρια χρήση που θα τις κάνω θα είναι Ιντερνετ,μερικές ταινίες και παρα πολυ σπάνια κανα παιχνίδι.Θέλω να πάω στις 22" αλλα αυτό που με φοβίζει είναι ότι έχει την ίδια αναλυση με μια 20" σε μεγαλυτερη επιφάνια άρα μικρότερη ανάλυση ανα τετραγωνικό εκατοστο.Εσείς τι γνώμη έχετε?Είμαι ανάμεσα σε αυτές :

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.168556

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.168559

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.168187

Εσείς ποια θα προτείνατε?

Link to comment
Share on other sites

τυχαια σημερα(ψαχνωντας να βρω κατι καλυτερο απο την samsung 206bw ,στα ιδια περιπου χρηματα..) επεσα πανω σε αυτο και με εβαλε σε σκεψεις για την lg 22''...

http://forums.anandtech.com/messageview.aspx?catid=31&threadid=2091173

υποφερει λεει απο bluring,ghosting etc ως αποτελεσμα ενος "overdrive control problem" το οποιο λυνεται στα νεοτερα firmware..

anyway,εγω μετα απο αρκετο ψαξιμο το τελευταιο καιρο κατεληξα οτι μεχρι 250 ευρω,καλυτερη προταση απο την samsung 206bw,δεν υπαρχει...

Link to comment
Share on other sites

Λέει ότι η LG 22" έχει ΤΝ panel.Καλό είναι αυτό?

Κατα κανονα το TN δεν ειναι καλο. Χειροτερα χρωματα και γωνιες θεασης απο τα ακριβοτερα m-pva , s-pva και s-ips . Κερδιζει λιγο , λογω καλυτερης αποκρισης στα παιχνιδια .

Βεβαια δε θα βρεις pva ή ips σε φθηνες οθονες .

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτα αλλα και οι άλλες οθόνες των 20" τι πάνελ έχουν?Γιατι αν έχουν και αυτες ΤΝ τοτε πάω κατευθίαν στην LG 22".Οι οθόνες των 19-20" και των 200-250 Ευρώ τι πάνελ είναι πιθανό να έχουν?

Link to comment
Share on other sites

Aπο πλευρας ποιοτητας νομιζω οτι ι Samsung ειναι ασυναγωνιστη.Απλά η 22αρα της Samsung είναι ακριβή.Aπλά μιας και έχεις την 22αρα πως σου φαίνεται?Δεν είναι λιγο μεγάλή?Δεν κουράζει τα μάτια?

Link to comment
Share on other sites

Είναι άψογη. Η γωνία θέασης οριζόντια είναι ~180ο

Στο κάθετο όταν βλέπεις από κάτω χάνει λίγο αλλά αυτό ρυθμίζεται απλώς κουνώντας την.Δεν κουράζει καθόλου τα μάτια.

Με DVI σύνδεση είναι απλά υπέροχη σε χρώματα/αντίθεση.

Ιδανική για ταινίες,serfing,multimedia εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτα αλλα και οι άλλες οθόνες των 20" τι πάνελ έχουν?Γιατι αν έχουν και αυτες ΤΝ τοτε πάω κατευθίαν στην LG 22".Οι οθόνες των 19-20" και των 200-250 Ευρώ τι πάνελ είναι πιθανό να έχουν?

Γενικός κανόνας, όπου βλέπεις χαμηλή τιμή και 8-6-2ms απόκριση, είναι ΤΝ. Πχ 20άρα με 250€, 22άρα με 300-350€ και 24άρα με 500-600€, όλες είναι ΤΝ.

Χωρίς ΤΝ από 20άρες νομίζω έχουν μείνει πια μόνο DELL 2007, Apple Cinema 20" και η EIZO 2110W. Και αυτές πάνε στα 500+€.

22άρα δεν πρέπει να υπάρχει άλλη από ΤΝ.

edit: πολύ καλές συγκρίσεις και αξιόπιστες μπορείς να κανεις από εδώ

Link to comment
Share on other sites

Αρα και η 20" Samsung που λεω να παρω θα είναι TN μιας και έχει 250 ευρώ.Άρα θα καταλήξω μάλλον στην LG 22" sta 250 ευρώ.Το μόνο που θέλω ν α δω ακόμα είναι να τις δω από κοντα σε κανα πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πάντως να έχεις υπόψιν σου ότι για 22" πρέπει να είσαι στο 1 μέτρο για να μή σε κουράζει. Καλύτερα 20" αν είσαι κοντά. Κατα τιν άποφη μου.

Και σχετικά με LG και Samsung, έχω την LG 20'' L206WTQ-SF WIDE SILVER και δεν έχω δεί ουσιαστικές διαφορές με την SAMSUNG SYNCMASTER 206BW που έχω δεί απο κοντά. Θα έλεγα ότι μέλλον η LG είναι καλύτερη, αν και φθηνότερη.

Εγώ πάντως είμαι απολύτως ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.