Jump to content



Ερώτηση για Raptor-X


DarthMoul

Recommended Posts

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply
Για να μην ανοιγω αλλο θεμα αξιζουν τα ευρω τους?Για τους 150 λεω.

Κι εγώ γι αυτό ρώτησα. Βρήκα στο ebay από Ιταλία 15Krpm U320 36Gx2 + PCI-X Adaptec 29320 Raid + καλώδιο με terminator για 190 μαζί με τα ταχυδρομικά. Αυτό σε raid 0 θα δώσει τουλάχιστον 130-140 Mb/sec με 3.5 ms seek time. Για να πετύχω το ίδιο αποτέλεσμα με Raptor-X θα μου κοστίσει τα διπλά, οπότε χτύπησα το σετ στο ebay.

Link to comment
Share on other sites

Λουκα σαφως πολυ καλυτερη η επιλογη που εκανες.

Μοναδικο αρνητικο της, το γεγονος οτι ο δισκος απο ebay δεν εχει (φανταζομαι) εγγυηση οποτε ειναι λιγακι λαχειο η ιστορια.

Φυσικα, μπορει να μην "σκασει" και ποτε. Σε μια τετοια περιπτωση, εκανες επιλογη που θα αλλαξει ριζικα την συμπεριφορα του μηχανηματος για το οποιο τον αγορασες.;)

Link to comment
Share on other sites

Λουκα σαφως πολυ καλυτερη η επιλογη που εκανες.

Μοναδικο αρνητικο της, το γεγονος οτι ο δισκος απο ebay δεν εχει (φανταζομαι) εγγυηση οποτε ειναι λιγακι λαχειο η ιστορια.

Φυσικα, μπορει να μην "σκασει" και ποτε. Σε μια τετοια περιπτωση, εκανες επιλογη που θα αλλαξει ριζικα την συμπεριφορα του μηχανηματος για το οποιο τον αγορασες.;)

Από SATA και IDE μου έχουν σκάσει πολλοί δίσκοι κατά καιρούς. Οι 2 ήταν raptor 40άρηδες. SCSI που δουλεύω 20 χρόνια, μια φορά έσκασε ένας μετά από 7 χρόνια που δούλευε 24/7/365. Από ότι λέει ο πωλητής, από τον οποίο έχω αγοράσει αρκετές φορές, αν στήσω κάτι και δεν δουλεύει, θα το αντικαταστήσει. Αν είμαι τόσο "τυχερός" και σκάσει U320 δίσκος μετά από 2-3 μήνες, ε χαλάλι. 50 ευρώ χαμένα.

Link to comment
Share on other sites

Μεγιες,απλα βαλε οτοασπιδες γιατι ολοι οι δισκοι με ρυθμο περιστροφης 15000 στροφων κανουν παρα πολυ θορυβο.

Καλά δεν τρελενόμαστε κι όλας, έχω 5 maxtor atlas αυτή τη στιγμή δίπλα μου, το ups κάνει τη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν τρελενόμαστε κι όλας, έχω 5 maxtor atlas αυτή τη στιγμή δίπλα μου, το ups κάνει τη διαφορά.

Δεν ξερω τι θορυβο κανει το ups που εχεις αλλα οι atlas ειναι 10κ οχι 15 οποτε εχουν πολυυυυυ μεγαλη διαφορα στα επιπεδα θορυβου,αλλα τελος παντων οταν ερθουν με το καλο του φιλου μας,θα μας πει τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι θορυβο κανει το ups που εχεις αλλα οι atlas ειναι 10κ οχι 15 οποτε εχουν πολυυυυυ μεγαλη διαφορα στα επιπεδα θορυβου,αλλα τελος παντων οταν ερθουν με το καλο του φιλου μας,θα μας πει τι γινεται.

Στην δουλειά έχω 3 ίδιους με RAID 5 σε έναν server (Seagate 36G στα 15krpm) που αγοράστηκαν καινούργιοι πριν 2 χρόνια. Ο raptor που έχω σπίτι κάνει πιο πολύ φασαρία. Ίσως να είναι και θέμα case αφού αυτό που έχει ο server στο γραφείο είναι επώνυμο και επαγγελματικό μηχάνημα και όχι σαν το pc που έχω στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κοιτα παντα το raid ειναι πιο γρηγορο παρε 2 74 ή αν τα εχεις 2 150 εκει θα δεις τρελη διαφορα.Σε ολα τα site λενε οτι οι 36 δεν ειναι θεαματικα καλυτεροι απο τους απλους της αγορας.Θα τολμησω να πω οτι ενας 320 μπορει να περναει ενα raptor 36.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.