Jump to content



Μετα απο φορματ προβλημα!!


thanos21unoDK

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες,

εχω ενα προβλημα.ειμαι απο φορματ και οταν βαζω ενα cd η dvd μεσα στο drive για να το κανω διαφορες δουλειες to pc κολαει ολοκληρο.τι μπορει να ειναι ή τη φταει??

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω άλλο πρόβλημα.

Έχω την abit nf-s, που υποστηρίζει sata.

Έχω συνδέσει 1 φορμαρισμένο sata σκληρό, που του έχω ήδη κάνει partitions μέσα από άλλα windows.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν βλέπει το BIOS τον σκληρό.

Όταν ξεκινάει να διαβάζει τις συσκευές, δεν τον εμφανίζει.Αν όμως βάλεις το cd για το Install των XP, βρίσκει κανονικά τα partitions και προχωράει με το install.

Όμως μετά το 1ο reboot, σκάει πρόβλημα!

Ξαναφορτώνει το setup των XP από το CD και ξαναπηγαίνει για το install από την αρχή.Αν αφαιρέσω το cd από το drive, βγάζει DRIVE ERROR,SYSTEM FAILURE ότι δηλαδή δε βρίσκει τον σκληρο...

Τι να κάνω ρε παιδιά.Μπορεί να φταίει το bios?Πώς γίνεται στο ίδιο pc, με άλλο δίσκο ide να βλέπει κανονικά τα partitions του sata μέσα στα windows??

Χρησιμοποιώ modded bios αλλά και αυτό έχει μέσα κανονικά υποστήριξη για sata.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω άλλο πρόβλημα.

Έχω την abit nf-s, που υποστηρίζει sata.

Έχω συνδέσει 1 φορμαρισμένο sata σκληρό, που του έχω ήδη κάνει partitions μέσα από άλλα windows.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν βλέπει το BIOS τον σκληρό.

Όταν ξεκινάει να διαβάζει τις συσκευές, δεν τον εμφανίζει.Αν όμως βάλεις το cd για το Install των XP, βρίσκει κανονικά τα partitions και προχωράει με το install.

Όμως μετά το 1ο reboot, σκάει πρόβλημα!

Ξαναφορτώνει το setup των XP από το CD και ξαναπηγαίνει για το install από την αρχή.Αν αφαιρέσω το cd από το drive, βγάζει DRIVE ERROR,SYSTEM FAILURE ότι δηλαδή δε βρίσκει τον σκληρο...

Τι να κάνω ρε παιδιά.Μπορεί να φταίει το bios?Πώς γίνεται στο ίδιο pc, με άλλο δίσκο ide να βλέπει κανονικά τα partitions του sata μέσα στα windows??

Χρησιμοποιώ modded bios αλλά και αυτό έχει μέσα κανονικά υποστήριξη για sata.

Φιλε κοιτα στην μητρικη πρεπει να εχει drivers για τους σκληρους sata.δες και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κοιτα στην μητρικη πρεπει να εχει drivers για τους σκληρους sata.δες και πες μας.

Τελικά ξέρετε τι ήθελε?

Εκτός από την ενεργοποίηση του SATA στο BIOS, έπρεπε να ενεργοποιήσω και το RAID ROM, άσχετα που δε θα κάνω raid.

Στο επόμενο reboot μπήκε κανονικά στα windows και το install συνεχίστηκε κανονικά.

¨ολα καλά τελικά!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.