Jump to content



ups ερωτηση


bluesattack1442169183

Recommended Posts

ΒΡΕ παιδια θελω να ρωτησω κατι....αγορασα το mustek 1000 ups...διαβασα στις οδηγιες που λεει...να ΜΗΝ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΣΕ ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΟ ....εγω ειχα σκοπο να το συνδεσω στο πολυμπριζο ασφαλειας apc που εχω....ξερει κανεις τιποτα...υπαρχει οντως προβλημα λειτουργιας αν συνδεθει σε πολυμπριζο και ποιο ειναι αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

ΒΡΕ παιδια θελω να ρωτησω κατι....αγορασα το mustek 1000 ups...διαβασα στις οδηγιες που λεει...να ΜΗΝ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΣΕ ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΟ ....εγω ειχα σκοπο να το συνδεσω στο πολυμπριζο ασφαλειας apc που εχω....ξερει κανεις τιποτα...υπαρχει οντως προβλημα λειτουργιας αν συνδεθει σε πολυμπριζο και ποιο ειναι αυτο ?

Δεν νομίζω οτι χρειάζεται να συνδεθεί σε πολύμπριζο.To ups σου παρέχει προστασία απο ανωμαλίες της τάσης

γιατι δεν βαζεις το ups και μετα απο την εξοδο του ups το πολυμπριζο?

Αυτό καλύτερα όχι γιατι έτσι θα παίρνoυν όλες οι συσκευές απο το ups. θα είναι λιγο αμαρτία να έχεις πχ το φωτιστικό στο ups και μετά να μην σηκώνει το pc σου

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια μονο μπριζα....στο πολυμπριζο εχω ηδη ενα αλλο ups(αλλης μαρκας οπου δεν διευκρινιζε κατι τετοιο) (στο οποιο ειχα σκοπο να συνδεσω ποια μονο ενα εξωτερικο δισκο και κατι pc ηχεια) και κατι αλλες συσκευες...οπως εκτυπωτης σκανερ ,δευτερο πολυμπριζο (με ενισχυτη +sub)

Eπισης το πρωτο ups δεν κραταγε καθολου σε διακοπη ρευματος...αλλα ειχα υποθεσει οτι ηταν ποια μικρο για το νεο μου συστημα...μηπως εφταιγε και το οτι ηταν και αυτο σε πολυμπριζο ασφαλειας ?

Τελικα τι λετε να το βαλω στο πολυμπριζο η θα μου κανει καμμια ζημια-κολπα?

Ναι η λυση να βαλω το πολυμπριζο στο ups δεν μου αρεσει..αν ειναι ολα επανω..εκτυπωτες σκαννερ ενισχυτες(μεσω του δευτερου συνδεδεμενου πολυμπριζου) δεν νομιζω να κρατησει το pc....

Αυτο το ups ξερω οτι το εχουν πολυ απο εδω..το εχει βαλει κανενας σε πολυμπριζο ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι χρειάζεται να συνδεθεί σε πολύμπριζο.To ups σου παρέχει προστασία απο ανωμαλίες της τάσης

Αυτό καλύτερα όχι γιατι έτσι θα παίρνoυν όλες οι συσκευές απο το ups. θα είναι λιγο αμαρτία να έχεις πχ το φωτιστικό στο ups και μετά να μην σηκώνει το pc σου

οκ σωστος αλλα αν εχει ενα πολιμπριζο με ολα το pc components πανω μπορει να το κανει και για δικο του καλο.οπως αμα εχει οθονη πχ σε αλλη μπριζα η οθονη θα ειναι κλειστη και μετα το μπουλο. αρα με ενα πολιμπριζο με ολα τα components του pc εισαι αρχηγος.:098:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια μονο μπριζα....στο πολυμπριζο εχω ηδη ενα αλλο ups(αλλης μαρκας οπου δεν διευκρινιζε κατι τετοιο) (στο οποιο ειχα σκοπο να συνδεσω ποια μονο ενα εξωτερικο δισκο και κατι pc ηχεια) και κατι αλλες συσκευες...οπως εκτυπωτης σκανερ ,δευτερο πολυμπριζο (με ενισχυτη +sub)

Eπισης το πρωτο ups δεν κραταγε καθολου σε διακοπη ρευματος...αλλα ειχα υποθεσει οτι ηταν ποια μικρο για το νεο μου συστημα...μηπως εφταιγε και το οτι ηταν και αυτο σε πολυμπριζο ασφαλειας ?

Τελικα τι λετε να το βαλω στο πολυμπριζο η θα μου κανει καμμια ζημια-κολπα?

κοιτα καλυτερα εγω λεω να ακολουθήσεις τον κατασκευαστή και να μην βαλεις γιατι για να το λεει αυτος κατι ξερει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ακυρο μαλλον...δικο μου το λαθος ..συγνωμη...το διαβασα λιγο βιαστικα και τωρα ειδα οτι γραφει..μην συνδεεται πολυμπριζο (η καταστολεα τασης ) ΣΤΟ ups....

Παντως και σε αυτη την περιπτωση ενημερωτικα κανεις αν ξερει και δεν βαριεται θα ηθελα να μαθω τι κινδυνος υπαρχει....

Link to comment
Share on other sites

Παντως και σε αυτη την περιπτωση ενημερωτικα κανεις αν ξερει και δεν βαριεται θα ηθελα να μαθω τι κινδυνος υπαρχει....

Line interactive είναι προφανώς, έτσι;

Το λένε αυτό γιατί αν έχεις πολύπριζό πάνω του, οι συσκευές ΠΑΝΩ στο πολύπριζο πιθανότατα θα κλείσουν με την διακοπή του ρεύματος καθώς το switch time θα καθυστερηθεί από το πολύπριζο και.. καληνύχτα σας.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έκατσα πολύμπριζο στο ups με όλα τα σκηνικά tv, home theater, nova και ένα φωτιστικό και όταν κόπηκε το ρεύμα πήρα τον ***** στο μπαούλο. Έκατσα στο ups, tv και nova και τα άλλα σε ασφαλείας ξεχωριστά και τώρα είμαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.