Jump to content



Best perfomance on dx9 gaming!(pci-e)


Prayer!

Recommended Posts

Όπως φανερώνει και ο τίτλος,το dx10 δν με συγκινεί ιδιαίτερα.Και μιας κ' πάω την 1950προ γ rma,κ' μάλλον πάω γ πιστωτικό(σ'αυτό το σημείο,τρώγωμαι να ρίξω λίγο flame στο e-shop...)οπώτε σκέφτομαι να πάρω μία νέα καρτούλα που όμως να μπορεί σε default συχνότητες ν'ανταπεξέλθει σ'ολα τα high-end dx9 games,τα οποία συνήθω παίζω σε αναλύσεις 1024x1280 κ με AF,AA στην μέση...

σε πρώτη φάση περιμένω να ακούσω ποια είναι η καλύτερη κάρτα που κυκλοφόρει ή κυκλοφόρησε(γτ μπορεί ν πάρω κ μεταχειρισμένη,κ να αξιποιήσω αλλιώς τα λεφτά του πιστωτικού) γ dx9 game.Άς είναι κ' dx10 ή κάρτα,απλώς τονίζω ότι δν με ενδιαφέρουν καθόλου οι επιδόσεις σε dx10 games...

Link to comment
Share on other sites

8800gts 320 M/B ειναι 8800 που σημαινει οτι τα dx9 παιχνιδια τα παει σφαιρα και ειναι η εκδοση με τα 320

m/b ram που γλιτωνεις λ7 γιατι η gtx δεν αξιζει.Οι αλλες με 640 εχουν διαφορα της ταξης του 5% και στην τιμη του 30% .

Link to comment
Share on other sites

slaughterer,ν'αγιάσει το στόμα σου...σε άλλα φόρουμ που έθεσα το ίδιο ερώτημα μου προτείναν 8800ultra!!!Αλήθεια μια Χ1950ΧΤΧ δν είναι καλύτερη απο μια 8800GTS 320M/B?+το G92 πότε βγαίνει?(γ να πέσουν τιμές των 8800...)

Link to comment
Share on other sites

8800gts 320 M/B ειναι 8800 που σημαινει οτι τα dx9 παιχνιδια τα παει σφαιρα και ειναι η εκδοση με τα 320

m/b ram που γλιτωνεις λ7 γιατι η gtx δεν αξιζει.Οι αλες με 640 εχουν διαφορα της ταξης του 5% και στην τιμη του 30% .

Συμφωνώ.. και γω για τη μέρα που θα πάρω μία τέτοια περιμένω (ποτέ δηλαδή)

Α ναι, για την ακρίβεια και μετά από πολλές έρευνες, σου λέω να πάρεις ακριβώς:

eVGA 8800gts 320 MB SuperClocked

Και, ναι, ATi δεν αξίζει...

-Update-

Γιατί η eVGA τα σπάει (εκτός της εφ'όρου ζωής εγγύησης):

-Overclocked Performance-

13562.png

13561.png

(Source: AnandTech)

Link to comment
Share on other sites

κοίτα επειδή άτι είχα,όπως μπορείς να δείς κ στο #1...κ έπαιζα fear 1280x1024 AA.AF στην μέση...κ όλα αυτά με μια mid-range κάρτα των 140 ευρώ...ας αφήσουμε τα ελαφρά την καρδία σχόλια...κάποιος που να έχει δουλέψει 1950ΧΤΧ κ 8800GTS 320mb ας με βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites

Oι 2900 ειναι ζεστες κανουν θορυβο.Οι επιδωσεις τους ειναι σαν μια gts 320 και καινε παραπανω ρευμα.

Τωρα αν αργοτερα πολυ ομως με drivers στρωσουν ξαναμιλαμε.Μεχρι τοτε....

Link to comment
Share on other sites

1950ΧΤΧ έχει δοκιμάσει κανείς να συγκρίνει με 8800 320?γτ γ 1950ΧΤΧ μίλησα όχι γ 2900!

madcatmk2:ωραίο το διαγραμματάκι,αλλα μν ξεχνάς ότι μιλάμε γ άλλες τιμές φίλτρων κ γ άλλες αναλύσεις...στα διαγράμματα π μ δείχνεις,οι διαφορές είναι αισθητές γτ χρησιμοποιούνται μεγάλες αναλύσεις κ σχετικα φούλ φίλτρα...φαντάσου ακριβώς τις ίδιες κάρτες να τεστάρονται στα ίδια ακριβώς παιχνίδια σε 1280x1024 κ σε 8xAF,4xAA...δν νομίζεις ότι θα υπήρχε μια μείωση στις διαφορές των επιδόσεων?

Link to comment
Share on other sites

Απλα καμια σχεση η 8800 την ξεπερναει κατα πολυ σε ολους τους τομεις.

Ισως να χανει,μονο στην καταναλωση και αυτο μ'επιφυλαξη.

Οταν το σύστημα θα βρίσκεται σε κατάσταση ηρεμίας με την 8800GTS 320 θα καταλώνει 32w περισσότερα σε σχέση με την Χ1950ΧΤΧ.

Οταν θα είναι κάτω απο πλήρη φόρτιση θα καταναλώνει με την 8800GTS 320 26w λιγότερα σε σχέση με την Χ1950ΧΤΧ.

Η διαφορά στην απόδοσή τους κυμαίνεται από 5% εως 18% υπέρ της 8800GTS 320, όσο πιο βαριά είναι η εφαρμογή τόσο μεγαλώνει η μεταξύ τους διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα επειδή άτι είχα,όπως μπορείς να δείς κ στο #1...κ έπαιζα fear 1280x1024 AA.AF στην μέση...κ όλα αυτά με μια mid-range κάρτα των 140 ευρώ...ας αφήσουμε τα ελαφρά την καρδία σχόλια...κάποιος που να έχει δουλέψει 1950ΧΤΧ κ 8800GTS 320mb ας με βοηθήσει!

Δε ξέρω τι σύστημα έχεις αλλά άμα θες να δεις τι κάνει μια Χ1950ΧΤΧ με έναν Α64 4400+ δες εδώ -> http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=598&page=6

Πιο κάτω στην ίδια σελίδα τεστάρω και την ΗD2900XT.

Link to comment
Share on other sites

Και, ναι, ATi δεν αξίζει...

Oι 2900 ειναι ζεστες κανουν θορυβο.Οι επιδωσεις τους ειναι σαν μια gts 320 και καινε παραπανω ρευμα.

Τωρα αν αργοτερα πολυ ομως με drivers στρωσουν ξαναμιλαμε.Μεχρι τοτε....

Επειδή τις είχα και τις δύο (8800GTS 640 και τώρα HD2900XT), να σας ενημερώσω ότι η 2900 είναι απλά κτήνος. Ναι ζεσταίνεται, ναι κάνει θόρυβο, ναι καίει ρεύμα.

ΑΛΛΑ

Όταν μιλάμε για μεγάλες αναλύσεις με φίλτρα και AA, η 2900 είναι κοντά στην GTX.

Αφήστε τι λένε τα πρώτα reviews και το 3dMark. 1ον Έχουν βγει 3 drivers από τότε και 2ον σε ΌΛΑ μα ΌΛΑ τα καινούρια παιχνίδια παίζω στα 1680 με τα πάντα full+4xAA+4xAF. Για τα λεφτά της απλά δεν παίζεται.

Να πούμε στο παιδί ότι δεν αξίζει να πάρει τέτοια κάρτα για να παίζει στα 1280 ναι. Πρώτος εγώ θα το πω. Αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Η δικιά μου άποψη, πάρε την απλή GTS. Ούτε SuperClock, ούτε Turbo/Nitro, ούτε AirCondition ούτε Immobilizer ούτε τίποτα. Με λίγη τύχη θα φτάσεις κοντά ή ακόμα παραπέρα και θα γλιτώσεις τα έξτρα λεφτά.

edit: Ξέχασα να πω ότι βρίσκω τη λογική σου λίγο λάθος ("δεν με ενδιαφέρει το dx10"). Όταν με το καλό θα βγουν τα Crysis,Hellgate:London, UT3 κλπ και θα θέλουν dx10, κρίμα δεν είναι να τρέχεις πάλι για κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

8800gts 320 M/B ειναι 8800 που σημαινει οτι τα dx9 παιχνιδια τα παει σφαιρα και ειναι η εκδοση με τα 320

m/b ram που γλιτωνεις λ7 γιατι η gtx δεν αξιζει.Οι αλλες με 640 εχουν διαφορα της ταξης του 5% και στην τιμη του 30% .

Συγχώρεσε με, αλλά δεν είναι τις τάξεις του 5% η διαφορά. Είναι αρκετά παραπάνω. Να φανταστείς ότι με SLI 8800GTS320ΜΒ ξεπερνάς για λίγο τη GTX και αυτό όχι πάντα. Μια καλά κλοκαρισμένη GTS640MB από την άλλη μεριά μπορεί να πλησιάσει αρκετά της επιδόσεις μια 8800GTX (default).

link

Επειδή τις είχα και τις δύο (8800GTS 640 και τώρα HD2900XT), να σας ενημερώσω ότι η 2900 είναι απλά κτήνος. Ναι ζεσταίνεται, ναι κάνει θόρυβο, ναι καίει ρεύμα.

ΑΛΛΑ

Όταν μιλάμε για μεγάλες αναλύσεις με φίλτρα και AA, η 2900 είναι κοντά στην GTX.

Αφήστε τι λένε τα πρώτα reviews και το 3dMark. 1ον Έχουν βγει 3 drivers από τότε και 2ον σε ΌΛΑ μα ΌΛΑ τα καινούρια παιχνίδια παίζω στα 1680 με τα πάντα full+4xAA+4xAF. Για τα λεφτά της απλά δεν παίζεται.

Να πούμε στο παιδί ότι δεν αξίζει να πάρει τέτοια κάρτα για να παίζει στα 1280 ναι. Πρώτος εγώ θα το πω. Αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Η δικιά μου άποψη, πάρε την απλή GTS. Ούτε SuperClock, ούτε Turbo/Nitro, ούτε AirCondition ούτε Immobilizer ούτε τίποτα. Με λίγη τύχη θα φτάσεις κοντά ή ακόμα παραπέρα και θα γλιτώσεις τα έξτρα λεφτά.

edit: Ξέχασα να πω ότι βρίσκω τη λογική σου λίγο λάθος ("δεν με ενδιαφέρει το dx10"). Όταν με το καλό θα βγουν τα Crysis,Hellgate:London, UT3 κλπ και θα θέλουν dx10, κρίμα δεν είναι να τρέχεις πάλι για κάρτα?

1) Hmmm... Είχες ποτέ GTX? Κάποιες φορές τη πλησιάζει και κάποιες τη περνάει κιόλας, αλλά σε γενικές γραμμές είναι αρκετά πιο κάτω.

2) Τα παιχνίδια που περιμένουμε δεν θα είναι σε καμία περίπτωση full Dx10. Για full Dx10 θα περιμένουμε τουλάχιστον 1 χρόνο. Νομίζω ότι θα τρέχουν και σε κάρτες DX9.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δν είμαι gamer(ιδιαίτερα αυτην την περίοδο δν παίζω καθόλου))...καμία σχέση μάλιστα!...απλώς το dx9 έχει ικανοποιητικά γραφικά κατα την αποψή μου κ έτσι όταν με πιάνουν τα κέφια μ,παίρνω ενα fear,oblivion κ το τερματίζω(προσπαθώ τουλάχιστον!)...κ βσκ τα αγαπημένα μ παιχνίδια ειναι το legacy of cain κ το coynter strike!!!τώρα μόλις πάω φοιτητής,που θα χουν βγεί άξια-ελπίζω!-παιχνίδια 10ή 10.1...τότε μπορεί κ να πάρω dx10 κάρτα.Αλλά ας το συζητήσουμε τότε αυτό

Παιδία κανείς δν αμφισβητεί ότι μια 8800GTX ρίχνει μια 1950ΧΤΧ γ τν πλάκα της,αλλα το ξαναλέω "σε dx10 games,σε 1280χ1024,με ΑΑ 4χ κ AF 8x"δν νομίζω η 8800 να δείχνει τρελλές διαφορες,γτ πολυ απλά δν μπορεί να αξιποιήσει όλη την δυναμή της...

Link to comment
Share on other sites

madcatmk2:ωραίο το διαγραμματάκι,αλλα μν ξεχνάς ότι μιλάμε γ άλλες τιμές φίλτρων κ γ άλλες αναλύσεις...στα διαγράμματα π μ δείχνεις,οι διαφορές είναι αισθητές γτ χρησιμοποιούνται μεγάλες αναλύσεις κ σχετικα φούλ φίλτρα...φαντάσου ακριβώς τις ίδιες κάρτες να τεστάρονται στα ίδια ακριβώς παιχνίδια σε 1280x1024 κ σε 8xAF,4xAA...δν νομίζεις ότι θα υπήρχε μια μείωση στις διαφορές των επιδόσεων?

Φυσικά, εγώ απλά σου παραθέτω μια σύγκριση στην οποία και αυτά να αλλάξεις, αναλογικά (από κάρτα σε κάρτα δηλαδή), οι διαφορές που θα δεις, περίμενε να είναι ανάλογες των υπαρχόντων..

Ακόμη κι αν οι διαφορές μικραίναν (όπως λες) (που ok, γιατί όχι( ; ) είναι πιθανό) πάλι η eVGA θα ήταν μπροστά..

Link to comment
Share on other sites

Αφού πας για καινούρια πάρε την 8800 αν έλεγες για μεταχειρισμένη τότε Χ1950ΧΤΧ( εγώ τουλάχιστον αυτή πήρα) :p:p:p

Ασε που δεν νομίζω να βρεις στο e-shop καινούρια Χ1950ΧΤΧ

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ωραίο το θεματάκι αυτό και με ενδιαφέρει και μένα.

Αλλά έχω 1 απορία:

Το παιδί λέει ότι δε θέλει DX 10 κάρτα αλλά βλέπω να συζητάτε για την 8800gts που με 1 πρόχειρο ψάξιμο που έκανα, βλέπω ότι είναι DX10.0.

Κάτι δεν ταιριάζει όπως βλέπετε..

Τι συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.