Jump to content



timings? ασχετος


vagsai

Recommended Posts

Αρχικα να ξεκαθαρίσω οτι ξερω ελαχιστα εως τιποτα απο oc.

Tο συστημα που με απασχωλει:

C2D 6600 350*9=3.15Ghz (+0,0375v)

MSI P965 PLATINUM

teamextreem 2gb kit 800Mhz 3-3-3-9 (2,2v) 1:1

zalman 9500led

Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι οτι timings αν βαλω τις μνημες(απο bios) το αποτελεσμα στο superpi ειναι το ιδιο?

και αν μπορειτε να μου πειτε τι αλλο να κανω για να τονοσω λιγο οχι xtreem πραγματα το σύστημα

Με ενδιαφερει βασικα να μαθω οχι μονο τι αλλα και γιατι να το κανω

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα να ξεκαθαρίσω οτι ξερω ελαχιστα εως τιποτα απο oc.

Tο συστημα που με απασχωλει:

C2D 6600 350*9=3.15Ghz (+0,0375v)

MSI P965 PLATINUM

teamextreem 2gb kit 800Mhz 3-3-3-9 (2,2v) 1:1

zalman 9500led

Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι οτι timings αν βαλω τις μνημες(απο bios) το αποτελεσμα στο superpi ειναι το ιδιο?

και αν μπορειτε να μου πειτε τι αλλο να κανω για να τονοσω λιγο οχι xtreem πραγματα το σύστημα

Με ενδιαφερει βασικα να μαθω οχι μονο τι αλλα και γιατι να το κανω

Πρώτον, δες αν όντως τα timings εφαρμόζονται μέσω windows με ότι σχετική εφαρμογή χρησιμοποιείς..

Τώρα, αν δεν απατώμαι, στο SuperPi 1M δε θα έπρεπε να περιμένεις τρελλή διαφορά. Δοκίμασε να τρέξεις κάποιο πιο σύνθετο benchmark ή SuperPi 32M.

Link to comment
Share on other sites

τα τσεκαρω με cpu-z

ok για πες κανενα αλλο να δοκιμασω

υπαρχει τροπος να τα κατεβασω και αλλο γιατι απο το bios δεν πανε (δεν εχει επιλογη)

http://www.overclock.net/attachments/intel-memory/32271d1159327881-memset-3-0-memset30.zip

Πρόσεχε μόνο τι πατάς και τι αλλάζεις!

Επίσης, ΑΝ δεν κάνω λάθος (ΔΕ ΣΕ ΠΑΙΡΝΩ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΜΟΥ), όσο μεγαλύτερο το overclock, τόσο λιγότερο σφιχτά πρέπει να είναι τα timings και μάλιστα το command rate, Καλύτερα να είναι 2T όταν ανεβάζεις FSB..

Link to comment
Share on other sites

http://www.overclock.net/attachments/intel-memory/32271d1159327881-memset-3-0-memset30.zip

Πρόσεχε μόνο τι πατάς και τι αλλάζεις!

Επίσης, ΑΝ δεν κάνω λάθος (ΔΕ ΣΕ ΠΑΙΡΝΩ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΜΟΥ), όσο μεγαλύτερο το overclock, τόσο λιγότερο σφιχτά πρέπει να είναι τα timings και μάλιστα το command rate, Καλύτερα να είναι 2T όταν ανεβάζεις FSB..

το command rate απο που το αλλάζω το memset δεν εχει τετοια επιλογη?(ή δεν την βλέπω)

και κανενα bench που να στρεσαρει τις μνημες αν υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Τα 965 δεν εχει επιλογη command rate .

Για στρεσσαρισμα μνημης εχεις μερικες επιλογες

1) www.memtest.org

2) www.hcidesign.com/memtest

Επισης μπορεις να χρησιμοποιησεις το everest ή το sisoft sandra για ενα πιο γρηγορο ελεγχο , αλλα και για να δεις ποσα mb/sec δινουν οι μνημες σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.