Jump to content



Help To Overclock Athlon XP 2000+Palomino


stealth1442169213

Recommended Posts

Παιδια χρειαζομαι τα φωτα σας,

Με το overclocking τα παω γενικα καλα αλλα αυτο το μηχανημα μου εχει σπασει τα νευρα.

Specks:

Athlon XP 2000+ Palomino.

Asus A7V333.

Ram 2X256 PC3200 DDR400@133Mhz DDR266.

GeForce2 MX/MX400 32MB.

Default Speed 12.5X133/33.

Το motherboard ειναι σε JumperFree Mode by jumper.

Εχω καταφερει να τον ανεβασω στα1.85Ghz(12,5X148/37)αλλα δεν ειναι σταθερος.

Σταθερος ειναι στα 12,5X143/36.

Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να χρησημοποιησω αλλο Multiplier απο 12.5, που ειναι και ο υψηλοτερος Multi για αυτον τον επεξεργαστη.

Αν βαλω π.χ. 12X133/33 η οποιοδηποτε αλλο Multi δεν κανει boot.

Ειμαι σιγουρος οτι ο επεξεργαστης μπορει να παει ψηλοτερα αλλα κατι δεν τον αφηνει,μηπως καποιος ξερει να μου πει τι συμβαινει και δεν μπορω να χρησημοποιησω αλλο Multi και αν υπαρχει τροπος να κρατησω το ISA buss χαμηλα(αυτο πιστευω ειναι το bottle neck)και να ανεβασω μονο το FSB?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το setup ειχα οταν πρωτοεγραψα σε forum!!!!

Η μητρικη φιλε μου δεν παει...ο cpu δεν παει...

Απλα στο λεω μην παιδευεσαι.Η τεχνολογια του Palomino δεν πηγε πανω απο 1.8 νομιζω...δεν εχει περιθωρια.

Εκει μεχρι 143 fsb και μετα ερχεται το pci 36-37 και τερμα.

Την ειχα δοκιμασει και με 2400+ αλλα και παλι δεν ανεβαζε πανω απο 10 mhz fsb,μερικοι διαιρετες δουλευαν ομως.

Επισης πως εισαι σιγουρος οτι ο palomino σου ειναι ξεκλειδωτος??Μπορει να μην παιζει με την συγκεκριμενη μητρικη το ξεκλειδωμα φυσικα..

Γενικα...ξεχασε το!

Link to comment
Share on other sites

@Tasos,

Ναι εχει,αλλα το PC αυτο το εχω στην δουλεια και δεν μπορω να το πειραζω πολυ(θα με σκοτωσουν αν με παρουν χαμπαρι),αν βρω καποια ευκαιρια.....

Thanks for the link.

@Nos-Dio,

Κριμα,θα μπορουσα να τρεξω καποια benchmarks και σαυτον τον υπολογιστη.

Ευχαριστω πολυ παιδια.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εχω δει και ΄γω αυτοι οι επεξεργαστες ειναι αρκετα ζεστοι για ν΄ανεβουν εστω και λιγο.

Οχι οχι δεν ειναι θεμα υπερθερμανσης που δεν ανεβενει αλλο,αυτος ο επεξεργαστης εχει Die temp στους 85ºC και εμενα δουλευη στους 60ºC under load.

To προβλημα ειναι τα busses.12.5X133/33.

12.5 Multi.

133 Motherboard buss.

33 ISA buss.

Αν το motherboard buss γινει πολυ γρηγορο τοτε η CPU δεν μπορει να επικοινωνηση με το NB/SB και το overclocking fails.

Αν το ISA buss γινει πολυ γρηγορο τοτε τα περιφερειακα(HD/Video card)δεν μπορουν να εποκοινωνησουν με την CPU και το overclocking fails.

Αν δεν υπαρχει τροπος να κρατησω τουλαχιστον το ISA buss χαμηλα τοτε........οπως λεει και ο φιλος Nos-Dio.....καλυτερα να το ξεχασω:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.