Jump to content



p5b dlx πρόβλημα?


darisg

Recommended Posts

Έχω εδώ και 8 μήνες μια p5b dlx, το πρόβλημα μου είναι οτι όταν η χρήση της μνήμης ξεπεράσει το 90-95% κολλάει το σύστημα, π.χ. αποσυμπίεση μεγάλων αρχείων, blend test σε orthos και prime, δοκίμασα δυο διαφορετικά σετάκια απο μνήμες (OCZ 6400 - Cellshock 8500)τις τσέκαρα με memtest x86+ v1.70 χωρίς να μου βγάλουν κανένα πρόβλημα, δοκίμασα και με default ρυθμίσεις στο bios και o/c..... ότι και να κάνω με χρήση 90-95% κολάει.....

υπάρχει περίπτωση να φταίει το motherboard .....??? μήπως τα vista ultimate....????

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες XP θα έλεγα παράξενο, πολύ παράξενο.

Όμως μια και έχεις vista ίσως να θες και άλλη μνήμη.

Προτίμησε 2Τ αντί 1Τ για τις μνήμες, αν και από ότι είπες και με default ρυθμίσεις στο bios πάλι κολλάει.

Link to comment
Share on other sites

2.3v (τοσο προτείνει η cellshock) 2βδομάδες ......αλλα οι μνήμες είναι Ok, δοκιμασμένες και με memtest και σε αλλο μηχάνημα.....

Αν τις μνήμες τις εχεις δοκιμάσει μονο με 1 dimmάκη ξεχωριστά την καθεμία τοτε δεν εχουν πρόβλημα..

Iσως εχει δίκαιο ο MadCatMk2..Τι τροφοδοτικό εχεις??Το Enermax Infinity 650w ?? Καινούργιο ειναι??

Καλό θα ήταν να βρεις μια αλλη κάρτα γραφικών...Να αφήσεις δηλαδή πάνω ενα σκληρό+ 1dimm+ 1κάρτα που δεν τραβάει πολύ ρέυμα και μετα να βάζεις σιγα - σιγά συσκευες γιατι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να φταιει..μπορει οντως να φταιει η motherb..

Link to comment
Share on other sites

το enermax infinity 650w, είναι 5 μηνών.......έχει φάει αρκετά ζόρια, αλλά ποτέ δεν εδειξε το παραμικρό, δεν νομιζω οτι οι απαιτήσεις του συστήματος μπορούν να φτάσουν τα όρια του τροφοδοτικού....

(σύμφωνα με το extereme.outervision calculator, δεν χρειάζετε σε full load πάνω από 530W)

.....αλλα θα το δοκιμάσω και αυτό........

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.