Jump to content



To Levicom σφυράει


maddoctor

Recommended Posts

Έχω ένα τροφοδοτικό το οποίο είναι κάποιων χρόνων. Μέχρι πρόσφατα δεν είχα κανένα πρόβλημα. Εδώ και κάποιες μέρες κάνει ένα ενοχλητικό θόρυβο το ανεμιστηράκι του τροφοδοτικού που είναι στην πίσω μεριά του κουτιού.Το τροφοδοτικό είναι ένα Levicom Win 4000SP+PFC 250 Watt.Έχει 2 ανεμιστηράκια.Σαν σχέδιο είναι έτσι

blackpower_mit_web.jpg

Τον θόρυβο τον κάνει όταν το θυμάται, όχι συνέχεια.Εάν πειράξω λίγο το ανεμηστηράκι με ένα κατσαβίδι, συνήθως σταματάει.Φαίνεται λοιπόν ότι σαν να μην είναι ακριβώς στην θέση του και έτσι μπαίνει και σταματάει ο θόρυβος.Μπορώ να του κάνω κάτι ποιο μόνιμο ή να το αλλάξω?

Link to comment
Share on other sites

Λύστο, φύσα το , λάδωσέ το (μισή σταγόνα κάτω από το αυτοκόλλητο) και ξαναβάλτο.
Συμφωνω.Εμενα(ασχετο)βουζε στα FM, ενας παλιος ενυσχυτης home cinema.Tον ανοιγω και ηταν γεματος σκονη. Τον πηγαινω στο βενζιναδικο τις γειτονιας(ετσι κανω και το pc καθε 3μηνο περιπου), τον φυσαω και ολα ενταξει.Σκονη και υγρασια ειναι τα χειροτερα για τα ηλεκτρονικα.Την θερμοκρασια την παλευουν:033: .Αν θελουν ας κανουν και αλλιως
Link to comment
Share on other sites

έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα... κοίταξε αν στις τάσεις είναι καλά γιατι εμένα από τότε που άρχισε να σφυράει στα 12V βγάζει 10.8... παραδόξως λειτουργώ έτσι 1 χρόνο τώρα χώρις κανένα πρόβλημα. Υπάρχει περιπτωση να σκάσανε τίποτα πυκνωτές?

Link to comment
Share on other sites

Λύστο, φύσα το , λάδωσέ το (μισή σταγόνα κάτω από το αυτοκόλλητο) και ξαναβάλτο.

Μάλλον θα αντιμετωπιστεί έτσι.

Εχει τύχει το ανεμιστηρακι σε τροφοδοτικό να στραβώσει λίγο και έκανε θόρυβο,

οπότε εγινε αλλαγή με καινούριο και συγκόλληση των καλωδίων με κολλητήρι .

Link to comment
Share on other sites

εχω 'συντηρησει' ετσι 2-3 ανεμηστηρακια και μαλιστα βγαζοντας την ασφαλεια για να καθαρισω αξονακι κλπ . προσωρινο αποτελεσμα αφου κρατησε απο 1 μηνα εως 6.......

αν ειναι να κανεις τον κοπο (και αξιζει) αλλαξε το με ενα καινουργιο

edit> σε ορισμενα εχουν 2πινο ενω σε αλλα ειναι με κοληση - οπως και να εχει θα πρεπει να κανεις 'δουλεια' για να βαλεις νεο.......

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τπτ να βαλεις νεο και κολλημενο να ναι παρε ενα κολλητηρι και ξεκολα το μονο δες αν εχει 3 η 2 καλωδια για να παρεις το αναλογο, αν φοβασαι παντο σε καποιον ηλεκτρονικο

ΥΓ αν ειναι με βυσμα το ανεμηστιρακι απλος ξεκουμπωσε το και βαλε το αλλο

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τπτ να βαλεις νεο και κολλημενο να ναι παρε ενα κολλητηρι και ξεκολα το μονο δες αν εχει 3 η 2 καλωδια για να παρεις το αναλογο, αν φοβασαι παντο σε καποιον ηλεκτρονικο

ΥΓ αν ειναι με βυσμα το ανεμηστιρακι απλος ξεκουμπωσε το και βαλε το αλλο

ρε παιδιά μιλάτε στον maddoc! είναι δυνατόν να μην ξέρει και μπορει??? :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.