Jump to content



Πρόβλημα με Optiarc DVD/RW 7173A & Windows!!!


kyma

Recommended Posts

Γειά σας, έχω ένα OPTIARC DVD/RW AD-7173A 1-01, τελευταία όταν έγραφα cd ή dvd από windows (XP SP2 English Professional) στο verification μου έβγαζε όλο λάθη, ενώ το cd/dvd είχε γραφεί κανονικά!!! Τότε πίστευα ότι ίσως έφταιγε ο δίσκος γιατί είχα κάποια προβλήματα :(.

Προχθές βάζω ένα dvd που είχα γράψει πριν κανένα χρόνο χωρίς πρόβλημα και μου το έβλεπε σαν άδειο cd!!! Δοκίμασα μερικά ακόμα και σε άλλα έβλεπε τα περιεχόμενά τους ενώ σε άλλα όχι.

Μπαίνω σε linux (Ubuntu 7.10 stable) και διάβαζε τα πάντα μια χαρά ακόμα και αυτά που στα windows φαινόταν άδεια!!! Το cd απ' όπου πέρασα τα ubuntu το είχα γράψει από παλαιότερη έκδοση linux στο ίδιο μηχάνημα πριν 2 μέρες και δεν έβγαλε κανένα λάθος στο verification!!!

Αποφάσισα σήμερα να κάνω format στο μηχάνημα για να ανανεώσω την εγκατάσταση των windows και για να φτιάξει το πρόβλημα. Την ώρα που περνούσα τα windows το cd κολλάει λίγο πριν από το σημείο που ζητάει να επιλέξεις σε ποιό partition θα κάνεις την εγκατάσταση και θέλει να πατήσεις κάποιο πλήκτρο (πατούσα Enter για συνέχεια αλλά δεν καταλάβαινε τίποτα, ούτε και το F3 για να φύγω!). Βάζω ένα άλλο cd που έχω με (XP SP2 English Professional) όλα μια χαρά στην εγκατάσταση, τελειώνει και μπαίνω στα windows...

Βάζω το cd της μητρικής για να περάσω τα drivers και δεν το βλέπει καθόλου, αντιθέτως προσπαθούσε να το διαβάσει επί πολύ ώρα και ακουγώταν το drive ότι ζοριζόταν!!! Το cd είναι καινούργιο (2 μηνών υπολογιστής), αγρατζούνιστο και την προηγούμενη φορά το είχε διαβάσει αμέσως... Το βάζω σε ένα παλιό μηχάνημα που έχω με linux και το είδε με τη μία!!! Τώρα όμως αναγνώριζε τα dvd που πριν το format έβλεπε σαν άδεια cd. Στο ενδιάμεσο άλλαξα και καλωδιοταινία αλλά δεν είχα καμία διαφορά.

Δεν ξέρω τί άλλο να κάνω. Όποια ιδέα και βοήθεια ευπρόσδεκτη. :)

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.:100:

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου.. :) Έβαλα την έκδοση 1-03 τελικά έπειτα από 2 προσπάθειες (ήθελε εκεί που είναι DMA ναι είναι PIO).

Σήμερα που έγραψα μερικά DVD ήταν μια χαρά και τα verification σωστά τα έβγαλε, αλλά το cd της μητρικής ακόμα και μετά το firmware update αρνείται να το ξαναδιαβάσει. :(

Ετοιμάζομαι για format και βλέπουμε τί θα καταφέρω..

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο περιστατικό είχε πάθει το Optiarc κάποιου φίλου μου.

άρχισε να μην αναγνορίζει μερικά και μετά από 1 μέρα δεν αναγνώριζε

τίποτα.. δοκίμασε firmwares κλπ αλλά τίποτα..

Τελικά είχε εγγύηση και του το αλλάξανε

( και όχι δεν πρόσεξαν ότι άλλαξε firmare! )

Danger

Link to comment
Share on other sites

Άρχισε να μην αναγνορίζει μερικά και μετά από 1 μέρα δεν αναγνώριζε τίποτα.. δοκίμασε firmwares κλπ αλλά τίποτα..

Από linux όμως τα βλέπει μια χαρά!!! Το θέμα είναι ότι μόνο με τα windows κάνει νερά. :p

Εμένα έχει τελειώσει η εγγύησή του οπότε ούτως ή άλλως δε μου το αλλάζουν.. :(

Προσπαθησα να κανω update το firmware, αλλα μολις ξεκιναει μετα απο λιγο κολλαει και στοπ.Το δοκιμασα πολλες φορες.

Με αυτό το πρόγραμμα το έκανα, αλλά αν δεν αλλάξεις το mode από dma που είναι σε pio βγάζει error και σταματάει. :(

Ήμουν και σε safe mode... :)

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται αυτο;

Πας στη διαχείρηση συσκευών:

-|----- IDE ATA/ATAPI Controllers

|-- Primary IDE Channel

|-- Secondary IDE Channel

Για καθένα από αυτά τα δύο "κανάλια" κάνεις διπλό κλικ, σου ανοίγει ένα νέο παράθυρο και πας στην καρτέλα Advanced Settings.

Εκεί στο Transfer Mode αντί για DMA if available επιλέγεις το PIO only και για τις 2 συσκευές.

Μετά το flash του drive όμως να το επαναφέρεις στο DMA if available.

Ελπίζω να είναι κατανοητό όπως το έγραψα.. :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.