Jump to content



Site για Widescreen οθόνες


SouRLoTeR1442169168

Recommended Posts

Ξέρετε κάποιο site που να κάνει παρουσιάση σε οθόνες για PC,κύριως wide, όπως ας πούμε το "gpureview.com" που κάνει παρουσιάσεις και συγκρίσεις σε κάρτες γραφικών? Γιατί εγώ ψάχνω αλλά δεν βρίσκω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Πιο είναι το καλύτερο panel??(μιλάω για widescreen δεν ξέρω άμα παίζει ρολο)

MVA

S-IPS

P-MVA

S-PVA

AS-IPS

PVA :001:

Δωσε βάση σε αυτό :

--- ΠΡΟΣΘΗΚΗ ---

Για τις οθόνες τώρα πάντα προτείνω τα παρακάτω γενικά:

1. TFT

2. Με DVI

3. Με PVA panel

4. Και κυρίως πολλή προσοχή στο πραγματικό μέγεθος του pixel για να μη στραβωνόμαστε.

Το πραγματικό μέγεθος του pixel βγαίνει ως εξής σε κάθε διάσταση:

α. Παίρνουμε από τα specs του κατασκευαστή τα παρακάτω:

i. αναλογία οθόνης (aspect ratio) π.χ. 5:4, 16:10 κλπ.

ii. φυσική ανάλυση οθόνης (και αναλογία της)

iii. διαγώνιος οθόνης (την μετατρέπουμε σε mm)

β. Όλα τα παραπάνω θα πρέπει να έχουν το ΙΔΙΟ aspect ratio, αλλιώς έχουμε πρόβλημα.

γ. Από τα i και iii με ένα απλό σύστημα 2x2 (με πυθαγόρειο θεώρημα) βγάζουμε τις διαστάσεις του ορατού πλαισίου της οθόνης σε κάθε άξονα (οριζόντιο / κατακόρυφο) σε mm.

δ. Διαιρούμε σε κάθε άξονα της οθόνης (οριζόντιο / κατακόρυφο) τη διάσταση της οθόνης (σε mm) με τον αριθμό pixel (που έχουμε από τη φυσική ανάλυση) της οθόνης

Το δ θα μας βγάλει διαστάσεις pixel σε mm π.χ. 0.30mm x 0.30mm

Εδώ προσέχουμε 2 πράγματα:

1. Αν δεν είναι τετράγωνο το pixel τότε έχουμε πρόβλημα. Αν παραπάνω δεν ήταν ίδια τα στοιχεία i και ii τότε δεν θα μας βγει και τετράγωνο το pixel, αν ήταν, θα μας βγει.

2. Αν από το 1 είμαστε εντάξει (τετράγωνο pixel) τότε ουσιαστικά μπορούμε να περιγράψουμε τις διαστάσεις με έναν αριθμό (αφού και οι 2 είναι ίσοι) άρα ας πούμε ότι έχουμε πραγματικό μέγεθος pixel:

0.30mm

Το παραπάνω μέγεθος είναι εξαιρετικό και είναι καλό να μένουμε κοντά σε αυτό.

Γενικά μέχρι και 0.27mm είναι υποφερτά, αλλά πιο κάτω (π.χ. 0.24mm) απλά στραβωνόμαστε και πάμε στον οφθαλμίατρο.

Δεν παίζουμε με τα μάτια μας, δεν παίζουμε με το πραγματικό μέγεθος του pixel.

Link to comment
Share on other sites

Ως προς αυτό που λέει ο Wantilles για τα Pixels

Πάνε εκεί που θα αγοράσεις την οθόνη και δοκίμασε να κάνεις ένα τετράγωνο στην επιφάνεια εργασίας με το ποντίκι και κοίτα οι τελίτσες που σχηματίζονται να ξεχωρίζουν καλά η μία από την άλλη (δε μιλάω για τις γωνίες, για τις πλευρές μόνο)

Link to comment
Share on other sites

Παιζει αυτο που έπαθα και εγώ και πήρα 19αρα.

Καλια 19αρα κανονική. Ασε τα wide. Εκτος αν βλέπεις ολη την ώρα ταινιες.Το μονο μου μεγάλο πρόβλημα στην αγορά pc ηταν :)

στο pc μου τις περισσότερες ώρες βλέπω ταινίες και είμαι στο net...οποτε λέω να πάω για wide...Το θέμα είναι ότι όσο μπορώ ψαχνωνομαι για να πάρω ότι καλύτερο μπορώ...έχει καιρό που αποφάσισα να πάρω..το θέμα ειναι να βρω κάτι πραγματικά καλο σε λογική τιμή ΓΙΑ ΑΥΤΌ ΠΟΥ ΕΊΝΑΙ!!!Είδα μια widescreen πχ της εΐζο 21.5inch αλλα στο πλαίσιο δεν λέει ούτε τι panel είναι ΈΛΕΟΣ!775 euro

Link to comment
Share on other sites

στο pc μου τις περισσότερες ώρες βλέπω ταινίες και είμαι στο net...οποτε λέω να πάω για wide...Το θέμα είναι ότι όσο μπορώ ψαχνωνομαι για να πάρω ότι καλύτερο μπορώ...έχει καιρό που αποφάσισα να πάρω..το θέμα ειναι να βρω κάτι πραγματικά καλο σε λογική τιμή ΓΙΑ ΑΥΤΌ ΠΟΥ ΕΊΝΑΙ!!!Είδα μια widescreen πχ της εΐζο 21.5inch αλλα στο πλαίσιο δεν λέει ούτε τι panel είναι ΈΛΕΟΣ!775 euro

Eδω δεν το ειδα. Εδώ ομως αν λεει αληθεια εχει spva

Whereas most reasonably priced consumer and business LCD panels are based on the popular and cost-effective twisted nematic liquid crystal technology, the S2111W uses a more expensive S-PVA (Super Patterned Vertical Alignment) panel
Link to comment
Share on other sites

pva = patterned vertical alignment & s-pva = SUPER patterned vertical alignment

PVA

PVA (patterned vertical alignment) and S-PVA (super patterned vertical alignment) are alternative versions of MVA technology offered by Samsung. Developed independently, it offers similar features to MVA, but boasts very high contrast ratios such as 3000:1. Value-oriented PVA panels also use dithering/FRC. S-PVA panels all use true 8-bit color electronics and do not use any color simulation methods. PVA and S-PVA can offer good black depth, wide viewing angles and S-PVA can offer additionally fast response times thanks to modern RTC technologies.

Very nice link also : http://en.wikipedia.org/wiki/TFT_LCD

Αρα για να ειναι σουπερ καλύτερο θα ειναι :p Ρε αυτη η οθονη ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ

Link to comment
Share on other sites

μανόλη η οθόνη για την απόδοση-τιμη της και σίγουρα έχοντας μπροστά της μια 5αιτια λες να είναι καλή επιλογή???

Κοιταξε, αυτο πλέον ειναι καθαρά προσωπική αποψη. Εγω ΕΙΖΟ πήρα....

Η οθονη αυτη ειναι ...πολυ μπροστά για μενα.Απο εκει και πέρα εγω δεν εχω να πω τιποτα.Αν ειχα τα λεφτά για αυτη,αυτή θα επαιρνα.

Τώρα θα βγούν να πουν οτι "εγώ" εχω μια αλλη και ειναι αριστη κτλπ.Ωραια απο μενα, αυτη μου ειχε μπει στο ματι,αυτη και πηρα:) Μην αρχισουμε μια συζήτηση που δεν βγαίνει πουθενά.:)

Μπορεις να πας να την δεις απο κοντά ωστε να μην εχεις κανένα ενδοιασμό και να εισαι 10000% σιγουρος οτι σ αρεσει.


[img=http://www.plaisio.gr/images/ProductMarkers/WARRANTY_5_YEARS_DEALER.gif]
Μοντέλο
S2111W BK

Διαγώνιος
21''
Απεικόνιση
16:9 Wide
Μέγιστη Ανάλυση
1680 x 1050
Φωτεινότητα
450 cd/m²
Δυναμική Αντίθεση
3000:1
Χρόνος Απόκρισης
8 ms
Γωνία Θέασης
178/178
Συνδέσεις
2x DVI-I
Πιστοποιήσεις
TCO06
Λοιπά Χαρακτηριστικά
Αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας. Βάση pivot με δυνατοτητα ρυθμισης ύψους

Αυτα απο εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε, αυτο πλέον ειναι καθαρά προσωπική αποψη. Εγω ΕΙΖΟ πήρα....

Η οθονη αυτη ειναι ...πολυ μπροστά για μενα.Απο εκει και πέρα εγω δεν εχω να πω τιποτα.Αν ειχα τα λεφτά για αυτη,αυτή θα επαιρνα.

Τώρα θα βγούν να πουν οτι "εγώ" εχω μια αλλη και ειναι αριστη κτλπ.Ωραια απο μενα, αυτη μου ειχε μπει στο ματι,αυτη και πηρα:) Μην αρχισουμε μια συζήτηση που δεν βγαίνει πουθενά.:)

Αυτα απο εμένα.

Σε ευχαριστώ πολύ ευελπιστώ ότι θα πάω να την πάρω....Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.