Jump to content



Πάω και εγώ για νέο τροφοδοτικό !!


tsif

Recommended Posts

Etasis tier 1

Olympia tier 3

tt tier 2

άρα την κουρτίνα 1

Δεν πάει έτσι ακριβώς και η συγκεκριμένη λίστα είναι φτιαγμένη με λάθος λογική. Αν ήταν τόσο απλό θα παίρναμε όλοι Etasis και τέλος.

Δεν είναι ο jonnyguru ευαγγέλιο... Μην ξεχνάμε ότι και αυτός.. επάγγελμα κάνει, οκ? Εκτός αυτού ΔΕΝ έχει κάνει review σε ETASIS εκτός από το 850!

Εν πάσει περιπτώσει, δεν παίρνουμε τροφοδοτικό απλά επιλέγοντας από μια "μαγική " λίστα, χωρίς να έχουμε διαβάσει review.

Και τέλος, εγώ ΔΕΝ συμφωνώ πάντα με τα λεγόμενα του johnguru (π.χ. έχει τα 1000+1200 Toughpower στο tier 2 ενώ τα μικρότερα στο tier 4 ΧΩΡΙΣ προφανή λόγο μια και τα τροφοδοτικά είναι ίδια αν εξαιρέσεις τους μεγαλύτερους πυκνωτές και τον 2ο μετασχηματιστή στα 1000w και πάνω, και μερικές άλλες μικροδιαφορές π.χ. διαφορετικές ψύκτρες).

Είναι πραγματικά παράλογο. Όπως παράλογο είναι το "

server grade
" χαρακτηρισμός στο Etasis. Server grade είναι τα redundant, ΚΑΝΕΝΑ άλλο, και δεν μπορείς να το χαρακτηρίζεις έτσι επειδή έτσι νομίζεις! Είπαμε ο jonny είναι καλός, όχι πανάκεια όμως! Δεν αναφέρει κανείς την μικρότερη εγγύηση π.χ. (3 έτη), ούτε το γεγονός ότι είναι το πιο θορυβώδες από όλα τα τροφοδοτικά της κατηγορίας του, ενώ παρακάτω αναφέρει για το Zippy:
Typically server power supplies and can be loud
. Φαντάζομαι ότι ΜΟΝΟ τα Zippy που είναι server grade κάνουν θόρυβο, το Etasis όχι, κι ας έχει 80mm ανεμιστήρες! lol :D

Εγώ δεν λέω ότι το Etasis δεν είναι καλό... το αντίθετο (αφού έχω πει εξαρχής ότι είναι μια απο τις καλύτερες επιλογές). Απλά το θέμα είναι να ξέρουμε γιατί το προτείνουμε και όχι επειδή το λέει ο jonny, γιατί στο κάτω κάτω αυτός προτείνει 40 τροφοδοτικά, αλλά εγώ πρότεινα 3-4! Αυτό κάτι δείχνει πιστεύω...

Aπο κει και πέρα, εμένα αν με ρώταγε κάποιος αν θα προτιμούσα το Etasis ή το Toughpower... νομίζω μια ματιά στην υπογραφή μου αρκεί.

Φιλικά...

Link to comment
Share on other sites

Candyman, όντως με έστειλε λίγο η λίστα του.. η λογική με την οποία τα χώριζε ήταν περισσότερο τα υλικά κατασκευής (κι αυτά χωρίς κάποια ιδιέταιρα στοιχεία) παρά το τί είδε στα review τους (αξιοπιστία κλπ...)

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα ΔΕΝ μπορείς να βάζεις τροφοδοτικά απλά σε μία λίστα. Δημιουργείς εντυπώσεις, ενώ τα κριτήρια που ελέγχεις ένα τροφοδοτικό είναι πολλά. Δηλαδή να στο πώ και πιο απλά... Για εμένα το Toughpower έπρεπε να είναι στο tier1 με βάσει τα ΔΙΚΑ του λεγόμενα στα 3 reviews των Toughpower που έχει κάνει και τα εκθειάζει (χωρίς υπερβολές). Oρίστε διαβάστε τα και μετά πείτε μου που έπρεπε να είναι...

http://www.jonnyguru.com/review_details.php?id=17

http://www.jonnyguru.com/review_details.php?id=107

http://www.jonnyguru.com/review_details.php?id=115

Δείτε εδώ το conclusion από το τεστ του 750αριού, και πείτε μου έχοντας μόνο ένα ασήμαντο αρνητικό, με ποια λογική μπήκε στο tier 4:

The Good....

*Very solid rails that barely moved

*SLI and Crossfire certified

*140MM fan is fairly Quiet

*Very efficient

*Active Power Factor Correction

*Modular with nicely sleeved cables

The Bad....

*Actual combined rail capabilities are not documented well.

The Mediocre....

*Looks bland.

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη χαλαρα μην βιαζεσαι....

αλλα μεχρι την Τριτη να εχεις καινουριο τροφοδοτικο:033:

σκεψου τι θες να παρεις γιατι σε ειδα μπερδεμενο χθες...

αφου εχεις 2 -3 στο μυαλο σου βαλε τα κατω και δες τι σου χρειαζεται και τι θελεις...

αυτα απο μενα

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει έτσι ακριβώς και η συγκεκριμένη λίστα είναι φτιαγμένη με λάθος λογική.

Δεν είναι ο jonnyguru ευαγγέλιο... Μην ξεχνάμε ότι και αυτός.. επάγγελμα κάνει, οκ?

Αυτο που μου αρεσει ειναι οτι εχει το PCP&C Silencer στην ιδια κατηγορια με το Antec True Power.

stealth

Link to comment
Share on other sites

παρε το touchpower που ειναι modular και ειναι και πολυ καλο

με τα αλλα θα πηξεις στο καλωδιο σε ενα παλιοτερο που ειχα

οτι περισευε αρχισα και τα εκοβα με το ψαλιδι τοσο μου την ειχε δωσει

δεν ηξερα που να τα βαλω

Link to comment
Share on other sites

..

Μια και ο φίλτατος Tsif ενδιαφέρεται -εκτός από την κορυφαία ποιότητα του τροφοδοτικού, κάτι που ούτως ή άλλως ισχύει για τα τροφοδοτικά που προτείνω- να είναι και αθόρυβο..........

Etasis tier 1

Olympia tier 3

tt tier 2

άρα την κουρτίνα 1

Τελικά προτείμισα να πάρω το Ττ...

Αυριο θα το έχω στα χέρια μου.. Βασικότατο κρητήριο είναι το οτι είναι full modular... σε διαφορετική περίπτωση θα χτύπαγα το etasis...

Ευχαριστώ για την βοήθεια ... εις αύριον τα σπουδαία ..

Βασιλη χαλαρα μην βιαζεσαι....

αλλα μεχρι την Τριτη να εχεις καινουριο τροφοδοτικο

σκεψου τι θες να παρεις γιατι σε ειδα μπερδεμενο χθες...

αφου εχεις 2 -3 στο μυαλο σου βαλε τα κατω και δες τι σου χρειαζεται και τι θελεις...

αυτα απο μενα

Δεν λέει να τα έχεις όλα και να έχω εγώ το ρεύμα ....

:098: :098: :098:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.