Jump to content



Πάω και εγώ για νέο τροφοδοτικό !!


tsif

Recommended Posts

Με την έλευση

1.quad

2. 2Χ320GB σκληρών (συν 2 ακόμα 250GB που υπάρχουν) = 4 σύνολο

3.πιθανή αγορά 8800GT ή ΑΤΙ 3χχχ

αποφάσισα να πάρω νέο τροφοδοτικό

λοιπόν τα χρήματα είναι ΜΑΧ 120Ε

με μια πρώτη ματιά ζαχαρώνω αυτό εδώ το etasis

αν και μου φαίνονται υπερβολικά τα 750W

κάτι ακόμα θα προτιμούσα κάποιο mudular

λοιπόν καμία πρόταση - παρατήρηση ???

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί μου φαίνονται λίγα για 750W?

http://www.plaisio.gr/productcompare.aspx?Catalog=20&Category=69977705&Products=817376%2c966061%2c923346%2c966088%2c1018264

Από εδώ ψηφίζω etasis..

και εμένα λίγα μου φαίνονται

λες να παίζει τπτ ??:confused: :102: :017:

κάτι ακόμα θα προτιμούσα να είναι και ΑΘΟΡΥΒΟ ...

Link to comment
Share on other sites

το etasis ειναι απλα μοναδικο για τα χρηματα του (επεσε η τιμη του ή μου φαινεται), απο την αλλη ως ιδιοκτητης του olympia 650 (μονη 12αρα με 54Α) θα σου το προτεινα ανεπιφυλακτα. ΑΘΟΡΥΒΟ, ΚΡΥΟ και πολυ αηιόπιστο απο οτι λενε οι ειδικοι του χωρου.http://www.jonnyguru.com/review_details.php?id=100&page_num=1

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν πιστεύω πως το εν λόγω pc θα μπορεί να δουλέψει άνετα με ένα 600-650w και με πλεόνασμα ισχύος. Παρόλα αυτά εγώ θα προτείνω ένα PSU στο wattage των 750 μια και έχουμε ήδη υποψήφιο το Etasis 750 το οποίο είναι ήδη μια από τις καλύτερες επιλογές, και θα προτεινω και δύο-τρία 650άρια..

Μια και ο φίλτατος Tsif ενδιαφέρεται -εκτός από την κορυφαία ποιότητα του τροφοδοτικού, κάτι που ούτως ή άλλως ισχύει για τα τροφοδοτικά που προτείνω- να είναι και αθόρυβο, θα πρότεινα τα εξής (και θα αιτιολογήσω το γιατί):

1. Καταρχήν το κλασικό Toughpower 750, όπως πάντα μέσα στα προτεινόμενα.

attachment.php?attachmentid=17674&stc=1&d=1194548759

Τα πλεονεκτήματα γνωστά, να τα ξαναπώ όμως.

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ υλικα, αθόρυβο (140mm ανεμιστήρας, 16dB typical load@1300rpm-23dB@max rpm's/max load), άριστο initial power filtering, πολύ καλό δείκτη ripple, ΤΡΟΜΕΡΟ efficiency (87%), βγάζει ΟΛΗ την ισχύ του απροβλημάτιστα, άριστες κριτικές ακόμα και από jonnyguru, και στην τιμή των 110 ευρώ .. it's a bargain.

2. Silverstone Olympia 650.

attachment.php?attachmentid=17675&stc=1&d=1194549133

Μονή 12άρα στα 54 amper, εντυπωσιακή ποιότητα υλικών, καλούτσικο επίπεδο θορύβου (22dB minimum), αρκετά καλό efficiency, άριστα επίπεδα power ripple, άφθονη ισχύς.

3. Corsair 620w HX

attachment.php?attachmentid=17676&stc=1&d=1194548792

Eξαιρετική περίπτωση, καλύτερο από το "δίδυμο" αδελφάκι του, το Seasonic.

Κι αυτό σε καλό επίπεδο θορύβου μέχρι το 50% του load απο κει και πάνω ανεβαίνει και φτάνει μέχρι τα 35dB. Πάντως βγάζει επί της ουσίας 650w άνετα (ανεξάρτητα ότι λέει 620w η Corsair). Πολύ καλή ποιότητα υλικών επίσης, κορυφαία επίπεδα power ripple, αλλά ζεσταίνεται λίγο παραπάνω (χωρίς να φτάνει σε ακραία επίπεδα σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση πάντως).

Αυτά τα τρία προτείνω, καθώς και το Heroichi (HEC) Сougar 650 που προτεινε και ο tacticalcube.

PER.700145.jpg

Είναι απίστευτα ήσυχο τροφοδοτικό παρόλο τους δύο ανεμιστήρες, και με ποιότητα υλικών, συναρμολόγηση, αξιοπιστία... Heroichi. Μην ξεχνάς ότι η HEC είναι η μόνη εταιρία που αφενός λέει την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ισχύ που βγάζει το τροφοδοτικό σε combined (στο manual), και τεστάρονται με τις πιο αυστηρές προδιαγραφές από τους περισσότερους κατασκευαστές.

post-4990-1442174819,6498_thumb.jpg

post-4990-1442174819,6764_thumb.jpg

post-4990-1442174819,6979_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε σε κανα πλαίσιο Toughpower λες να μη το είχαμε χτυπήσει;;;; :033: :098:

Το Πλαίσιο δεν έχει, αλλά δεν είναι το μόνο μαγαζί στον κόσμο όλο!

Απο κει και πέρα, αυτό τον καιρό δεν παίζει στοκ από Toughpower 750άρια στην αγορά, αλλά θα φέρουνε φαντάζομαι τις προσεχείς ημέρες...

Link to comment
Share on other sites

Το Πλαίσιο δεν έχει, αλλά δεν είναι το μόνο μαγαζί στον κόσμο όλο!

Απο κει και πέρα, αυτό τον καιρό δεν παίζει στοκ από Toughpower στην αγορά, αλλά θα φέρουνε φαντάζομαι τις προσεχείς ημέρες...

700W...

850W...

Link to comment
Share on other sites

Το Πλαίσιο δεν έχει, αλλά δεν είναι το μόνο μαγαζί στον κόσμο όλο!

Απο κει και πέρα, αυτό τον καιρό δεν παίζει στοκ από Toughpower στην αγορά, αλλά θα φέρουνε φαντάζομαι τις προσεχείς ημέρες...

Για μένα είναι από τα λίγα offline και γι'αυτό του αναφέρομαι τόσο συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας τα παραπάνω ποστ .

και ευχαριστώ πραγματικά για την ανταπόκριση

το τοπίο ξεκαθαρίζει

1.Ττ

2.Κουρσάρος

3.Ετασις

με βασικό πλεονέκτημα τα πρώτα 2 μια και μου αρέσει το modular.. και ένα παραπάνω που πλέον θα χρησιμοποιώ μόνο SATA..

Λίγο ψάξιμο σε review και πιστεύω μέχρι δευτέρα το αργότερο να έχω καταλήξει ....μια και την Τρίτη το δικό μου φεύγει ....

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση η οποία μπορεί να βοηθήσει δεκτή ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.