Jump to content



Ότι πληρώσεις παίρνεις? ( φτιάχνω φτηνό σύστημα,θέλω γνώμες!)


stred

Recommended Posts

Χαιρετώ όλους.. μιας και τα φράγκα είναι λίγα:022: προσπαθώ να φτιάξω ενα φτηνό και καλό σύστημα(!).. η επιλογή της μητρικής με έχει δυσκολέψει περισσότερο απ'όλα γι'αυτό ποστάρω εδώ:

Η συνθεσή μου μέχρι τώρα:

PSU: zalman 600w (88€)

vga: radeon 3850 (140-150€)

cpu: E2160 (9x multi - 65€)

cooler: Zalman 9500 LED (στα 40€)

Λοιπόν διάβασα μερικά review ότι ο συγκεκριμένος cpu μπορεί να φτάσει πάνω απο τα 3ghz.. δυστυχώς αυτά τα review ήταν σε ακριβές μητρικές ενώ εγώ δεν έχω περιθώρια για τέτοιες πολυτέλειες.. οπότε είμαι ανάμεσα σε 2 μητρικές..

1.Abit FP-IN9 SLI (nforce 650 - στα 85€)

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=936669

2.GIGABYTE P31-DS3L (P31 - στα 71€)

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526682

αν έχετε κάποια καλύτερη πρόταση είναι ευπρόσδεκτη..

επιπλέον επειδή είμαι άσχετος απο o/c σε intel.. μια ερωτησούλα:

Διάβασα πως ένα πλεονέκτημα των Ε2160 κ E4400 πέρα απο τον καλό πολλαπλασιαστή είναι το FSB στα 800 MHz οπότε δε χρειάζεται ακριβές μνήμες για να γίνουν O/C.. ισχύει αυτό?

πχ 2 τέτοιες μου κάνουν?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.555055

επιπλέον κάπου διάβασα πως το Nforce chipset είναι καλύτερο σε σχέση με τα intel γιατί επιτρέπει ανεξάρτηση ρύθμιση του fsb και της ταχύτητας του pci express διάυλου οπότε δεν έχεις πρόβλημα στο O/C.. ξέρει κανείς σχετικά?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και καλώς όρισες. Δε μας λες σε τι πράγμα θα χρησιμοποιήσεις τον υπολογιστή, τι προγράμματα θα τρέχεις και αν παίζεις και παιχνίδια.

Τον E2160 τον έχω στο server μηχάνημα που έχω στο σπίτι και είναι μια χαρά για την τιμή του, δε συγκρίνεται σε εργοστασιακά χαρακτηριστικά με τους λοιπούς Core 2 Duo αλλά όταν έψαχνα είδα ότι όταν τον κλοκάρεις ξεπερνάει σε απόδοση και τον Core 2 Quad Q6600!!!

Για μητρική θα σου έλεγα να πάρεις τη Gigabyte. Και στα δύο συστήματά μου έχω Gigabyte και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Αν δεν έχεις σκοπό να βάλεις 2 κάρτες γραφικών σε SLI μην το σκεφτεσαι καθόλου. Απ'ότι βλέπω βάζεις και ATi απότε αν θέλεις αργότερα να βάλεις άλλη μία δεν το συζητάμε καθόλου για SLI, πρέπει να κοιτάς Crossfire.

Για μνήμες θα σου έλεγα να χτυπήσεις της Crusial.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και καλώς όρισες. Δε μας λες σε τι πράγμα θα χρησιμοποιήσεις τον υπολογιστή, τι προγράμματα θα τρέχεις και αν παίζεις και παιχνίδια.

Τον E2160 τον έχω στο server μηχάνημα που έχω στο σπίτι και είναι μια χαρά για την τιμή του, δε συγκρίνεται σε εργοστασιακά χαρακτηριστικά με τους λοιπούς Core 2 Duo αλλά όταν έψαχνα είδα ότι όταν τον κλοκάρεις ξεπερνάει σε απόδοση και τον Core 2 Quad Q6600!!!

Για μητρική θα σου έλεγα να πάρεις τη Gigabyte. Και στα δύο συστήματά μου έχω Gigabyte και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Αν δεν έχεις σκοπό να βάλεις 2 κάρτες γραφικών σε SLI μην το σκεφτεσαι καθόλου. Απ'ότι βλέπω βάζεις και ATi απότε αν θέλεις αργότερα να βάλεις άλλη μία δεν το συζητάμε καθόλου για SLI, πρέπει να κοιτάς Crossfire.

Για μνήμες θα σου έλεγα να χτυπήσεις της Crusial.

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση kyma.. οσο για τον υπολογιστή βασικά θα είναι all-arounder... παιχνιδάκια ψιλο-παίζω αλλα δεν έχω τρελές απαιτήσεις... medium-high quality στα 1280χ1024 χωρίς φίλτρα είναι ύπερ αρκετά για μένα... γι'αυτό διάλεξα άλλωστε και την radeon 3850 γιατί πιστέυω πως κάνει ακριβώς αυτά που θέλω.. βέβαια έχω μπεί σε μερικές σκέψεις όσον αφορά το crossfire.. πιστέυω πως το πάσχα θα μπορώ ευκολα να προσθέσω μια ακόμα 3850 και να φτάσω σε επιδόσεις κοντά στην 8800gtx!.. όπου δουλέυει το crossfire φυσικά.. οπότε έψαξα αρκετά για crossfire motherboard και σε λογική τιμή και να κλοκάρει υψηλά (σε review είδα fsb στα 460) βρήκα το MSI P35 NEO2-FR(στα 94€)

http://www.camber.gr/productrec.asp?PUC=5788

τι γνώμη έχετε γι'αυτό? έχετε υπόψιν κάποιο άλλο ανάλογο crossfire m/b? αξίζει να επενδύσω σε crossfire ή να πάρω το gigabyte να ησυχάσω..βασικά δεν ξέρω αν μου αρκούν τα 600W του zalman για crossfire..

Link to comment
Share on other sites

Οκ, πιστεύω τότε ότι ο E2160 σε καλύβει σε γενικές γραμμές.

Αν μπορείς να διαθέσεις λίγα παραπάνω τότε θα σου έλεγα να πας στον Ε4500 ειδικά αν δεν κλοκάρεις τον Ε2160.

Από θέμα μητρικής εφ'όσον το σκέφτεσαι για Crossfire θα σου πρότεινα αυτή. Έχω το μεγαλύτερο μοντέλο από αυτή (χωρίς τρελές διαφορές) και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος!!! Δε θα χρειαστεί να ξαναλλάξεις μητρική για τα επόμενα 2-3 χρόνια. Και από άποψη chipset είσαι καλυμένος, δεν αξίζει να πάς σε κάτι νεότερο εφ'όσον προσφέρουν και πολλά.

Υπ'όψιν όμως ότι δεν μπαίνει Zalman ψύχτρα πάνω...

Σκέψου και πες μου για αλλαγές...

Link to comment
Share on other sites

Οκ, πιστεύω τότε ότι ο E2160 σε καλύβει σε γενικές γραμμές.

Αν μπορείς να διαθέσεις λίγα παραπάνω τότε θα σου έλεγα να πας στον Ε4500 ειδικά αν δεν κλοκάρεις τον Ε2160.

Από θέμα μητρικής εφ'όσον το σκέφτεσαι για Crossfire θα σου πρότεινα αυτή. Έχω το μεγαλύτερο μοντέλο από αυτή (χωρίς τρελές διαφορές) και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος!!! Δε θα χρειαστεί να ξαναλλάξεις μητρική για τα επόμενα 2-3 χρόνια. Και από άποψη chipset είσαι καλυμένος, δεν αξίζει να πάς σε κάτι νεότερο εφ'όσον προσφέρουν και πολλά.

Υπ'όψιν όμως ότι δεν μπαίνει Zalman ψύχτρα πάνω...

Σκέψου και πες μου για αλλαγές...

Βασικά και γω έχω τις gigabyte σε υπόληψη αλλά βάζοντας δίπλα - δίπλα την msi με την gb είναι σχεδόν οι ίδιες μητρικές και η Msi είναι 45€ φτηνότερη που σε ενα budget o/c system που θέλω να φτιάξω είναι σημαντική διαφορά!(διάβασα και μερικά συγκριτικά review στα κορεάτικα μεταξύ τους και απ'οτι κατάφερα να βγάλω απο το google translate είναι ισάξιες.. μάλιστα στο ενα η msi ανέβαζε fsb 10mhz παραπάνω και στο άλλο 15!)

όσο για την zalman δεν έχω αποφασίσει ακόμα καθώς διαβάζω καλά πράγματα για την geminiII αλλά είναι ακόμα πιο ογκώδης(έχω πάρει την μεζούρα και μετράω το κουτί μου!!:033: :033:)!

ναι ο Ε4500 είναι στα υπόψην! και λόγω μεγαλύτερης cache αλλα και multiplayer! αν πάς σε στατιστικά site όπως το hwbot βλέπεις πως κλοκάρεται κατα μέσο όρο 400mhz παραπάνω απο τον υπόλοιπο τσούρμο πιο κάτω του!

http://www.hwbot.org/browseHardwareProcessors.do?cpuSubFamilyId=122

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της μητρικής θα επέμενα στη Gigabyte, όσο για επεξεργαστή θα όποιον νομίζεις εσύ καλύτερα.

Νομίζω όμως ότι η MSI δεν έχει τέτοια παθητική ψύξη και τα e-sata καλώδια που βγαίνουν από πίσω..

Θα πρότεινα καλύτερα μία Gigabyte με τον E2160 παρά μία MSI με τον E4500..

Πάνω κάτω εξισοροπούνται τα ποσά.

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις η παθητική της Gigabyte είναι καλύτερη από της MSI. Είναι και σε περισσότερα σημεία (πάνω από το socket ενώ η MSI δεν έχει πάνω) και πιο ψηλή.

Επίσης η Gigabyte έχει 8 sata ενώ η MSI 5!!!

Με μια πρόχειρη ματιά. Γενικά προτείνω Gigabyte.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει λίγο καλύτερη ψύξη στα δεξιά αλλά νομίζω πως μικρές οι διαφορές..άσε που η MSI φαίνεται λίγο πιο "ευρύχωρη" γύρω απο το socket..

τα 5 SATAII που έχει η MSI μου αρκουν προσωπικά..δλδ τα 45€ παραπάνω προτιμώ να τα ξοδέψω σε μια 3870 512 ΜΒ αντί για 3850 256 ΜΒ ή σε μια THERMALRIGHT ULTRA 120 EXTREME με διπλούς NOCTUA 120aria fans!! αντί για zalman 9500.. ΑΣ περισσέψουν φράγκα και έννοια σου έχω βρεί τι να τα κάνω!!!

τι να πώ.. βασικά νομίζω πως η MSI αυτή την στιγμή είναι "κελεπούρι" για τα λεφτά της..

ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Για την ψύχτρα συμφωνούμε πάντως!!! :) Αυτή θα σου πρότεινα.

Την έχω βάλει στη Gigabyte μου GA-P35-DQ6 και έγω πάρα πολύ χαμηλές θερμοκρασίες!!!!

Αν πιστεύεις ότι σε καλύβει η MSI, οκ τότε... Πάντως εγώ θα έδινα τα 45€ για τη Giga. ;)

Link to comment
Share on other sites

χεχε.. θα δείξει.. σε κανα 15άρι μέρες που λέω να τα πάρω μπορεί να βρώ και την giga στα ίδια λεφτά.. πληροφορική είναι αυτή..σήμερα έχει αξία άυριο δεν έχει..

εχεις την thermalright ε? άλλο μυστήριο και αυτή η ψύκτρα.. χωρίς να έχει τπτ το πρωτοποριακό.. χωρίς να είναι ούτε η πιο μεγάλη ούτε η πιο βαριά..ουτε..ουτε κτλ κτλ σαρώνει τα πάντα καθολικώς.. συμφωνία με τον διάβολο έχουν κάνει??!!λολ

Link to comment
Share on other sites

εχεις την thermalright ε? άλλο μυστήριο και αυτή η ψύκτρα.. χωρίς να έχει τπτ το πρωτοποριακό.. χωρίς να είναι ούτε η πιο μεγάλη ούτε η πιο βαριά..ουτε..ουτε κτλ κτλ σαρώνει τα πάντα καθολικώς.. συμφωνία με τον διάβολο έχουν κάνει??!!λολ

Τί να σου πω; Πάντως από θερμοκρασίες σκίζει!!! Ο επεξεργαστής δουλεύει 100% συνεχώς (και οι δύο πυρήνες στον Ε6750) και έχω 20 βαθμούς ανά πυρήνα!!

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να πάρεις την πιο φθηνή επώνυμη (Asus,Abit,Gb,Msi) P35.Τώρα αν θέλεις να κλοκάρεις μέχρι θανάτου, θα πρέπει να επενδύσεις σε 1 καλή μητρική = 120~150€

Απο τα χέρια μου έχει περάσει συνδυασμός με ULTRA 120 EXTREME. Και 1 ανεμιστήρας είναι αρκετός πίστεψε με....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.