Jump to content



Είναι σωστή αυτή η ταχύτητα?


viper1442169065

Recommended Posts

ΠΑιδιά κάτι δε μου πάει καλά στην ταχύτητα του σκληρού μου μετά από το φορμάτ που έκανα.Σα να είναι λίγο πιο αργός από ό,τι πρέπει.

Πέρασα κλασικά τους drivers nforce και τους sata controller.

Ο δίσκος είναι western digital sata 2.

Στο device manager γράφει : serial ata generation 2 - 3g (για το primary channel) που δείχνει οκ.

Επίσης στο Ηdtune βγάζω : max transfer rate στα 58,3mb/s και burst rate στα 119,9 mb/s.

Στο sandra βλέπω έα σκληρο που τον έχει sata300 να βγάζει γύρω στο 72mb/s.

Πώς το βλέπετε?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω. Τέτοιες ταχύτητες παίρνω και εγώ με τον δικό μου (Maxtor 250GB sata2). Μερικές φορές μπορείς να δεις μεγαλύτερο burst rate αλλά δεν νομίζω πως αυτό επηρεάζει πολύ την απόδοση. Όσον αφορά το transfer rate είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Το transfer rate είναι ok αλλά το burst μου φαίνεται υπερβολικά χαμηλό. Εμένα οι δύο sata2 μου βγάζουν 200mb +/- 5% σε burst...

attachment.php?attachmentid=15693&stc=1&d=1180979257

Μήπως παίζεις με raid κλπ κόλπα?

Και το tranfer σου ξεκινάει από 65 που είναι πολύ καλό.

Κρίμα πάντως, σε φρεσκοφορμαρισμένο partition και να βγάζω τέτοια αποτελέσματα.Αλλα μάλλον δεν παίζει ρόλο μόνο το partition που έχει το λειτουργικό, αλλά όλα τα partition.Τα υπόλοιπα 4 partition δεν τα έχω κάνει format εδώ και χρόνια, ούτε defragment, καθώς είναι για mp3,video και για games.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως παίζεις με raid κλπ κόλπα?

Και το tranfer σου ξεκινάει από 65 που είναι πολύ καλό.

Κρίμα πάντως, σε φρεσκοφορμαρισμένο partition και να βγάζω τέτοια αποτελέσματα.Αλλα μάλλον δεν παίζει ρόλο μόνο το partition που έχει το λειτουργικό, αλλά όλα τα partition.Τα υπόλοιπα 4 partition δεν τα έχω κάνει format εδώ και χρόνια, ούτε defragment, καθώς είναι για mp3,video και για games.

Φέτες τον έχεις κάνει το σκληρό και πάλι καλά να λές που σου βγάζει αυτά. Πιστεύω ότι αν κάνεις defragment θα έχεις καλύτερα ποατελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως παίζεις με raid κλπ κόλπα?

Και το tranfer σου ξεκινάει από 65 που είναι πολύ καλό.

Κρίμα πάντως, σε φρεσκοφορμαρισμένο partition και να βγάζω τέτοια αποτελέσματα.Αλλα μάλλον δεν παίζει ρόλο μόνο το partition που έχει το λειτουργικό, αλλά όλα τα partition.Τα υπόλοιπα 4 partition δεν τα έχω κάνει format εδώ και χρόνια, ούτε defragment, καθώς είναι για mp3,video και για games.

Φίλε Tom,oι δίσκοι μου είναι single όχι σε Raid!

Oπότε ξέρεις: defrag & re-test... Πόσταρε τα αποτελέσματα και τα λέμε πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.