Jump to content



Μητρική που θέλει 2 βραχυκυκλώματα για να ανοίξει!!!


schumifer1442169067

Recommended Posts

Λοιπόννννννν

Για να μη χρειάζεται να λέω πολλά, ιδού τα γεγονότα

Έχω μία πλατφόρμα 754 σπίτι, και μία που είχα φτιάξει παλαιότερα για άλλον .

Το chieftec του ψόφησε (του αλλουνού) και μου το έφερε να το κοιτάξω.

Είχε λοιπόν πάρει μαζί του στην κόλαση του υλικού και τον επεξεργαστή και τη μητρική.

Μετά από 2 RMA (γιατί η ΟΚΤΑΒΙΤ και να σου δώσει μητρική που να δουλεύει με την πρώτη ,πού ακούστηκε.....) έχω πλέον όλα τα απαραίτητα και αρχίζω να παίζω.

Ήταν δε έτσι η κατάσταση που στη ουσία είχα 2 πανομοιότυπα μηχανήματα, απλά η μητρική που είχε έρθει από το RMa ήταν version 2 και αυτή που είχα εγώ version 1. Ακόμη και οι επεξεργαστές ήταν ίδιοι.

Βάζω κάρτα γραφικών στη μητρική την καινούρια, επεξεργαστή και ένα dimm-άκι ΡΑΜ , τροφοδοσία , και βραχυκυκλώνω

τα πινάκια για να ξεκινήσει.Παίρνουν όλα ρεύμα , κοιτάω στην οθόνη...

ΤΖΙΦΟΣ

ΟΚ λέω μην αγχώνεσαι , Clear cmos.

TZIFOS

ΟΚ βγάλε μπαταρία

ΤΖΙΦΟΣ

Κρύος ιδρώτας, και αγανάκτηση. "ΟΧΙ πάλι ΡΜΑ ρε φούστη μου.

Κάποια στιγμή απόγνωσης , λέω ας κλείσω τη μητρική με το βραχυκύκλωμα για 5 δευτερόλεπτα και να την ξανανοίξω έτσι.

ΤΖΙΦΟΣ

ΌΚ ας κάνω το ίδιο και να κάνω clear cmos ενδιάμεσα.

Και πώς τυχαίνει την ώρα που όλα παίρνουν ρεύμα και , η οθόνη δε δείχνει τίποτα και εγώ πάω με το στυλό (clopyleft dellman) να σβήσω το μηχάνημα και αστοχώ, βραχυκλώνοντας τα σωστά πινάκια αλλά μόνο για 1 δευτερόλεπτο. Τη στιγμή που ανακτώ ισορροπία και πλησιάζω πάλι το στυλό κάτι μου τραβάει το βλέμμα. Η ΟΘΟΝΗ.

Ιησούς Χριστός νικάει και όλα τα κακά σκορπάει.

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΟΛΥΛΟΓΩ ΑΛΛΟ

Το μηχάνημα αυτό για να δουλέψει θέλει μία φορά πάτημα το power για να δώσει ρεύμα και άλλη μία φορά για να στείλει σήμα η κάρτα γραφικών στην οθόνη.

Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν ζήτημα σωστής γείωσης και ότι μόλις έβαζα το σύστημα στο κουτάκι του θα ηρεμούσε. Αμ ΔΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.

Έχετε καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Ω ναι

2 κάρτες γραφικών

2 επεξεργαστές

2 μητρικές

1 τροφοδοτικό

1 στυλό

1 κατσαβίδι

ΠΟΛΛΑ φυστίκια Αιγίνης μπας και έρθει καμιά ιδέα αλλά τίποτα

Βασικά δεν μπορώ να πω ότι αφού παίζει και πολυκαίει, αλλά δύο πράγματα με ενοχλούν.

ΠΡΩΤΟΝ ότι δεν το έχω ξαναπετύχει

και δεύτερον

Πώς στο καλό θα πω στο χρήστη , "ξέρεις, εεεεεεεε, από δω'και πέρα για να ξεκινάει το μηχάνημα θα θέλει 2 πατήματα το power. Αλλά μην ανησυχείς, it's a feature, not a bug......"

Link to comment
Share on other sites

Συνδέοντας ουσιαστικά την ''καινουργια'' μητρική στο δικό σου συστημα που ειναι ίδια με την δικιά σου και δοκιμαζοντας οσα ανεφερες ,

δεν μπορώ να σκεφτώ κατι αλλο που θα μπορούσες να κάνεις.

Μετά από 2 RMA (γιατί η ΟΚΤΑΒΙΤ και να σου δώσει μητρική που να δουλεύει με την πρώτη ,πού ακούστηκε.....)

Μαλλον δεν το αποφευγεις και το τριτο RMA απο οτι φαινεται.

Μπορει να ανοιγει τωρα με 2 βραχυκυκλωματα αλλά αργότερα δεν ξερεις τι πρόβλημα μπορει να βγάλει.

Εμένα μου εχει τύχει σε παλιο συστημα που συναρμολογησα , οταν κάνω restart να λειτουργει κανονικά ,ενώ οταν κανω shutdown

θα πρεπει να περιμενω 3 με 4 λεπτά για να εκκινήσω το συστημα χωρις προβλημα , αν το δοκιμάσω νωρίτερα παρολο που μπαινει

σε λειτουργία το τροφοδοτικο δεν ξεκινα το σύστημα. Λειτουργει ετσι για αρκετο καιρο χωρις να προκυψει κατι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έτυχε το εξής. Πήρε ο καθηγητής μου καινούργιο μηχάνημα από γνωστό κατάστημα της Στουρνάρη, πακέτο κομπλέ. Το ανοίγουμε και με το power πέρναγε το post και κολλούσε όταν ήταν να τσεκάρει τις usb.Πατόντας το κουμπί reset, όχι το power πάλι, ξεκίναγε κανονικά χωρίς άλλο πρόβλημα. Έφαγα τις ρυθμίσεις στο bios μήπως ήταν τίποτα, αλλά τζίφος. Οπότε του είπα ή θα κάνει αυτό το κόλπο ή θα το πάει πίσω στο μαγαζί να το δούνε. Οπότε όλα υποθέτω συμβαίνουν....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.