Jump to content



πως να διορθωσω λαθος αγορα UPS


squid

Recommended Posts

Λοιπόν έχω ένα 1200άρι μπορεί 1400άρι δεν θυμάμαι (και βαριέμαι να δω) Mustek και το έχω 4 συν χρόνια. Πριν ένα χρόνο κάπου σε μια διακοπή ρεύματος δεν κράτησε και τα έπαιξε. Άναβε αν θυμάμαι καλά το ένα κόκκινο και όλα τα άλλα λαμπάκια του αναμμένα σε πράσινο. Και δεν έδινε ρεύμα ούτε τίποτα. Το ανοίγω με προσοχή, αφού με έχει πιάσει κρύος ιδρώτας βγάζω την επαφή από τη μπαταρία και το αφήνω καμιά μέρα, εκτός την μπαταρία και μετά το ανοίγω και από πίσω και το καθαρίζω γιατί είχε χαλί κανονικότατο από σκόνη. Και από τότε συνεχίζει να δουλεύει κανονικότατα. Κάντο δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Ξεμπλόκαρε και δουλεύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Πηγα να δοκιμασω να κανω το ιδιο, (εγγυηση δεν παιζει, ουτε να τραβιεμαι θελω παλι με την Technixx στην αλλη ακρη της πολης και να περιμενω παλι 6μηνο για να μου το φερουν παλι πισω και να παρουσιασει παλι κατι κουλο μετα) αλλα μολις το σηκωσα ακουσα θορυβους απο ...ελευθερα κομματια μεσα (δεν θυμαμαι να εκανε τετοιο θορυβο παλιοτερα ουτε μου εχει πεσει) οποτε το πασαρα στον τεχνικο της γειτονιας μου και αν το σωσει 8α το δωσω στον ανηψιο μου να συνδεει επανω το laptop.

Ποιο απο τα αυτα θα συνιστουσατε ?

http://visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=22182&cat=26⊂=0&pmanuf=307&sort=3&step=undefined

http://visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=2452&cat=26⊂=0&pmanuf=307&sort=3&step=undefined

http://visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=22181&cat=26⊂=0&pmanuf=307&sort=3&step=undefined

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

squid,αν παρακολουθεις ακομα το ποστ σου,

Κατ'αρχην ελπιζω να περασες καλα το Πασχα,Χριστος ανεστη κλπ.

Απο οτι εχω ακουσει σε αναλογες περιπτωσεις η πιο σωστη λυση ειναι να μην βαζεις πολυμπριζα αναμεσα στα ups και στους καταναλωτες ενεργειας (pc,εκτυπωτες,κλπ) γιατι τα παιρνουν στο κρανιο.Εκτος και βγαζουν απο μονα τους παραπανω απο μια παροχες 220 ν,τοτε φυσικα συνδεεις και δευτερη συσκευη πανω σε ενα ups.

Μην με ρωτησεις το γιατι,δεν το ξερω,απλα οσοι ειχαν τετοια περιεργα προβληματα ''γκαντεμιας'' βρηκαν την υγεια τους με αυτο τον τροπο.Μην περιμενεις με ενα ups να καλυψεις ολες τις συσκευες σου.Δεν ειναι θεμα ισχυος του ups,απλα δεν γουσταρουν διακλαδωσεις γραμμης 220ν μετα την εξοδο του ups.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα, ευχαριστω για το post.

Προς το παρον ανεβληθη η αγορα καινουριου UPS. O τεχνικος βρηκε οτι απλα (περα απο τα σπασμενα πλαστικα) ηθελε καινουρια μπαταρια. Ειδα αυτη που ειχε μεσα και ηταν σαν ανατιναγμενη .... Απο τις δοκιμες που εκανε με καινουρια μπαταρια ειδε οτι δουλευει κανονικα.

Eνδιαφερον. Θα το κοιταξω. Βγαζει τρεις εξοδους αυτο το UPS. Σε μια εχω scanner, σε αλλη το PC. Παρεμβαλεται πολυμπριζο, (με ασφαλεια, διακοπτη και USB ελεγχο οn/off απο το PC), αναμεσα στο PC και το UPS. Σε αυτο το πολυμπριζο ειναι συνδεμενος και ενας εξωτερικος δισκος, που ετσι κλεινει οταν κλεινει και το PC.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.