Jump to content



πως να διορθωσω λαθος αγορα UPS


squid

Recommended Posts

Ειχα παρει τον αυγουστο απο microland (καλα μη βαρατε #1) ενα Ablerex Troy 800VA (καλα μη βαρατε #2) για να βαλω επανω μονο του το PC. Λογω τιμης ... ητανε το φθηνοτερο με διαφορα 800αρι, λιγοτερο απο 50 ευρω ... (καλα μη βαρατε #3)

Eρχεται με παραγγελια, δε θυμαμαι ποσες μερες πλεον ... το βαζω το φορτιζω για καλο κακο (αν και εδειχνε φορτισμενο) το δοκιμαζω και δεν κραταει ουτε λεπτο ......... το παω πισω .... το στελνουν αθηνα altec (αν ηξερα οτι ητανε altec απο πισω ουτε θα πλησιαζα αρχικα) για ελεγχο ... Ερχεται μετα απο αιωνες πισω (αλλαγη "πλακετας" λεει ...) το δοκιμαζω, ακριβως τα ιδια ..... το παω παλι πισω .......... το στελνουν πισω για ολοκληρωτικη αλλαγη ....... περνανε 2x αιωνες και ερχεται πισω απο οτι ειδα μαλλον το ιδιο μια που ηταν στο ιδιο κουτι που στο μεταξυ ειχε γινει παρταλι και το ειχαν φασκιωσει με ταινια για να κρατησει.(προφανως του αλλαξανε μπαταρια) Τα καημενα τα παιδια του microland εξυπηρετικοτατα και φιλοτιμα, αλλα αυτες οι δυο εταιριες ................................................................

Πρωτου μου το παραδωσουν το δοκιμασαν τα παιδια αυτη τη φορα και μετα με πηραν τηλεφωνο. Το συνδεω το δοκιμαζω, ενταξει αυτη τη φορα μου αφηνε χρονο να κανω κανονικα shutdown ..... φτασαμε αισιως οκτωβριο btw ....

Σημερα επεσε η ασφαλεια εδω (εχουμε ενα μ***** προβλημα στον πινακα) και παλι δεν προλαβα να κανω κανονικο shutdown .... και εχει επανω μονο το PC και τιποτε αλλο .... το PC ειναι αυτη τη φορα το Q6600 της υπογραφης.

Οποτε τωρα σκεφτομαι δυο περιπτωσεις.

1. Να το παω σε δικο μου ανθρωπο να το δει / να παρω μονος μου μια καινουρια μπαταρια (http://kshop.gr/view_product.php?productid=5622&idcat=28&idsubcat=349&idsubsubcat=-1&key=2b8a3830d9fdfd33882ad8b82e002495&secref=efdc8c6cd28cd0adc7b52e75638eb36f)

2. Nα το παω πισω και με διαφορα να παρω ενα απο αυτα ? SOCOMEC ... http://www.eml.gr/default.asp?pid=17&la=1&itm=3678&ct=29 ειναι και ασχημο γ*****ο , να παρω πιστωτικο, δεν εχουν και τιποτε αλλο να με ενδιαφερει να παρω απο αυτους (εκτος απο καμια τιμονιερα για τον ανηψιο μου ...)

Link to comment
Share on other sites

off topic/

πολυ χρήσιμα posts squid για τύπους σαν και μένα που δεν έχουμε πάρει ποτέ ups.. εγώ νόμιζα πως είναι κάτι απλό και πως όλα μέσες - άκρες δουλέουν το ίδιο..

τουλ. όταν και άμα πάρω ποτέ (γιατί τα εγγραφά μου είναι στο λάπτοπ οπότε δεν έχω πρόβλημα) θα ξέρω να την ψάξω τη δουλειά..

Link to comment
Share on other sites

α ναι , ρισκαρα και εχασα. Εντωμεταξυ σαν μετρο συγκρισης ειχα μονο το 500αρι APC που εχω πολλα χρονια που και αυτο ομως χρειαστηκε να αλλαχτει δυο φορες για να φτασω να παρω ενα κομματι που να δουλευει σωστα, απο τοτε δεν εχω κανενα προβλημα, δουλευει αψογα, μονο που εχω ξεπερασει τα 350W του ....

Να πω την αληθεια θα ηθελα να παρω APC 800αρι αλλα η τιμη ...

Γενικως τα UPS ειναι πονεμενη ιστορια ισως. Ειχα εμπειρια απο ΜGE στη δουλεια που και αυτα βγηκαν προβληματικα. Μustek, τωρα, οτι λενε τα παιδια εδω... το μονο πραγμα mustek που ειχα ποτε ητανε το πρωτο μου scanner πριν πολλα χρονια που το ξεφορτωθηκα σχεδον αμεσως γιατι ειχε βγει πολυ μαπα LOL (μαλλον απλως ητανε αναλογο των χαμηλων προδιαγραφων του, δεν ετυχε να δουλεψω με κανενα απο τα ακριβα μοντελα τους)

Link to comment
Share on other sites

http://www.batteries.gr/index.php?cPath=276&osCsid=7b33cd6f1fd916c94d7826ff9dbf3d8b

Εδώ έχει μπαταρίες για ups. Πήρα κ εγώ μια γιατί είχε βαρέσει μπιέλες η παλιά.

Προσωπικά σου προτείνω να μη δώσεις άλλα ευρώ για το συγκεκριμένο ups. Χ@στο τώρα. Έκανες μια μάπα αγορά. Πάρε ένα εγγυημένο και δοκιμασμένο από πολλά άτομα και θα ησυχάσεις. Πραγματικά αυτό το ups είναι πιο χρήσιμο από ότιδήποτε άλλο. Έχω πάνω φάξ, τηλέφωνο, 2 pc, φορτιστές και τα σχετικά και δεν έχουν πάθει το παραμικρό από τα σκαμπανεβάσματα της ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

.

Δε μου τα ειπανε πολυ καλα απο το ESHOP, ακυρωσα προς το παρον. Αυτο εδω http://www.technixx.gr/deeplink.jsp?PROD=956409&ext=skroutz ειναι το ιδιο? της ιδιας οικογενειας που χρησιμοποιειτε και εσεις? Η φωτο ειναι μεν ιδια αλλα ο τιτλος (USV?) και η τιμη με προβληματιζουν ..

.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ελεος πια με αυτο το θεμα!! Μολις ειχα διακοπη ρευματος και το π@π@ρι το Mustek δεν κρατησε ανοικτο το pc ουτε ενα δευτερολεπτο !!! το ξαναδοκιμασα και βγαζοντας το ρευμα πεφτει το ρευμα κατευθειαν στο PC σαν να μην υπαρχει καθολου UPS !!! το λαμπακι του ειναι πρασινο και συνεχως αναμενο ........ ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ @@@@ΜΗΜΕΝΑ ΤΑ UPS !!! καμμια αξιοπιστια πια ?? (αξιοπιστια ειπα τωρα και θυμηθηκα τους τρεις WD 5000KS που τα κακαρωσαν ταυτοχρονα και οι τρεις στη δουλεια .... ΔΕΝ εχουμε λεφτα για πεταμα, οχι αλλο δουλεμα ρε @@μωτο)

Link to comment
Share on other sites

που να ξερω? μηπως μου λεει ?? η ηλιθια σουιτα που εχει (USB) δεν παρεχει καμια χρησιμη πληροφορια.... (και καποιες ρυθμισεις που εχει πρεπει να μπεις σαν administrator για να τις ελεγξεις, με password ... αγνωστο)

οπως φαινεται απο το προηγουμενο ποστ το εχω ενα χρονο .... MUSTEK PowerMust 800, εχω επανω του το PC και εναν εξωτερικο δισκο ...

ΑΡΕ ΑPC και παλι APC ... εχω ενα 350 παρακαλω watt ΔΕΝ θυμαμαι ΑΠΟ ΠΟΤΕ και εχω επανω του τα περιφερειακα, οθονη κλπ ΚΑΙ δουλευει ΠΑΝΤΑ απροβληματιστα ΚΑΙ παντα αναγνωριζεται απο οποια εγκατασταση windows κανω κανονικα σαν APC UPS και μου δειχνει παντα ποσο γεματη ειναι η μπαταρια στα power management settings των windows χωρις κανενα εξτρα software!!

Nα βαζω να δουλευουν ποια?

Μηπως να το κλεινω τελειως καθε τοσο ?

Οχι αλλες εκκρεμοτητες ρε π@@@ μου, οχι πηγαινε το πισω παλι στην αλλη ακρη της πολης, και ποτε να βρεις χρονο, (δουλευω 14ωρα καθημερινα και ΣΚ μερικες φορες) οχι περιμενε για αντικατασταση (ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ) ή επισκευη, αντε δοκιμασε το παλι αν δουλευει και αντε παλι κανε το σταυρο σου, οταν το χρειαστεις μετα κανενα χρόνο να μη σε κρεμασει. Εχει ξεπατωθει στα blue screen απο τοτε που επεσε το ρευμα πριν καμμια ωρα .................

Link to comment
Share on other sites

βρηκα επιτελους πως να κανω τo software της mustek να μου δειξει την κατασταση της μπαταριας ... 100% λεει !! .... εχει και ενα self test 10 seconds λεει το δοκιμασα εμοιασε οντως να διακοπτει την τροφοδοσια και να στελνει ρευμα απο τη μπαταρια (αν ειναι αυτο που κανει) και για τα 10 δευτερα που κραταει το τεστ, το εβγαλε κανονικα ...

να σημειωσω οτι εχω συνδεμενο το pc και τον σκληρο δισκο (και ενα usb2 Hub 4 θεσεων) σε ενα πολυμπριζο με προστασια υπερτασης και αυτοματο κλεισιμο (μεσω USB σηματος απο το PC) των περιφερειακων οταν κλεινει το PC και το πολυμπριζο ειναι που εχω συνδεμενο στο Mustek, μπορει αυτο να παιζει καποιο ρολο? (πως? ....)

Οποιος απο τους κατοχους mustek ξερει τιποτε ....

Link to comment
Share on other sites

σόρρυ παιδιά για το λίγο άσχετο, αλλά αυτή την ώρα το pc κάνει σαν να συνδέω και να ξεσυνδέω συνεχώς usb συσκευές (wav). Κοιτάω με το πολύμετρο την πρίζα λέει 208-213V. Είναι σχετικά οκ ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

και το δικο μου το κανει καποιες φορες αυτο δεν εχω βρει απο τι ειναι ακομη ... δειχνει να μην ειναι κατι ανησυχητικο, καποια στιγμη θα βρω την εξηγηση ...

για τα βολτ ας απαντησει καποιος σχετικος με ρευματα.

squid added 2 Minutes and 3 Seconds later...

ξαναδοκιμασα τo self test και ΔΕΝ λειτουργησε ξανα σωστα, καθε φορα εκλεινε το ρευμα στο PC .... ενω η μπαταρια δειχνει 100% ... συνδεσα και απευθειας το PC πανω στο UPS μονο του αλλα καμμια βελτιωση .............. τα νευρα μου ........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Να πω την αληθεια θα ηθελα να παρω APC 800αρι αλλα η τιμη ...
Από το να τραβάς όλη αυτήν την Οδύσσεια είναι προτιμότερο να τα σκάσεις μια και καλή για APC online UPS, καλά οι αναβαθμίσεις, ο Q6600, οι GTX 285 κ.α. κ.α. αλλά η ασφάλεια είναι πολυ σημαντικότερη από οτιδήποτε!

Εγώ έχω αυτό το ups : http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=44507

που το έκανα review, μέχρι και στο εσωτερικό του!, δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα και κράταγε τους servers για 1 ώρα!

Στην περίπτωση σου θα σου πήγαινε κάτι ποιο απλό. π.χ.

http://www.skroutz.gr/search?keyphrase=APC+1500VA&cat_id=

η

http://www.skroutz.gr/c/41/ups.html?keyphrase=APC+online

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
να πας να αγορασεις ενα mustek οπως ο υπόλοιπος κοσμος.

To mustek 800VA τα κακαρωσε προχθες μια και εξω, μου σταματησε την παροχη ρευματος μαχαιρι μια και εξω ακαριαια και σοκαρισμενος εψαχνα να βρω τι εφταιγε. Δεν αφησε ουτε το ρευμα απλα να περασει. Και δεν εκανα τιποτε βαρυ εκεινη την ωρα. Νυσαφι πια με αυτα τα UPS .... Ταχα μου τα παιρνω για προστασια και θα καταληξουν να μου κανουν τη ζημια που θα μου εκανε η ΔΕΗ και τα πληρωνω για αυτο κιολας ! ......... το MUSTEK νεκρο. αναμενο μονο συνεχεια το κοκκινο LED ("Fault" κατα το manual pdf) Αρα δεν ειναι μπαταρια.

Kαι τοτε που με παιδευε το ειχα παει πισω και μου το εφεραν (επισκευασμενο) ΜΗΝΕΣ μετά, το ειχα Δεκεμβρη και το πηρα μετά το Πασχα ......

Να δω πως θα το ξεφορτωθω τωρα. Θα δοκιμασω αν παιρνουν την μπαταρια στο ΑΦΥΣ. Η οποια μπαταρια μπορει να ειναι και μια χαρα δηλαδη.

Δεν νομιζω να το καλυπτει καμμια εγγυηση τωρα, και να το καλυπτε δηλαδη πως να εμπιστευτω οτι μου δωσουν, ειτε επισκευη του ιδιου ειτε καινουριο MUSTEK ?

PSU και UPS μονο απο εγγυημενες εξειδικευμενες εταιρίες , οσο και εαν κανουν ....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.